سهمیه بانوی وزنه بردار از دست رفت
سهمیه بانوی وزنه بردار از دست رفت

بانوی وزنه بردار ایرانی برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور توانست سهمیه المپیک بگیرد ولی امکان حضور در این رقابت‌ها را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر در آستانه آغاز رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو که به دلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر یک ساله برگزار می‌شود، ورزشکاران ایرانی خود را برای این رقابت‌ها آماده می‌کنند و سهمیه‌هایی در رشته‌های ورزشی مختلف کسب شدند که برخی از آنها جالب توجه است و امروز هم یک سهمیه تاریخی در اختیار ورزش بانوان قرار گرفت.

با انصراف ورزشکار ساموآ، پریسا جهانفکریان در دسته فوق سنگین، سهمیه المپیک توکیو را گرفت تا نخستین بانوی المپیکی تاریخ وزنه‌برداری ایران لقب بگیرد. با این وجود او توانایی استفاده از این سهمیه را ندارد.

انجمن ورزش ساموآ و کمیته ملی المپیک این کشور  تأیید کرد که دستور دولت منجر به خروج ۳ وزنه‌بردار از تیم شده است.

براین اساس با خارج شدن وزنه‌بردار فوق سنگین زنان تیم ساموآ، این سهمیه به پریسا جهانفکریان از ایران خواهد رسید. وی می‌توانست نخستین بانوی وزنه بردار المپیکی ایران باشد ولی به دلیل مصدومیتی که داشت و عمل جراحی دستش نمی‌تواند در این مسابقات حضور پیدا کند.

جهانفکریان طی هفته های گذشته به دلیل کم توجهی فدراسیون در بحث سیستم گزینشی المپیک به شدت از عملکرد رییس و نایب رییس بانوان فدراسیون انتقاد کرده بود و به همین خاطر حتی به کمیته انضباطی فدراسیون فراخوانده شد.

وی در صحبت‌هایش گفته بود: آرزوی هر ورزشکاری رفتن به المپیک است وقتی آن را ناعادلانه از من گرفتند الان باید از حق و حقوقم دفاع کنم.  باید برای زحمتی که کشیدم، حرف می زدم و دیگر نمی خواستم سکوت کنم و هیچ جایی هم جز صفحه شخصی خودم نداشتم.

نکته جالب توجه اینجاست که این اتفاق تاریخی با بی‌توجهی مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری روبرو شده است و تا این لحظه که اکثر رسانه‌ها به پوشش این خبر پرداختند، سایت فدراسیون هیچ اشاره‌ای به این سهمیه تاریخی نکرده و واکنشی به این موضوع نداشته که به نظر می‌رسد انتقادات جهانفکریان از فدراسیون در این مهم بی‌تاثیر نبوده است.

وی چندی پیش به همراه پوپک بسامی، الهام حسینی، ابریشم ارجمندخواه، مریم زارع، مرضیه قنبری، الناز باجلانی اعضای نخستین تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران اعزامی به مسابقات بین‌المللی را تشکیل دادند. / منبع : ایلنا