ریزش قابل توجه قیمت ویلا در مناطق شمالی کشور
ریزش قابل توجه قیمت ویلا در مناطق شمالی کشور

رکود کشدار مسکن تا چه زمانی تداوم خواهد داشت؟ این سوالی است که حتی فعالان بازار مسکن نیز نمی توانند پاسخ دقیقی بدان بدهند.

ویلا - خانه - شمال

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از خبرآنلاین، وقتی رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک با این سئوال روبرو می‌شود، می‌گوید تا بعد از کرونا. کرونا اما معلوم نیست چه زمانی دست و پایش را جمع خواهد کرد. برخی می‌گویند تابستان می‌رود، برخی خبر از بازگشتش در پاییز را می‌ دهند و خبرهای رسیده نیز دلالت بر آن دارد که احتمالا تا یک سال الی یک سال و نیم دیگر برای ساخت واکسن این ویروس صبر کرد.

 کرونا برخی بازارها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. هرچند طلافروشی‌ها بسته‌اند اما پیش‌بینی می شود کسانی که قصد خرید طلا دارند، حتی در زمان اوج شیوع کرونا نیز دست به کار شوند اما داستان خرید خانه داستانی متفاوت است. کمتر کسی این روزها حاضر است، پای خریدار را به خانه ای که در ان سکونت دارد باز کند، همه از ترس کرونا مجبورند فعلا تقاضای خرید و فروش خود را به تعویق بیندازند و این اتفاق عجیبی نیست.

 یکی از مشاوران املاک در خصوص وضعیت بازار گفت: فعلا واحدهای صنفی فعال در این حوزه بسته‌اند اما اگر باز هم بشوند، مشتریان کمی برای خرید و فروش و حتی اجاره مراجعه می‌کنند. وی گفت: من فکر می کنم بنا به شرایط رخ داده امسال جابجایی مستاجران نیز بسیار کمتر از سال‌های گذشته باشد چرا که مالکان ترجیح می‌دهند کمتر مراوده‌ای را برای یافتن مستاجر جدید داشته باشند. وی گفت: این وضعیت البته می‌تواند یک حسن نیز داشته باشد، بالاخره هزینه‌ها را برای مستاجران کمتر می‌کند و امکان توافق را بالا می‌برد، خصوصا که بسیاری از مستاجران و حتی مالکان بنا به شرایط رخ داده دچار مشکل و بحران شده‌اند و می‌توان انتظار داشت توافق بر سر ماندگاری مستاجران نسبت به سال‌های قبل افزایش یابد. وی گفت: از آنجا که خرید و حتی اجاره خانه مستلزم ورود افراد به خانه است، هنوز کسی اماده ورود به این دست معاملات نشده است.

  • بازار قفل شد

 این تنها بازار مسکن تهران در حوزه خرید و اجاره نیست که قفل شده است، بازار داغ خرید و فروش زمین در اطراف تهران و سایر شهرهای بزرگ و حتی بازار همیشه پررونق شمال کشور نیز این روزها با رکودی جدی دست و پنجه نرم می‌کند. یک فعال در حوزه معاملات ملکی در منطقه آبسرد در تماس تلفنی با خبرنگار خبرآنلاین، در پاسخ به این سئوال که وضعیت خرید و فروش چگونه است؟ گفت: فعلا یادمان رفته معنای خرید و فروش چیست چون نه کسی زمین برای فروش می سپارد و نه مشتری خاصی برای خرید مراجعه می‌کند. وی گفت:من تا قبل حتی برای قائمشهر هم مشتری داشتم اما کرونا وقوانین منع تردد در جاده‌ها و … بازار را با کسادی عجیبی روبرو کرد که البته دور از انتظار نبود. این روزها مردم ترجیح می دهند پول‌هایشان را نگه دارند یا حداقل در حوزه ای سرمایه‌گذاری کنند که بازدهی فوری داشته باشد و سریع نقد شود.

  • کسی خریدار ویلا نیست

 یکی از آگهی‌دهندگان برای ویلا در منطقه نور مازندران در پاسخ به تلفن خبرنگار خبرآنلاین درباره قیمت پیشنهادی‌اش گفت: این ویلا تا قبل کرونا ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشت اما امروز چون پول لازم هستند و گویا باید هزینه ملکی که خریده اند را بپردازند تا ۳۸۰ میلیون تومان هم راضی به فروش هستند به شرط این که پولتان نقد باشد. وی درباره وضعیت بازار گفت: امسال که هنوز معامله‌ای نکردیم چون بخش عمده مشتریان ما غیر بومی بودند که با شیوع کرونا فعلا مسافرت را از گزینه‌های موجود در زندگیشان خارج کرده‌اند. آگهی‌دهندگان معتقدند قیمت‌ها در سال جاری کاهشی قابل توجه بین ۱۰ تا ۳۰ درصد را در مناطق ویلانشین و مهاجرپذیر تجربه کرده است و این روند با ادامه شیوع کرونا تشدید خواهد شد.  

 او در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از قیمت ها چیست؟ گفت: در مناطق ویلانشین قیمت‌ها کاهش بیشتر هم خواهد داشت. بی شک یکی دو سال بعد از کرونا، طول می‌کشد تا بازار به وضعیت عادی برگردد.

  • منبع خبر : خبرآنلاین