شبی که میراث گلپایگان مظلوم بود
شبی که میراث گلپایگان مظلوم بود

زنگ خطر / مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگپری شهرستان گلپایگان گفت: شهرستان گلپایگان دارای بیش از 200 اثر تاریخی با قدمت است. در این شهرستان در هر زمینه ای که بخواهیم صحبن کنیم سخن برای گفتن فراوان است اما متاسفانه شاید خیلی به موضوعات فرهنگی و تاریخی در شهرستان گلپایگان توجهی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر مصطفی قانونی شب گذشته در آیین رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت طبخ کباب گلپایگان و مستند دیار کهن اظهار کرد: مستند دیار کهن به کارگردانی ابوالفضل جاوید پور در راستای معرفی جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری شهرستان گلپایگان با حمایت های شرکت گلسار پلیمر تهیه شده است، امیدواریم این راهی که در شهرستان جهت معرفی جاذبه های گردشگری با حمایت بخش صنعت این منطقه آغاز شده ادامه یابد.
 
وی ادامه داد: شهرستان گلپایگان دارای بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی با قدمت است. در این شهرستان در هر زمینه ای که بخواهیم صحبن کنیم سخن برای گفتن فراوان است اما متاسفانه شاید خیلی به  موضوعات فرهنگی و تاریخی در شهرستان گلپایگان توجهی نشده است.
 
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگپری شهرستان گلپایگان گفت: تا سال ۹۶ تنها ۲۵ اثر تاریخی در گلپایگان به ثبت ملی رسیده بود که توانستیم در طی سه سال اخیر ۵ اثر دیگر را به این فهرست اضافه کنیم. در زمینه میراث ناملموس تنها تکنیک منبت ثبت ملی شده بود اما اکنون مهارت طبخ کباب گلپایگان و آش حلیم گلشهر را نیز ثبت کرده ایم.
 
قانونی افزود: در حوزه فرهنگی و گردشگری  نیز تاکنون  مستند های  ” در مسیر ابریشم ” ، ” محفل عشق” ، ” دیار کهن” ، ” حجت باهر” و ” سفره خوبان”  تهیه شده است.
به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر / در این مراسم که از نظر فرهنگی رویداد مهمی برای گلپایگان محسوب می شود بسیاری از مسئولین شهرستان از جمله فرماندار و یا معاونین وی حضور نداشتند و  مستند دیار کهن و لوح ثبت ملی مهارت طبخ کباب گلپایگان توسط فرماندار شهرستان خمین رونمایی شد. مظلومیت میراث فرهنگی شهرستان در این مراسم به وضوح مشخص بود.در مرز سیاسی اختلاف ۳ هزار و ۲۰۰ متری داریم که خمینی‌ها وارد گلپایگان شده‌اند و ادعا می‌کنند که متعلق به آن‌ها است، همین ۳ کیلومتری که ادعا می‌کنند متعلق به خمین است با سنگ‌نگاره‌های ما تداخل پیدا  می‌کند.
  • نویسنده : فاطمه عبدلی