اتمام حجت با شرکت‌های حقوقی فعال در بازار بورس/ بعدا گلایه نکنید که چرا برخورد شد
اتمام حجت با شرکت‌های حقوقی فعال در بازار بورس/ بعدا گلایه نکنید که چرا برخورد شد

پایگاه خبری زنگ خطر / مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت جدی به موضوع بازار بورس ورود کرده و آیت‌الله رئیسی هم دستور دادند؛ ما این جلسه را برگزار کردیم تا به حرف‌های شما دوستان حقوقی گوش کنیم و نکات‌مان را به شما گفته و تاکیدات لازم را داشته باشیم پس بعدا گلایه نکنید که چرا مجلس شورای اسلامی برخورد می‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تبیین بسته پیشنهادی مجلس برای بهبود وضعیت بازار بورس گفت: بورس اولویت مجلس است؛ امیدواریم ثبات ساماندهی در این بازار ایجاد شود و دوستان حقوقی هم همراهی کنند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نشستی با نمایندگان شرکت‌های حقوقی بازار بورس اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی تاکنون چهار جلسه با نمایندگانی از بانک‌های دولتی و خصوصی، بخش خصوصی بازار، بخشی از فعالان رسانه‌ای و حقیقی بازار بورس، مسئولان سازمان بورس و وزارت اقتصاد برای بررسی وضعیت بورس برگزار کرده که این جلسات داخل مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون اقتصادی و یا با رییس مجلس بوده و بنده هم پیگیری‌هایی داشتم. بعد از جلسات شورای عالی بورس مصوباتی داشته اما با توجه به بحران اجتماعی پیش‌رو ما وظایفی داریم.

وی توضیح داد: ما هم معتقدیم که باید وضعیت اقتصادی اصلاح شود منتهی با توجه به مشکلات بازار سرمایه نیاز به ورود جدی‌تر داریم پیشنهاداتی به شورای عالی بورس همچون تسریع در صدور مجوز سبدگردانی، تشکیل مجمع سهام‌داران حقیقی، تشکیل بازارگردان موثر اجباری برای هر سهم داده شده که تعدادی از آنها به تصویب رسیده است امروز وجود بازارگردان موثر با ابلاغیه سازمان بورس اجباری شد همه موظف هستند بخشی از منابع را به بازارگردان بدهند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اصلاح قانون بازار سرمایه گفت: مجلس شورای اسلامی به عنوان بسته‌ای پیشنهاداتش را برای اصلاح بازار بورس ارائه کرده که بخشی به عنوان مصوبه شورای عالی بورس است که پیگیر اجرای آن هستیم. بخشی هم به قانون‌گذاری نیاز دارد که اولین آن تشکیل مجمع سهامداران حقیقی است. درست است که حقیقی‌های بازار بورس ۱۰ درصد کل بازار را تشکیل می‌دهند ولی همین تعداد بدون آموزش وارد شده و به قول دوستان از تلگرام و اینستاگرام سیگنال گرفته و سهام خریداری کرده و با رفتار گله‌ای وارد بازار شدند. منافع آنها را شورای عالی بورس هم در نظر نمی‌گیرد به همین دلیل وجود مجمع سهامداران حقیقی ضروری است تا آنها جزو شورای عالی بورس قرار گیرند وظایفی همچون آموزش و مهارت‌آفرینی سرمایه‌ گذاران حقیقی را باید عهده‌دار باشند هیات مدیره هفت نفره‌ای تشکیل شود که دارای تخصص، حرفه و صلاحیت عمومی باشند این افراد در انتخاباتی تعیین می‌شوند ناظر بر عملکرد آنها هم مجلس شورای اسلامی است که گزارشات و تخلفات مربوطه را پیگیری می‌کند. در این طرح وظایفی از طریق قوه قضاییه و کمیسیون اصل۹۰ پیش‌بینی شده است.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در این طرح وظایفی برای صداوسیما تعریف شده که به موجب آن با تبلیغ، فرهنگ‌ درست سرمایه‌گذاری در بورس را ترویج دهند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع مصوبه جدید شورای عالی بورس مبنی بر اجبار به حضور بازارگردان موثر اظهار کرد: پیشنهاد شده حداقل بازارگردانی ۲۰ درصد میانگین خرید و فروش موثر ماه گذشته باشد تا اثرگذار شود.

وی تاکید کرد که مجلس به صورت قوی و موثر بازار بورس را پیگیری می‌کند با توجه به شرایط ویژه، کشور دیگر تحمل ایجاد بحران دیگری مانند بحران‌های گذشته را ندارد و مردم هم تحمل نمی‌کنند. درست است که به قول دوستان رییس سازمان بورس کسی را مجبور به ورود به این بازار نکرده اما وقتی مسئولی صحبت از حمایت و کمک بازار را می‌کند این یک کد برای مردم به حساب می‌آید و وارد بورس می‌شود. قطعا باید در بیان صحبت‌ها منافع عمومی مردم را در نظر گرفت که حفظ منافع مردم اولویت مجلس شورای اسلامی است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع بازار بورس برای مجلس شورای اسلامی اولویت دارد امیدواریم ثبات و ساماندهی در بازار بورس ایجاد کنیم دوستان حقوقی هم همراهی کنند. اگر نقدی به مصوبات دارید آن را در شورای عالی بورس مطرح کنید که در آن دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر حضور دارند وقتی مصوبه قطعی شد ملزم به اجرای آن هستیم و همه باید آن را اجرا کنید نه این‌که منافع یک دستگاه یا یک شرکت را در نظر بگیریم. اینجا منافع ملی در میان است ممکن است منافع ملی با منافع اقتصادی مجموعه حقوقی متضاد باشد و یا آن را به طور کامل تامین نکند ولی قابل قبول نیست که به خاطر منافع اقتصادی شرکت منافع ملی نادیده گرفته شود. مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت جدی به این موضوع ورود کرده و آیت‌الله رئیسی هم دستور دادند؛ ما این جلسه را برگزار کردیم تا به حرف‌های شما دوستان حقوقی گوش کنیم و نکات‌مان را به شما گفته و تاکیدات لازم را داشته باشیم پس بعدا گلایه نکنید که چرا مجلس شورای اسلامی برخورد می‌کند.

  • منبع خبر : ایسنا