تحلیل تکنیکال شاخص بورس / آیا بورس بیش از این سقوط می کند؟/ آیا ریزش ادامه دارد؟
تحلیل تکنیکال شاخص بورس / آیا بورس بیش از این سقوط می کند؟/ آیا ریزش ادامه دارد؟

زنگ خطر / محدوده یک‌میلیون و ۶۸۰ هزار واحد، محدوده یک‌میلیون و‌۵۹۰‌هزار واحد و محدوده یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص مورد‌مطالعه در هفته‌های آتی در نظر داشت.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، شکور علیشاهی کارشناس بازار سرمایه، در یادداشتی وضعیت بازار سرمایه و روند شاخص بورس را تحلیل کرد که در ادامه می‌خوانید.

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی و در حال اصلاح برآورد می‌شود. در هفته گذشته شاخص با ۱۱ درصد کاهش از محدوده یک میلیون و ۹۷۵ هزار و ۴۳۹ واحد به محدوده حمایتی یک‌میلیون و ۷۵۷ هزار و ۲۵۷ واحد رسید. مهم‌ترین اتفاق در این هفته شکسته شدن خط روند صعودی میان‌مدت است. در حال‌حاضر شاخص کل در فاز اصلاح قیمتی قرار دارد. در هر روند صعودی اصلاح قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

منظور از اصلاح قیمت‌ها تشکیل روند نزولی در میان‌مدت و بلند‌مدت نیست، بلکه کاهش قیمت‌ها است. احتمال ادامه کاهش قیمت‌ها در هفته آینده وجود دارد. فاز اصلاحی با شکست روند صعودی کوتاه‌مدت آغاز می‌شود.

روند صعودی میان‌مدت گاه در این مرحله شکسته می‌شود و گاه شکسته نخواهد شد که در مورد شاخص کل بورس اوراق بهادار این اتفاق افتاده است. اما روند صعودی بلند‌مدت به هیچ‌وجه در فاز اصلاحی شکسته نخواهد شد. تشکیل روند نزولی در کوتاه‌مدت تقریبا قطعی است و احتمال اصلاح بیشتر هم در شاخص کل وجود دارد. حضور شاخص مورد مطالعه در محدوده یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد که برای اکثر معامله‌گران و تحلیلگران حائز اهمیت است، احتمال نوسانات قیمتی در این محدوده را افزایش می‌دهد.

در صورت اصلاح بیشتر قیمت‌ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته‌های آینده می‌تواند تا محدوده یک میلیون و ۳۶۵ هزار واحد اصلاح داشته باشد. در صورت کاهش قیمت‌ها سه محدوده ممکن است مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند که به آنها حمایت می‌گوییم.

محدوده یک‌میلیون و ۶۸۰ هزار واحد، محدوده یک‌میلیون و‌۵۹۰‌هزار واحد و محدوده یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص مورد‌مطالعه در هفته‌های آتی در نظر داشت.

این محدوده‌های حمایتی هر‌کدام به نوبه خود، بسیار قدرتمند هستند و امید بسیار زیادی برای متوقف شدن اصلاح قیمت‌ها هستند. در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها و عبور از محدوده ۵/ ۱میلیون واحد به سمت پایین، محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد از اهمیت خاصی برای معامله‌گران برخوردار است. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قیمتی و همچنین حضور در منطقه اشباع فروش که ناحیه‌ای است که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت به آن ناحیه می‌رسیم، احتمال پایان فاز اصلاحی وجود دارد، هر چند از لحاظ تکنیکال هنوز اصلاح کامل نشده است.

در صورتی‌که شاخص کل مسیر افزایشی را در پیش بگیرد، بعد از عبور از محدوده‌های مهم یک‌میلیون و ۹۰۰هزار واحد و ۲ میلیون واحد، محدوده ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار واحد می‌تواند هدف اول شاخص کل باشد.

بعد از عبور از محدوده بسیار مهم مذکور، این شاخص می‌تواند هدف بالاتری همچون ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد یا حتی بالاتر را دنبال ‌کند. سه منطقه قیمتی از جمله ۲‌میلیون و ۲۵۰ هزار واحد و ۲‌میلیون و ۳۷۵ هزار واحد می‌توانند از ادامه افزایش قیمت‌ها جلوگیری کنند، به این محدوده‌ها مقاومت می‌گوییم.

 

  • منبع خبر : تجارت‌نیوز