دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازسازی سینمای مشگین­ شهر
دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازسازی سینمای مشگین­ شهر

پایگاه خبری زنگ خطر / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستور اقدامات لازم برای برگزاری بزرگداشت مرحوم آیت­ الله مشگینی و بازسازی سینمای مشگین­ شهر را صادر و همچنین درخصوص تأمین اعتبار فعالیت­ها و رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری در سطح استان اردبیل و مشگین­ شهر، قول مساعد داد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، در نشست محمود عباس­زاده نماینده حوزه انتخابیه مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی و عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسائل فرهنگی و هنری  استان اردبیل، بالاخص مشگین شهر مورد بررسی قرار گرفت.

عباس زاده نماینده مشگین شهر، در این دیدار گفت: مشگین شهر، بعنوان فرهنگی ترین شهرستان اردبیل وحتی شمالغرب کشور از ظرفیت و پتانسیل های فرهنگی و هنری والایی برخوردار است و در این عرصه، ستارگان برجسته ای از این دیار برخاسته­ اند.

وی با اشاره به اینکه در میان ستارگان فرهنگ و هنر مشگین شهر، شخصیت­هایی همچون مرحوم آیت ­الله مشگینی درخشیده ­اند، خواستار مساعدت لازم برای برگزاری همایش و بزرگداشت ویژه­ای برای معرفی شخصیت فقهی، علمی، سیاسی و اخلاقی مرحوم آیت ­الله مشگینی در مشگین­ شهر شد.

نماینده حوزه انتخابیه مشگین­ شهر در مجلس شورای اسلامی، همچنین بیان کرد: سینمای مشگین­ شهر به دلیل نیاز به تعمیر، تجهیز و بازسازی تعطیل گردیده است و براساس برآورد، برای بازسازی آن نیاز به ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار است که مورد بازسازی و در اختیار علاقه ­مندان به حوزه فرهنگ و هنر شهرستان مشگین­ شهر قرار گیرد.

عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز، ضمن ارائه گزارش از فعالیت­ها و رویدادهای فرهنگی و هنری استان، گفت: استان اردبیل، در طول تاریخ و ادوار مختلف، همواره سرشار از استعدادهای شکوفا در عرصه‌های مختلف بوده و دارالارشاد اردبیل، مهد شخصیت­ ها و بزرگان نام آشنایی است که هریک، چون ستاره­ای درخشان در آسمان این دیار، روشنی بخش گردیده­اند.

وی با اشاره به اینکه، اردبیل، خاستگاه ادبیات آیینی است، افزود: این نوع ادبیات، از اردبیل سرچشمه گرفته و منتشر شده است و شخصیت های تأثیرگذاری از استان اردبیل در ترویج فرهنگ عاشورایی نقشی ویژه داشته­اند

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه، ارج نهادن و قدردانستن مفاخر، ارج‌گذاری فرهنگ، علم و اندیشه است، گفت: شناخت مفاخر فرهنگی و هنری، رابطه مستقیمی در اعتلای هویت فردی، اجتماعی و ملی دارد.

وی افزود: استان اردبیل در طول تاریخ، با توجه به داشتن مفاخر و سرمایه های عظیم فرهنگی و هنری در سطح کشور و جهان از جایگاه خاصی برخوردار است و تلاش برای الگوسازی و شناساندن مفاخر فرهنگی و هنری این استان، همچون؛ مقدس اردبیلی، آیت­ الله سید یونس اردبیلی، آیت­ الله مشگینی و… در اعتلای هویت فردی، اجتماعی و ملی مؤثر خواهد بود.

در این راستا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستور اقدامات لازم برای برگزاری بزرگداشت مرحوم آیت­ الله مشگینی و طرح آن در شورای فرهنگ عمومی استان و همچنین، بازسازی سینمای مشگین­ شهر را صادر نمود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین، در خصوص تأمین اعتبار فعالیت­ها و رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری در سطح استان اردبیل و مشگین­ شهر، قول مساعد داد.