دادگستری گلپایگان در رتبه‌ی یک قضایی استان اصفهان/ رسیدگی به ۴۰ هزار پرونده در سال 1401
دادگستری گلپایگان در رتبه‌ی یک قضایی استان اصفهان/ رسیدگی به ۴۰ هزار پرونده در سال 1401

دکتر قاسم شریفیان رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان گفت: بیشترین جرایمی که در دادسرای عمومی و انقلاب گلپایگان مطرح شده عبارت است از سرقت، اعتیاد، ایراد ضرب و جرح عمدی، توهین، افترا و تهدید است. با تلاش و مجاهدت‌های شبانه‌روزی همکاران محترم در دادگستری شهرستان گلپایگان در سال 1401 بالغ بر ۴۰ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که به طور میانگین بیش از ۲ هزار پرونده در سال و در ماه بیش از ۲۰۰ فقره پرونده به هر یک از قضات ما ارجاع شده است

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر، دکتر قاسم شریفیان رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان اظهار کرد: هفته‌ی قوه‌ قضاییه را خدمت همه‌ی عزیزان و همکاران پرتلاش و جهادی خدوم در دادگستری، قضات، کارکنان و سازمان‌های تابعه و گرامی تبریک عرض می‌کنیم و یاد و خاطره‌ی تمامی شهدا به ویژه شهدای قوه‌ی قضاییه، شهدای مسیر حق و عدالت ، خاصه شهید بزرگوار، شهید مظلوم دکتر بهشتی و همچنین۷۲ تن از یاران امام را گرامی می داریم. شهید دکتر بهشتی شخصیت جامع، کامل و مصداق تعهد و ایمان، مدیر قوی و مدیر جهادی بودند و با توجه به تسلطی که به مفاهیم عمیق اسلامی داشتند و همچنین تسلط به مکاتب و علم روز دنیا حقیقتا توانستند کارهای بزرگی را انجام بدهند، نقش این شهید بزرگوار در تدوین قانون اساسی بر کسی پوشیده نیست، ایشان توانست با علمی که داشتند اصل ولایت فقیه را که در پیش نویس قانون اساسی حذف شده بود، قرار بدهد و همان اصل باعث شده که تاکنون نظام ما هر روز و هر روز قوی‌تر باشد.

وی ادامه داد: در پیش‌نویس که ۷ نفر از دکترین  حقوقی حضور داشتند اساسا قیدی از اصل ولایت فقیه نشده بود ولیکن این شهید بزرگوار به همراه شهید آیت و خیلی از عزیزان توانستند این اصل را در قانون اساسی قرار دهند و خیلی از نظام‌ها و انقلاب‌ها بعد از انقلاب جمهوری اسلامی بر اساس همان تئوری سه گانه‌ی تفکیک قوا بودند ولیکن آمریکا و استکبار نگذاشتند که مردم آنها به آنچه که مد نظرشان بوده برسند و اصل مردم‌داری و ولایت فقیه توانست نظام ما را  از دشمنان این نظام و میهن نجات دهد.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان با بیان اینکه پایه‌گذار و معمار نظام قضایی جمهوری اسلامی شهید بهشتی بودند، گفت: دستگاه قضایی دو شاخصه دارد یکی اسلامی بودن و دیگر استقلال که در چند اصل قانون اساسی به صراحت استقلال دستگاه قضایی آمده است.

دکتر قاسم شریفیان افزود: در دوران نظام منحوس پهلوی قضات زیر نظر وزیر دادگستری بودند که شائبه تحت نظر بودن قوه‌ی مجریه وجود داشت ولی در جمهوری اسلامی قوه‌ی قضاییه قوه‌ای مستقل و زیر نظر ولی فقیه و مطابق با قوانین و موازین شرعی عمل می‌کند. قوه‌ی قضاییه در اصل صد و پنجاه و شش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پنج وظیفه‌ی اصلی به قوه قضائیه واگذار شده است که رسیدگی به شکایات و تظلمات، پیشگیری از وقوع جرم، اصلاح مجرمین و حفظ حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین از وظایف دستگاه قضایی است.

وی افزود: در سند تحول قضایی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند و بر اساس منویات و دستورات ایشان این سند تهیه شده و مبنای کار قضایی قرار گرفته در آن مردمی بودن، تکریم ارباب رجوع، صدور احکام عادلانه، استقلال، نظارت بر کار ضابطین، استفاده از فناوری، تسریع در روند رسیدگی و حضور در بین مردم ذکر شده است و در حال حاضر دستگاه قضایی شهرستان نیز بر همین اساس بطور ماهیانه مورد سنجش قرار می‌گیرد و خوشبختانه با تلاش و مجاهدت‌های شبانه‌روزی همکاران محترم در سال گذشته بالغ بر ۴۰ هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که به طور میانگین بیش از ۲ هزار پرونده در سال و در ماه بیش از ۲۰۰ فقره پرونده به هر یک از قضات ما ارجاع شده است و بدون شک رسیدگی به این پرونده‌ها در وقت اداری محقق نخواهد شد، همه‌ی همکاران من شبانه‌روز تلاش می‌کنند در اسرع وقت به مشکلات مردم رسیدگی شود.

ریاست دادگستری شهرستان گلپایگان خاطرنشان کرد: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های دادگستری در گلپایگان در سال گذشته ۷۲ روز بود که اکنون در ۶۰ روز به پرونده‌های مردم رسیدگی می‌کنیم. در سال گذشته ۱۸۰ هزار اخطاریه صادر شد که بیش از ۹۵ درصد از آن‌ها توسط سامانه‌ی ثنا انجام گرفت. رتبه‌ ی قضایی دادگستری شهرستان گلپایگان از حیث متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های معوقه، دادرسی الکترونیکی و بیست و هشت آیتم دیگر که معاونت فناوری و اطلاعات قوه‌ی قضاییه هر ماه اعلام میکند خوشبختانه در رتبه یک استان اصفهان قرار دارد.

قاسم شریفیان تصریح کرد: بیشترین جرایمی که در دادسرای عمومی و انقلاب گلپایگان مطرح شده عبارت است از سرقت، اعتیاد، ایراد ضرب و جرح عمدی، توهین، افترا و تهدید است. پدیده مجرمانه محصول یک روابط و شرایط اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی است؛ خوشبختانه شهرستان گلپایگان به لحاظ سابقه‌ی دیرینه و وجود مردمان متدین، با فرهنگ و اصیل، جرایم خشن و خاصی نداشتیم و خوشبختانه، عمده‌ی جرایم ما که سرقت از نوع خرد می باشد و رابطه‌ی مستقیم با شرایط اقتصادی دارد و هر چقدر مردم را از لحاظ اقتصادی توانمند کنیم قطعا در امر سرقت می‌توانیم بازدارندگی داشته باشیم.

وی افزود: به سبب فعال نمودن ستاد پیشگیری از وقوع جرم همراهی و همکاری که با رهبران فرهنگی این شهرستان، آموزش و پرورش و روحانیت معزز داشتیم خوشبختانه ما نسبت به سال گذشته بالغ بر۱۳ درصد کاهش جرایم را شاهد بودیم و از طرف دیگر ۵ درصد کاهش جمعیت کیفری که مد نظر مقام معظم رهبری است را داشتیم که این موضوع  توفیقی بزرگی بود و اگر چه احساس می‌شد با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی وقوع بزه در شهرستان اضافه‌تر شود ولیکن بازدارندگی خوبی صورت گرفت و ما توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان عنوان کرد: در بحث دعاوی حقوقی به نسبت فراوانی موضوع مطالبه‌ی طلب، اعسار از پرداخت محکوم به، مطالبه‌ی مهریه و الزام به انجام تعهدات بیشترین وارده به دادگستری را داشته است.

دکتر قاسم شریفیان یادآور شد:  من از مردم عزیز تقاضا دارم که احترام و ارزش بیشتری نسبت به اموال و روابط حقوقی خود قایل شوند، متاسفانه حدود ۲۰ روز قبل یک فرد غریبه در شهرستان گلپایگان طی دو روز ده میلیارد تومان احشام خریداری کرد و مردم یک فقره چک یا رسید از او دریافت نکرده بودند و احشام را به او تحویل داده بودند که خوشبختانه با اقداماتی که دادستان محترم و نیروی انتظامی انجام دادند یکی از این افراد دستگیر شده است. تأکیدات فراوانی  شده و طولانی‌ترین آیه‌ی قرآن اشاره به این دارد که مردم روابط حقوقی خود را مکتوب کنند و دو نفر شاهد داشته باشند. اینکه فردی اقدام به خرید ده یا ۱۵ میلیارد ملکی می‌کند ولی هیچ مشورتی نمی‌گیرد کار دستگاه قضایی را زیادتر می‌کند.

وی ادامه داد: حرف بسیار هست ما با توجه به سفر دادستان محترم کل کشور به شهرستان گلپایگان با توجه به قدمت ساختمان مرقومه ای خدمت ایشان نوشتیم که ساختمان دیگری در اختیار ما باشد، خوشبختانه مقدمات اولیه انجام شد، بحث فقدان آسانسور و تجهیزات بود که به هر حال با مساعدت رئیس کل محترم دادگستری استان اصفهان این موضوع هم انجام شد. بحث راه اندازی دفتر خدمات قضایی دیگری هست که انشاالله در تلاش هستیم تا آخر همین امسال این امر محقق شود.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان تأکید کرد: در پایان اعلام می‌کنم که دستگاه‌ قضایی نسبت به امنیت و آرامش مردم مسئولیت دارد و نسبت به افرادی که بخواهند به هر نحوی خدشه‌ای به امنیت مردم چه از بعد روانی چه فیزیکی بیندازند قاطعانه برخورد می‌کند.

شریفیان ادامه داد: در بحث عفاف و حجاب هم در کنار سایر دستگاه‌ها هستیم و با تأکید بر اینکه این موضوع یک امر فرهنگی است و به صورت کارشناسی باید کار شود ولیکن نسبت به افرادی که قصد هدایت ندارند و می خواهند به اخلاق عمومی ضربه بزنند قاطعانه برخورد می‌کنیم. حمایت لازم را از مجموعه‌ی بسیج، عاملین امر به معروف و کلیه‌ی عزیزان اعلام می کنیم. دستگاه قضایی خود را حامی مردم در اجرای عدالت می‌داند.

وی تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر صد هکتار از اراضی ملی که ۳۰ سال در اختیار افراد بود در شوراهای حفظ حقوق بیت المال مطرح و با احکامی که صادر شد همه‌ی آنها به بیت‌المال برگشت. در بحث مبارزه با فساد باتوجه به تعاملی که خوشبختانه بین دستگاه‌ها است و از آنجا که ما وامدار هیچ شخصی نیستیم، شش نفر از کارکنان ادارات که به هر حال دست به اعمال مجرمانه زدند بازداشت و تعلیق شدند و همین جا اعلام می‌کنم که ما در اجرای قانون و احقاق حق خط قرمزی را نمی‌شناسیم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان اظهار داشت: در بحث دعاوی خانواده نباید غفلت کنیم و از آنجا که مسئول رسیدگی کننده به پرونده‌های خانواده هستم بحث خشونت گفتاری و بدنی و بحث اعتیاد مهم است و شاید خیلی‌ تصور کنند مسایل اقتصادی موجب بحران‌های خانوادگی است ولی بین ۱۰۰ مورد که شخصا بررسی کردم صرفا یک نفر مشکل را اقتصادی دانسته است و نیاز است که همکاری و همراهی کنیم و انشاالله با تمام توان از خانواده‌هایمان حفاظت کنیم. دشمن به دنبال این است که کانون خانواده‌ی اصیل و مومن ایرانی را بهم بزند. ما هم دست یاری جامعه‌ی نخبه‌ی فرهنگی شهرستان و روحانیت معظم را می فشاریم تا ما را در این مسیر کمک کنند و از همه‌ی مردم، اعضای محترم شورای تأمین و ادارات که در این یک سال اخیر با ما همراهی کامل را داشتند تشکر و قدردانی می کنم.