ثبت نام ۶ هزار ۷۳۴ نفر در طرح اقدام ملی مسکن در گلپایگان
ثبت نام ۶ هزار ۷۳۴ نفر در طرح اقدام ملی مسکن در گلپایگان

پایگاه خبری زنگ خطر / رئیس بنیاد مسکن شهرستان گلپایگان گفت:12 روستای گلپایگان در معرض خطر سیل هستند که برای ساماندهی آنها( اجرای پل و دیوار ساحلی) به اعتباری نزدیک به 30 میلیارد تومان نیاز داریم.

علیرضا ناطقی در گفت و گو با پایگاه خبری زنگ خطر اظهار کرد: بنیاد مسکن خدمات خود را به روستا ها و شهر هایی با جمعیتی کمتر از ۲۵ هزار نفر ارائه می دهد ؛شهرستان گلپایگان دارای ۵۲ روستا و دو شهر با جمعیتی کمتر از ۲۵ هزار نفر است. برای  ۴۰ روستای شهرستان که بیش از ۲۰ خانوار در آنها زندگی می کنند طرح هادی ارائه کرده ایم البته طرح هادی در ۲۰ روستا مورد بازنگری قرار گرفته است. هزینه بازبینی طرح هادی دو روستای اسفاجرد و غُرقَن در تملک دارایی سال جاری در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه  بخش عمده ای از معابر اکثر روستاها آسفالت شده است  ادامه داد: طی یک سال گذشته به میزان  ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیر رایگان برای شهرستان گرفته شده که با آن ۱۲ هزار تن آسفالت در ۱۴ روستا با همکاری دهیاری ها اجرا شد. اعتبارات شهرستان در سال گذشته حدود یک و نیم میلیارد تومان بوده که ۵۰ درصد آن تخصیص شده و برای اجرای طرح هادی در روستاهای شورچه ، ضامن آباد ، رباط ابوالقاسم ،فرج آباد و سراور و …هزینه شده است همچنین حدود ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز اعتبارات ملی به شهرستان اختصاص یافت که تقریبا صددرصد آن تخصیص یافت البته بخش زیادی از این اعتبارات به صورت اوراق است.

رئیس بنیاد مسکن شهرستان گلپایگان گفت: برای سال جاری از محل تملک دارایی یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان اعتبار برای تهیه و اجرای طرح هادی مصوب و ابلاغ شده است،هنوز تخصیص آن نیامده  اما به صورت شفاهی گفتند ۱۵ درصد تخصیص می یابد  همچنین از محل اعتبارات ملی حدود ۴ میلیارد تومان اعتبار ملی برای بافت با ارزش پیش بینی و تخصیص  شده است.

ناطقی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن در شهرستان گلپایگان خاطر نشان کرد: تاکنون از این شهرستان ۶ هزار و ۷۳۴ نفر در این طرح ثبت نام کردند که برای ۲ هزار و ۱۰۰ نفر از آنها پرونده تشکیل شده است که هزار و ۴۸۶ نفر آنها تایید نهایی شده اند و مابقی نیز در حال بررسی هستند همچنین برای ۱۶۶ نفر زمین مشخص شده است که برخی از آنها ساخت و ساز خود را نیز آغاز کرده اند و زیرسازی معبر اصلی آن توسط راه و شهرسازی در حال انجام است.انجمن خیرین مسکن ساز را نیز فعال کرده ایم تا بتوانیم برای افراد بی بضاعت نیز اقدام به ساخت مسکن کنیم.

وی اضافه کرد:۱۲ روستای گلپایگان در معرض خطر سیل هستند که برای ساماندهی آنها( اجرای پل و دیوار ساحلی)  به اعتباری نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان نیاز داریم. تاکنون ۵ هزار و ۱۳۷ جلد سند برای اشخاص در روستاها و شهرهایی با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر صادر شده است که ۵۹۱ جلد آن در سال جاری صادر شده است، در این طرح دیگر نیز نیست اشخاص به ثبت اسناد مراجعه کنند.

رئیس بنیاد مسکن گلپایگان در پایان تصریح کرد: افرادی که در روستاها زمین دارند برای ساخت آن می توانند از تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله استفاده کنند.

  • نویسنده : خبرنگار: فاطمه عبدلی