اقساط وام مسکن ملی در سال اول چقدر است!؟
اقساط وام مسکن ملی در سال اول چقدر است!؟

اقساط وام ۵۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن در سال اول ۷ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان در ماه است. این رقم به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از ایسنا ، سقف پرداخت وام به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در 19 اردیبهشت امسال از 450 میلیون به 550 میلیون افزایش یافت. همچنین نرخ سود این وام در 12 تیر ماه از 23 درصد به 18 درصد کاهش یافت.

اقساط وام مسکن ملی در سال اول ۷.۳ میلیون تومان است

دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن ملی بدون احتساب دوره مشارکت ۲ تا ۳ ساله است. در روش بازپرداخت پلکانی اقساط متقاضیان پروژه‌های طرح مذکور در دوره اول (سال اول) ماهانه حدود ۷ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان باید پرداخت کنند.

اقساط وام مسکن ملی در سال پنجم به ۸ میلیون و ۲۸۱ هزار تومان و در سال دهم به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. در سال پانزدهم بازپرداخت وام، اقساط ماهانه ۱۱ میلیون و ۱۲۹ هزار تومان خواهد بود. در نهایت در سال بیستم اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن ۱۲ میلیون و ۹۰۱ هزار تومان است.

در حال حاضر متقاضیان در یک دوره ۲۰ ساله برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان پرداخت خواهند کرد. از این رقم حدود یک میلیارد و ۸۲۲ میلیون تومان سود تسهیلات است. قبلا که سود تسهیلات ۲۳ درصد بود اقساط ماهانه این طرح در سال اول حدود ۹.۵ میلیون تومان آغاز می‌شد و در سال بیستم به بیش از ۱۶.۶ میلیون تومان می‌رسید.

قیمت واحدها نیز طبق هزینه ساخت محاسبه می‌شود. بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی هزینه ساخت هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن بین ۷.۵ تا ۸ میلیون تومان است. به این رقم هزینه آماده‌سازی و محوطه سازی هم اضافه می‌شود که بر عهده متقاضی است. متراژ واحدها نیز بین ۵۰ تا ۹۰ متر مربع خواهد بود.

پرداخت وام ۷۵۰ میلیون تومانی به صنعتی‌سازها

تسهیلات در روش صنعتی‌سازی به سازندگانی که از روش‌ها و فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند در کلانشهرها، مراکز استان‌ها و سایر شهرها به ترتیب ۷۵۰، ۶۵۰ و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده که به مرور و با پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود. سال گذشته سقف این تسهیلات ۶۰۰ میلیون تومان بود. بازپرداخت تسهیلات در سال جاری برای تعاونی‌سازها حداکثر ۱۰ سال و برای سایر سازندگان حداکثر ۸ سال با سود نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.

دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه دارد. تاکنون ۴.۵ میلیون خانواده در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که فاقد مسکن هستند و قبلا از تسهیلات دولتی برای تامین مسکن استفاده نکرده‌اند. در دو سال گذشته برای تامین مسکن این افراد ۵۱ هزار هکتار زمین تامین شده و حدود ۱.۵ میلیون واحد به مرحله‌ی ساخت رسیده است.

برای تامین منابع مالی این طرح نیز ۲۶ بانک در نظر گرفته شده که به جز بانک مسکن، سایر بانک‌ها عملکرد چندان بالایی در این زمینه نداشتند. بیش از یک میلیون و ۸۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات در بانک مسکن افتتاح حساب کره‌اند. طبق اعلام عباس حسینی ـ‌ مدیرعامل بانک مسکن در مجموع ۹۴ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان به حساب سازندگان واریز کرده است که از این میزان، ۵۳ هزار و ۲۷۵ میلیارد تومان از محل تسهیلات و ۴۱ هزار و ۴۷۷ میلیاردتومان از محل آورده متقاضیان به حساب سازندگان واریز شده است.

برنامه تزریق ۲ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به طرح نهضت ملی مسکن

دولت برای آن‌که به نهضت خانه‌سازی سرعت بدهد قصد دارد ۲ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی وام بگیرد. هم‌چنین با بدنه پژوهشی و علمی کشور همکاری نزدیکی ایجاد کرده است. به اذعان اساتید دانشگاه تصمیماتی که در دولت کنونی در بخش مسکن اتخاذ می‌شود علمی‌تر از گذشته است و به همین دلیل پژوهشگران و فعالان صنعت ساختمان برای کاهش هزینه‌های ساخت و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در طرح نهضت ملی مسکن ترغیب شده‌اند.

از طرف دیگر یک میلیون نفر در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر زمین رایگان واگذار می‌شود که ۵۰۰ هزار قطعه در سال جاری و ۵۰۰ هزار قطعه در سال آینده واگذار خواهد شد.