رئیس مجلس: هرچه از انقلاب زمان گذشت در بعضی مواقع مردم را در عرصه‌ها حذف کردیم
رئیس مجلس: هرچه از انقلاب زمان گذشت در بعضی مواقع مردم را در عرصه‌ها حذف کردیم

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در مراسم تجلیل از پیشکسوتان عرصه سلامت گفت: مردم باید حق خود را مطالبه کنند و ما به آن پاسخ دهیم. هیچ سرمایه‌ای در جامعه بزرگتر از اعتماد نیست و وقتی اعتماد پیدا شد همه جامعه بر همه موضوعات مشارکت می‌کنند. وقتی جامعه در مسایل مشارکت کند آن جامعه به سمت پیشرفت می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در مراسم تجلیل از پیشکسوتان عرصه سلامت گفت: در دوران دفاع مقدس، کادر درمان پابه پای رزمندگان در مناطق مختلف حضور داشتند و به عنوان یک رزمنده می‌گویم که درباره بحث امداد و درمان در دفاع مقدس هیچ دغدغه‌ای نداشتیم.

وی گفت: روز‌های دفاع مقدس ما فرمانده لشکر‌ها دغدغه‌های بسیاری را داشتیم و خیلی موضوعات در میدان جنگ برای ما مهم بود، اما بحث جان و سلامت موضوع دیگری بود، چون که هر لحظه رزمندگان ما با شهادت دست و پنجه نرم می‌کردند.

قالیباف افزود: خداقوت میگویم به همه جامعه پزشکی که در روز‌های سخت اینگونه ایستادند. در آن دوران هرگز بحث‌هایی که امروز هست که این افراد از کدام سلایق سیاسی هستند و دین این‌ها چیست و در کدام دانشگاه درس خواندند موضوعیت نداشت. عظمت کار را باید از زبان دشمن بشنویم. زمانی که بیمارستان فاو را از دست دادیم وقتی صدام بیمارستان ما را دید با مدیران خود برخورد کرد که چرا ما این امکانات را نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از دوران دفاع مقدس نیز به اردوی جهادی رفتم به منطقه محروم سر زدم رد پای جامعه پزشکی را زودتر از خودمان آنجا دیدیم و در موضوع مدافعین حرم و در جبهه مقاومت در اقصی نقاط که درگیر بودیم و امت اسلامی درگیر بود جامعه پزشکی درخشید و اوج ایثار را در بحران کرونا دیدیم.

وی خاطرنشان کرد: ما همیشه نیازمند هستیم کنار هم باشیم. باید هرچیزی که سایه بر روی عدل و عقل انداخت از خود دور کنیم که اگر این اتفاق نیفتد از انسانیت و عمرمان استفاده نکردیم خدارا شاکریم که جامعه پزشکی در این مسیر بوده است. البته همه جامعه خوب و بد دارد، اما برآیند کار نشان می‌دهد این ارزش‌ها قابل انکار نیست و جامعه پزشکی نباید فرصت به فرصت طلبانی بدهد که ارزش‌های گران بها را خدشه دار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها از ابتدای انقلاب تا کنون این است که هرچه زمان گذشت به مرور در بعضی مواقع مردم را در عرصه‌ها حذف کردیم، انقلاب با مردم شروع شد و پیروزی را مرهون مردم بودیم و در دفاع مقدس و همه پیروزی‌ها رد پای مردم آنجا دیده می‌شود و هر جا ضعف داریم جایی است که مردم حذف شده اند و ما در بخش‌های دولتی خودمان را جایگزین مردم کردیم که این اشتباه تاکتیکی ما است.

وی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی و امثالهم نماد حضور و تبلور مردم در حوزه‌های تخصصی است و این امورات باید با تمام معنا پیش برود. باید تلاش کنیم ضعف هار ار بین ببریم و ضعف بخش دولتی و اداری را برطرف کنیم.

قالیباف گفت: سازمان نظام پزشکی در ماموریت ثانوی صنفی است و اولین وظیفه رسیدگی به بیماری مردم و سلامت است و این سازمان اول متعلق به آن‌ها است. به دلیل مسئولیت‌هایی که داشتم همیشه با این سازمان‌ها و مجموعه‌های مختلف ارتباط داشتم و طبیعتا سازمان نظام پزشکی آیین نامه و رسالت خود را در رابطه با حقوق بیماران و اخلاق پزشکی و … دارد و به آن وفادار می‌ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید این سوال را از خودمان کنیم که در نظام اسلامی فلسفه وجودی ما چیست؟ به نظر من فلسفه وجودی ما آگاهی و سناخت به مردم است و ما وظیفه داریم در سایه جمهوری اسلامی تلاش کنیم مردم آگاه شوند و از حقوق خود شناخت داشته باشند تا بتوانند حق خود را مطالبه کنند. در مجلس و دولت و قوه قضاییه باید تلاش کنیم مردم به حقوق خود آشنا شوند.

وی ادامه داد: زمانی که در نیروی انتظامی بودم ۱۸ ماده را نوشتیم و همه تصاویر اضافی را از کلانتری جمع کردیم تا متهم وقتی وارد کلانتری شد از حقوق خود آگاه باشد تا حق خود را از رئیس کلانتری مطالبه کند. وقتی طرف حق خود را بداند ناخودآگاه به وظیفه خود آشنا می‌شود. متاسفانه در کشور عکس این موضوع را عمل می‌کنیم و این روش غلطی است. مردم باید حق خود را مطالبه کنند و ما به آن پاسخ دهیم. هیچ سرمایه‌ای در جامعه بزرگتر از اعتماد نیست و وقتی اعتماد پیدا شد همه جامعه بر همه موضوعات مشارکت می‌کنند و مشارکت آن‌ها معنی دار و اثرگذار است. وقتی جامعه در مسایل مشارکت کند آن جامعه به سمت پیشرفت می‌رود.

رئیس مجلس گفت: ما در مجلس شورای اسلامی در تمام مسائل حوزه سلامت برنامه ریزی‌هایی داریم تا بتوانیم مشکلات مختلف را مردم را حل و فصل کنیم. چه در بحث تعارض منافع چه اصلاح نظام پرداخت، تعرفه‌ها، سیستم الکترونیک و … همه موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد و ما آمادگی داریم تا با اعمال قوانینی به مرتفع شدن مشکلات و هموار شدن این راه مهم کمک رسان باشیم.

قالیباف گفت: آموزش و پرورش، محیط زیست و امور سلامت جزو عرصه‌های عمومی بسیار مهمی هستند که رفع مشکلاتشان باید در راس امور قرار بگیرد.