ذخیره ۲۴۰ میلیون مترمکعبی آب در سد کوچری گلپایگان و ۱۵ خرداد قم
ذخیره ۲۴۰ میلیون مترمکعبی آب در سد کوچری گلپایگان و ۱۵ خرداد قم

زنگ خطر / فرماندار قم با بیان اینکه یکی از موانع جدی توسعه استان قم کمبود آب است گفت: با تخصیص اعتبارات لازم و مطالعات علمی، سند جامع آب در مدیریت مناسب منابع در قم تدوین شود.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر / مرتضی حیدری ظهر امروز در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان در تالار امام رضا(ع) فرمانداری قم گفت: مساله آب یکی از مسایل بسیار در شرایط کنونی استان است.

وی افزود: یکی از موانع جدی در مسیر توسعه قم، کمبود آب است و با توجه به عدم مدیریتی که در تأمین آب در بخش صنعت وجود دارد و در این شرایط موضوع توسعه قم در ابهام باقی ‌مانده است.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات ۱۵ میلیون مترمکعب کمبود آب در حوزه صنعت قم وجود دارد تا به میزان استاندارد و نرمال در جهش تولید برسیم، در حال حاضر از ۲۳ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز در صنعت تنها ۸ میلیون مترمکعب تأمین می‌شود.

حیدری با تأکید بر اینکه از طرفی منابع زیادی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و با این میزان مصرف آب، ارزش‌افزوده تولیدات کشاورزی نیز رقم چشمگیری نیست، عنوان کرد: کشاورزان همچنان با مشکلات معیشتی روبه‌رو هستند و این مسئله نشان‌دهنده عدم مدیریت در اصلاح الگوی کشت است.

فرماندار قم گفت: ذخیره آب در سد کوچری و ۱۵ خرداد نیز ۲۴۰ میلیون مترمکعب است و به میزان ۳۰ میلیون مترمکعب از ذخیره آب استفاده‌ای نمی‌شود، این میزان آب نیاز به مدیریت کامل منابع دارد تا در بخش شرب نیازی به تأمین آب از دیگر منابع نباشیم و بتوان برای بخش کشاورزی و صنعت ظرفیت‌سازی کرد.

وی اضافه کرد: با تخصیص اعتبارات لازم و مطالعات علمی، سند جامع آب در مدیریت مناسب منابع در قم تدوین شود، متأسفانه فقدان چنین سندی، توسعه قم را با چالش جدی در مواجهه با کمبود آب روبه‌رو کرده است.