تحلیل وال استریت ژورنال از ارسال جنگنده‌های آمریکایی به خلیج فارس
تحلیل وال استریت ژورنال از ارسال جنگنده‌های آمریکایی به خلیج فارس

وزارت دفاع آمریکا تأیید کرده که در تاریخ ۱۰ دسامبر، بمب افکن‌های B۵۲ را به خلیج فارس ارسال و گروه‌های جنگنده را از اروپا به منطقه اعزام کرده است. این اقدام یکشنبه با اعلام انتقال یک زیردریایی موشکی هدایت شونده از طریق تنگه هرمز انجام شد. ظاهراً همه اینها برای جلوگیری از اقدامات ایران است.

وال استریت ژورنال در گزارشی به تحلیل خبر ارسال جنگنده‌های آمریکایی به منطقه خلیج فارس پرداخت.

به گزارش وال استریت ژورنال، وزارت دفاع آمریکا تأیید کرده که در تاریخ ۱۰ دسامبر، بمب افکن‌های B۵۲ را به خلیج فارس ارسال و گروه‌های جنگنده را از اروپا به منطقه اعزام کرده است. این اقدام یکشنبه با اعلام انتقال یک زیردریایی موشکی هدایت شونده از طریق تنگه هرمز انجام شد. ظاهراً همه اینها برای جلوگیری از اقدامات ایران است.
این اقدام باید متوقف شود چرا که ارسال پیشرفته‌ترین و گرانترین نیروهای متعارف ایالات متحده به خاورمیانه در پاسخ به هرگونه تحریک احتمالی، راهی موثر یا پایدار برای جلوگیری از رفتارهای ایران نیست. ادامه این رویکرد دلارهای زیادی را هدر داده، آمادگی نظامی را کم می‌کند و ایالات متحده را از نیروهای آماده برای رقابت و بازدارندگی چین و روسیه محروم می کند.
با شروع انتقال ریاست جمهوری، کاهش نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان و نزدیک شدن به سالگرد ترور قاسم سلیمانی، نگرانی در مورد تحریکات ایران درست به نظر می‌رسد و پنتاگون باید به اقدامات خود برای حفاظت از نیروها در پایگاه ها و مراکز دیپلماتیک ایالات متحده ادامه دهد. اما این آخرین استقرار نیروهای آمریکایی در خاورمیانه مانعی برای ایران نخواهد شد یا به شرکای منطقه اطمینان نخواهد داد.

ایران می‌داند که ارتش ایالات متحده از ارتش کشور خود برتر است. این کشور سالها شاهد بوده است که ایالات متحده بمب افکن‌ها، جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی را به دلخواه خود به منطقه اعزام کرده است اما ایران کاملا با تجربه است و از این بمب افکن‌ها نمی‌ترسد.

  • منبع خبر : ایلنا