مبارزه همه جانبه با فساد در قوه قضاییه
مبارزه همه جانبه با فساد در قوه قضاییه

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان گفت: در شهرستان فساد اقتصادی که جنبه ملی پیدا کند نداشتیم اما در پرونده های جز اگر حق کسی ضایع شود دادگستری گلپایگان موضوع را به جد پیگیری می کنند تا حق از دست رفته افراد بازگردد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، نجفعلی علیان امروز( ۴ تیر) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه شهرستان اظهار کرد: در زمان کنونی با حضور آیت الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه و ارائه برنامه تحول یک دریچه دیگری در جهت اجرای عدالت و خدمت رسانی به سوی مردم باز شده  و به کلیه زیر مجموعه های دستگاه قضا و سازمان های تابعه ابلاغ شده است؛ دادگستری گلپایگان نیز به جد این بخشنامه های مد نظر ریاست قوه قضاییه را در حوزه قضایی شهرستان عملی می کند.

وی ادامه داد: با حضور رئیس قوه قضاییه می بینیم که اراده جدی برای مبارزه با فساد وجود دارد، این مبارزه  همه جانبه است و انشاا.. شاهد ریشه کن شدن فساد در کشور باشیم. در شهرستان فساد اقتصادی که جنبه ملی پیدا کند نداشتیم اما در پرونده های جز اگر حق کسی ضایع شود دادگستری گلپایگان موضوع را به جد پیگیری می کنند تا حق از دست رفته افراد بازگردد.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان گفت: در دادگستری گلپایگان بعد از اینکه مراجعین تظلم خواهی می کنند در یک فضای سالم و دور از هرگونه فشار روانی، مطابق قانون و در اسرع وقت به پرونده ها رسیدگی می کنیم تا انشاا.. حق افراد ادا شود. رئیس قوه قضاییه  در صدور رای های مستند و مستدل بسیار تاکید دارند و ما نیز این موضوع را الگوی خود قرار دادیم.

علیان اضافه کرد:  روزانه من، دادستان و دیگر همکاران قضایی پاسخگوی مردم هستیم  و هر روز ملاقات عمومی داریم و سعی می کنیم اخلالی هم در روند رسیدگی قضایی مان پیش نیاید و مراجعین به دادگستری شهرستان سرگردان نخواهند بود. همچین از زمانی  که کرونا در شهرستان شایع شده یک ساعت دادگستری تعطیل نبوده و با تمام کارکنان خود مشغول به کار بوده است و همواره ضدعفونی های لازم را نیز انجام داده ایم.

وی  افزود:  سعی کردیم تا جایی که امکان دارد و قانون اجازه می دهد از مجازات های غیر از حبس استفاده کنیم مگر اینکه عمل مجرمانه به گونه ای باشد که باید برای آن فرد حبس تعیین شود، همواره سعی کردیم از مجازات های جایگزین برای حبس استفاده کنیم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان تصریح کرد: دادگستری گلپایگان با ۱۲ قاضی انقلابی و جهادی  مشغول خدمت رسانی است و حدود ۳۹ نفر کارمند در بخش های مختلف این مجموعه مشغول به کار هستند.کادر قضایی با حدود ۶۰ درصد ظرفیت کار می کنند و مابقی آن خالی است، شعبه اول و سوم بلاتصدی، شعبه دادگاه انقلاب و شعبه دادگاه خانواده نیز با دادرس اداره می شود و قاضی مستقل ندارند.

نجفعلی علیان خاطر نشان کرد: سختی کار قضا بر کسی پوشیده نیست و قابل مقایسه با کارهای اداری دیگر نمی باشد چرا که رسیدگی کردن به هر پرونده شرایط خاص خود را دارد و سختی درد مردم به قاضی هم وارد می شود. پیدا کردن عدل و عدالت در  پرونده های قضایی راحت نیست و افراد سعی می کنند به نحوی از طرف مقابل خود امتیاز بگیرند و این قاضی ماهر است که باید بین طرفین حق را ظاهر کنند.

  در دستگاه قضایی گلپایگان اطاله دادرسی نداریم   

 وی با بیان اینکه  روزانه نزدیک به هزار و ۵۰۰ نفر به دادگستری شهرستان مراجعه می کنندگفت: در شرایط کنونی که بیماری کووید ۱۹ نیز بروز پیدا کرده  متاسفانه از حجم مراجعین به دادگستری کاسته نشده است.در طول یک سال گذشته ۲۶ هزار ۶۸۰ پرونده اعم از حقوقی و کیفری  وارد دادگستری شده و به ۲۸ هزار و ۷۷۳ پرونده رسیدگی شده و منجر به صدور رای شده است. 

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان یادآورشد:طی یک سال اخیر تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷٫۸ درصد افزایش پرونده ورودی به دادگستری را شاهد بودیم و ۸۰ هزار و ۵۱۸ نفر را برای رسیدگی به پرونده ها به دادگستری دعوت کردیم که ۷۲ هزار و ۸۲۸ نفر آنها ابلاغ الکترونیکی دریافت کردند.در شورای حل اختلاف در سال گذشته ۳ هزار و ۹۹۵ پرونده وارد شده و ۴ هزار و ۱۸۱ پرونده با رسیدگی منتهی به رای شده است همچنین ۵۳۳ فقره پرونده به صلح و سازش منجر شده است.در سه ماهه سال جاری نیز ۸۴۴ پرونده وارد و ۸۴۹ پرونده رسیدگی و منتهی به رای شده است همچنین ۴۸ پرونده نیز به صلح و سازش منتهی شده است

علیان اظهار کرد: در دستگاه قضایی گلپایگان اطاله دادرسی نداریم و پرونده های سال های قبل را نیز رسیدگی کردیم.  پرونده ای که دچار اطاله دادرسی شده باشد در دادگستری شهرستان گلپایگان نداریم ، دغدغه همه قضات تسریع در رسیدگی است، این ادعا نیست، چرا که بعد از ظهر ها نیز به دادگستری می آییم و تا پاسی از شب به پرونده ها رسیدگی می کنیم اما ممکن است یک پرونده ماهیتش به گونه ای باشد که رسیدگی به آن حتی دو سال به درازا بکشد چرا که به کارشناسان ارجاع می شود و یا طرفین پرونده تعدادشان زیاد است.

وی ادامه داد: متاسفانه از پایان اردیبهشت ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ ، ۴۱۷ فقره پرونده طلاق داشتیم که ۳۲۳ عدد طلاق توافقی، ۸ عدد طلاق از سوی زوج و ۸۶ طلاق به درخواست زوجه بوده است که نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل ۷/۱۶ درصد افزایش پرونده طلاق را شاهد هستیم.
این اطمینان را به همه مردم می دهم که اگر احیانا حقی از کسی یا بیت المال در معرض تضییع قرار گرفته باشد و پرونده تشکیل شود طبق قانون آن حق را بر می گردانیم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان در پاسخ به پرش مدیر مسئولی پایگاه خبری زنگ خطر مبنی بر اینکه توسعه شهری به یک سمت کشیده شده و مردم ناراضی هستند تصریح کرد :  کمربندی جدیدی که قرار بود از مقابل مسکن مهر احداث شود به دلیل مغایرت با اراضی کشاورزی و سبب تغییر کاربری اراضی کشاورزی میشد با تصمیم دستگاه قضایی و شورای تامین فعلا متوقف شده است.در شهرستان باید توسعه به صورت متوازن انجام شود.

نجفعلی علیان با بیان اینکه کمترین مرخصی را کارکنان و قضات دادگستری دارند گفت:  سعی کردم وقتی در دادگستری کار میکنم هیچ وقت ناراحت نشوم و سنگینی کار را بر روی خودم ظاهر نکنم چرا که بر روی کارم تاثیر می گذارد اما وقتی که متوجه شوم فردی به حق و مال خودش رسیده است و یا فردی به حق مجازات شده است سبب خوشحالی من میشود البته در طول جریان اجرای مجازات که اغلب آن حبس است به افراد کمک می کنیم تا خانواده های آنها متلاشی نشود.

وی در همین باره ادامه داد:  اشتغال برای زندانیان را تبدیل به یک عادت کردیم 
 امسال در فصل گلچینی زندانیان نزدیک به ۷۰ میلیون تومان دستمزد گرفتند.زندان گلپایگان از نظر توجه به زندانیان می تواند ممتاز باشد.
 
علیان اضافه کرد: دادگستری با کسی تعارف و تعامل ندارد و هرجایی که ببینیم فسادی رخ داده است طبق قانون با وی برخورد میکنیم. فسادی در دادگستری گلپایگان نداشتیم که از کارمند و یا قاضی سر بزند، نظارت دادگستری بسیار قوی است و روزانه نظارت مستمر داریم که افراد گیر کارچاق کنان نیفتند و اگر مراجعین از عملکرد یک کارمند و یا قاضی گلایه داشته باشند پیگیری کردم و همواره درب اتاقم باز است اما اگر فسادی را مشاهده کنیم به جد برخورد می کنیم.

رئیس دادگستری شهرستان گلپایگان یاداورشد:  رضایت مردم از دادگستری گلپایگان را بالا می بینم چرا که خالصانه خدمت می شود.در اولین روزهایی که وارد دادگستری شهرستان شدم دو کارمند بودند که نمی توانستند خوب خدمت کنند، آنها را انتقال دادیم.