تشریح جزئیات حادثه شناور کنارک؛ ۱۹ شهید و ۱۵ مجروح/ اولین تصاویر ناوچه بعد از سانحه
تشریح جزئیات حادثه شناور کنارک؛ ۱۹ شهید و ۱۵ مجروح/ اولین تصاویر ناوچه بعد از سانحه

«عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند. تعداد شهدای این حادثه ۱۹ تن بوده و تعداد مجروحان نیز ۱۵ نفر است که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند...

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد.

به گزارش «زنگ خطر»، روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام کرد: «عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

پس از این حادثه تیم های امداد و نجات دریایی در فاصله کوتاه در محل حضور یافته و مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند.

گفتنی است نیرو های مستقر در شناور مذکور رشادت مثال زدنی در نجات جان همرزمان خود به خرج دادند.

تعداد شهدای این حادثه ۱۹ تن بوده و تعداد مجروحان نیز ۱۵ نفر است که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش شناور حادثه‌دیده کنارک طی عملیاتی برای بررسی های فنی به محل اسکله دریایی منطقه منتقل شده است.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای این شناور، بر آمادگی دفاعی و روحیه شهادت طلبی کارکنان غیور دریایی ارتش تأکید و عنوان کرده است، انتظار می ‌رود تا بررسی دقیق تیم های کارشناسی حاضر در محل حادثه، از هرگونه گمانه‌زنی در این خصوص پرهیز شود.»

خبرهای اولیه درباره حادثه ناوچه کنارک

ساعت ۳٫۳۵ بامداد امروز، «تابناک» در خبری نوشت: بر اساس گزارش‌های تایید نشده، پیش از ظهر روز گذشته (یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۹) مانوری دریایی توسط کشورمان در دریای عمان برگزار شده که به وقوع خطایی مرگبار منجر شده است.

آن گونه که خبر می‌رسد، در بخشی از این مانور که در نزدیکی بندر جاسک و با حضور برخی یگان‌های دریایی کشورمان برگزار می‌شده، ناوچه «کنارک» به اشتباه مورد هدف موشکی قرار می‌گیرد که ناو جماران به نیت نشانه روی هدفی دیگر شلیک کرده است.  

بر اساس این گزارش‌های تایید نشده، بر اثر این شلیک موشکی، جمعی از خدمه ناوچه کنارک به شهادت نایل آمده و برخی مجروح شده اند. 

مشخصات فنی ناوچه کنارک

گفتنی است، کنارک ناوچه موشک‌انداز کلاس هندیجان با کد ۱۴۰۳ است که از سال ۱۹۸۸ در خدمت است. این ناوچه در آخرین به‌روز رسانی خود در مهر ۱۳۹۷ مجددا به نیروی دریایی ارتش پیوست. ناوچه‌های کلاس هندیجان به دو لانچر دوتایی موشک نور تجهیز شده‌اند. از قابلیت و توانایی کلاس هندیجان می‌توان به مین‌ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن بر روی عرشه اشاره کرد.

شناورهای کلاس “هندیجان” دارای ۴۷ متر طول و ۸.۵ متر عرض و آبخور ۲.۹ متری هستند. این شناورها ساخت هلند و کارخانه کشتی‌سازی damen هستند.

اولین تصاویر از ناوچه سانحه دیده کنارک

ساعاتی پس از اعلام خبر سانحه ناوچه کنارک که اعلام شده در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی دچار حادثه شده، تصاویر اولیه این شناور منتشر شد.

اسامی شهدای حادثه شناور کنارک اعلام شد

اسامی شهدای عالی مقام نیروی دریایی ارتش در حادثه شناور پشتیبانی کنارک به شرح زیر است:

۱– شهید ناوبان دوم الکترونیک جعفر کوهی
۲– شهید ناوبان دوم عرشه اسماعیل‌پور خسرو
۳– شهید ناوبان دوم مکانیک مصطفی پویانفر
۴– شهید ناوبان سوم برق مهدی رازی
۵– شهید استوار عرشه حسین سپهری اهرمی
۶– شهید ناو استوار عرشه عادل قاسم زاده
۷– شهید ناو استوار دوم برق سید منصور موسوی نژاد
۸– شهید ناو استوار دوم مکانیک سعید یار احمدی
۹– شهید ناو استوار دوم عرشه های سید حامد جعفری
۱۰– شهید مهناوی یکم برق مهدی هاشمی خواه
۱۱– شهید مهناوی یکم مکانیک آرش پاکدل
۱۲– شهید کارمند آشپزخانه محمد ابراهیم کاظمی
۱۳– شهید سرباز وظیفه فخرالدین فلک نازی
۱۴– شهید ناو استوار یکم تفنگدار سید مرتضی خادمی حسینی
۱۵– شهید مهناوی یکم تفنگدار رضا دهقانی
۱۶– شهید مهناوی یکم تفنگدار محمد افشون فر
۱۷– شهید غواص محمد اردنی
۱۸– شهید جوشکار آرمان سرحدی
۱۹– شهید استوار برق محمد صیادی

پیام سرلشکر موسوی درپی شهادت تعدادی از دریادلان نیروی ارتش

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در پی شهادت تعدادی از دریادلان نیروی دریایی ارتش در حادثه ناو کنارک پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، متن پیام بدین شرح است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

ولَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ

پوشیدن خلعت شهادت آرزوی رزمندگان مومنی است که صادقانه و جان برکف، زندگی خود را وقف دفاع از آرمان ها و حدود و ثغور کشور نموده اند.

 وصول به این مطلوب اگرچه برای شهیدان شیرین و گواراست، برای بازماندگان تلخ و جانکاه است و فراغ آنها جز به لطف خداوند رحمان و رحیم جبران نمی شود.

 شهادت جمعی از رزمندگان سپیدپوش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به محضر فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی)، خانواده معظم شهدا و همه همرزمان عزیزم تبریک و  تسلیت عرض می کنم.

از درگاه خداوند بزرگ برای آن عزیزان که اینک در جوار رحمت پروردگار آرام گرفته اند، علو درجات و برای خانواده معظم آنها صبر و اجر مسئلت می نمایم.