سیگنال‌های جدید بورسی رئیس جمهور / عرضه زمین و معادن دولتی در بازار سهام!
سیگنال‌های جدید بورسی رئیس جمهور / عرضه زمین و معادن دولتی در بازار سهام!

رئیس جمهور روز پنجشنبه بار دیگر درباره بازار سهام اظهارنظرهایی داشت. او این بار با اشاره به پتانسیل بیشتر از وضعیت فعلی بازار سرمایه از عرضه زمین و معادن دولتی در بورس نیز سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر، رئیس جمهور روز پنجشنبه بار دیگر درباره بازار سهام اظهارنظرهایی داشت. او این بار با اشاره به پتانسیل بیشتر از وضعیت فعلی بازار سرمایه از عرضه زمین و معادن دولتی در بورس نیز سخن گفت.

حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی صنعت مس ایران درباره بازار سهام و عرضه‌های جدید دولت در این بازار ابتدا به واگذار ایمیدرو اشاره کرد که چند روز پیش خبر لغو این واگذاری منتشر شده بود.

رئیس جمهور در این مورد گفت: توصیه‌ام به ایمیدرو که قبلاً هم در دولت تأکید کردم و اینجا هم تأکید می‌کنم این است که سهام ایمیدرو باید در بورس بیاید و به مردم واگذار شود. بورس ما استعداد بسیار زیادی دارد و آنچه امروز در بورس تهران مشاهده می‌کنیم که رقم و سرمایه آن قابل ملاحظه است و اگر اندکی تلاش کنیم این بورس را می‌توانیم به چندین برابر برسانیم.

وی اضافه کرد: وقتی بورسی زنده است که ما سهام نو و سهام جدید را عرضه کنیم. یک وقتی داخل بورس است و سهم‌ خود را به او می‌فروشد و او به این یکی می‌فروشد و در داخل بورس گردش می‌کند که این خوب است. البته یکی از کارهای بورس همین است اما زنده ماندن بورس و تحرک جدید بورس این است که سهام جدید را وارد عرضه بورس کنیم. الحمدالله امسال ۲، ۳ قدم خوب در این زمینه برداشته شده است و سهام عدالت هم در بورس می آید و عرضه می‌شود که به ۵۰ میلیون نفر از مردم تعلق دارد؛ آنهایی که مایل هستند، بفروشند و آنهایی که مایل هستند، نگه می‌دارند که این هم تحرک بزرگی در بورس ایجاد می‌کند.

آن طور که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری روایت کرده، روحانی همچنین درباره بورس اظهار کرد: در زمینه بورس هم چیزهایی در بورس نیاوردیم که باید به آن فکر کنیم مثلاً هیچ وقت فروش زمین را در بورس قرار ندادیم. دولت زمین‌های بزرگ را در اختیار قرار دارد یا نیروی مسلح در اختیار دارند و مثلاً می‌بینید یک پادگان، ۱۰ کیلومتر در ۳ کیلومتر در حالی که نصف‌ آن برای آن نیروی مسلح کافی است، نصف این زمین را عرضه کند یا دولت زمین‌های بزرگی دارد و یک بخشی مورد نیاز است و بقیه‌اش را می‌تواند عرضه کند.

وی تصریح کرد: معادن هم همینطور و معادن بسیار زیادی در کشور داریم که مشخصات‌ این معادن روشن و قیمت‌گذاری شود و بورس وارد شود و شفاف و معلوم شود که ما بتوانیم علاوه بر سهام خود معادن در بورس عرضه کنیم و یک تحول بزرگی درست شود. معادن یکی از سرمایه‌های بزرگ دولت است. دولت سرمایه‌های خیلی عظیم و بزرگی ازجمله معادن خیلی عظیم و بزرگ، معادن نفت و گاز و جنگل‌ها، مرتع‌ها و زمین‌های فراوان دارد. دولت خیلی ثروت دارد و همین معادن یکی از ثروت‌های آن است و معادن‌ها ثروت‌های بسیار بزرگی هستند.