مشاوران رئیس‌جمهور اطلاعات غلط می‌دهند؛ اصراربرتصمیمات اشتباه برای چیست؟
مشاوران رئیس‌جمهور اطلاعات غلط می‌دهند؛ اصراربرتصمیمات اشتباه برای چیست؟

دغدغه و نگرانی دولت برای پیشبرد اقتصاد کشور، زندگی و معیشت مردم و مسائلی از این دست، قبول. اما اکنون بیش از 47 روز از درگیری ما با بیماری کرونا می گذرد و همه تصمیم گیران در این مدت بارها اذعان کرده اند که باید زنجیره شیوع را قطع کرد و جلوی ایجاد میزبان جدید برای این بیماری را گرفت، آیا اکنون به وضعیتی رسیده ایم که بتوانیم بگوییم، زنجیره شیوع قطع شده است؟...

از ۳۰ بهمن ماه که اولین موارد رسمی فوت دو نفر از هموطنان مان بر اثر ابتلا به بیماری «کرونا» به طور رسمی اعلام شد، کشور در بخش های مختلف به جنگ با  «کووید-۱۹» رفت و اکنون بیش از ۴۷ روز از شروع رسمی اقدامات در مبارزه با کرونا می گذرد و به نظر به حد تثبیت شده ای از ابتلا به این بیماری رسیده ایم.

علیرغم هشدارهای برخی چهره های سیاسی به دولت و حاکمیت برای مقابله جدی از ابتدای ابتلای کشور به کرونا، شاید در شروع موضوع به اندازه امروز جدی انگاشته نمی شد، اما هرچه جلوتر رفتیم، بیشتر و بیشتر به پیچیدگی این ویروس و عوارض و تبعات آن پی بردیم.

شاید اگر با تعطیلات نوروز مواجه نمی شدیم و روال و رویه عادی زندگی مردم مثل آنچه از روز گذشته شاهد آن بوده ایم، جریان داشت، امروز به مراتب شاهد وضعیت بغرنج تری در ابتلای شهروندان به کرونا بودیم، اما حداقل بخش زیادی از مردم به ویژه در تعطیلات نوروز نشان دادند که اگر کار سفت و سخت گرفته می شد، همراهی و اعتماد ویژه ای به سیستم برای مقابله با این بیماری می کردند.

اوج همراهی مردم هم که البته با سخت گیری های ویژه ای همراه شد را در روز طبیعت شاهد بودیم که عمدتا در جمع های خانوادگی و حریم شخصی و خصوصی شان اقدام به برپایی ۱۳ به در کردند و تقریبا بیش از ۹۰ و چند درصد مردم به خصوص در این روز برای قطع زنجیره کرونا همراهی کردند و به خیابان ها نیامدند.

در این بین دولت هم بدون وجود مجلس که به دلیل شیوع کرونا و لزوم اجتناب از تجمعات تعطیل است، همه تصمیمات را می گیرد و مسئولیت بخش عمده ای از کار را بر عهده دارد، اما سئوال اینجاست که چرا شاهد بیان برخی سخنان از سوی رئیس دولت هستیم که در برخی موارد متاسفانه در شبکه های اجتماعی تبدیل به طنز می شود و معلوم است انسجام لازم را ندارد و بعضا حتی فکری هم پشت سر آن نیست.

به عنوان مثال در هفته شروع «کرونا» با وجود اینکه جمع کردن این بیماری در چین نزدیک به دو ماه طول کشید، رئیس جمهور اعلام کرد که از «شنبه» هم چیز به حالت عادی بازخواهد گشت! اما شنبه ها گذشته و هنوز هیچ چیز در کشور عادی نیست و حتی مشخص هم نیست که چه زمانی به حالت عادی باز خواهیم گشت.

در یک مورد دیگر اخیرا رئیس جمهور اعلام کرده که نخواستیم «مدل قرنطینه چینی» را در کشور اجرا کنیم. بهتر بود رئیس جمهور در این مورد با مردم روراست تر و صادقانه تر صحبت می کرد و می گفت نتوانستیم مدل چین را در ایران پیاده کنیم، نه اینکه نخواستیم! این موضوع کاملا پذیرفته شده است که اگر قرنطینه مدل چینی اجرا می شد، شاید بودجه عجیب و غریبی نیاز بود، شاید سیستم خاصی مدل کشورهای کمونیستی نظیر چین نیاز داشتیم و مسائلی از این دست، اما اینکه نخواستیم، آن مدل را اجرا کنیم، حرف عجیبی است.

خوب مطابق با مدل چینی تعداد مبتلایان به کرونا در کشوری با جمعیت عجیب و غریب بسیار اندک بود و ظرف مدت ۵۰ و خرده ای روز هم موضوع جمع می شد، این مدل در کدام بخش مورد انتقاد آقای رئیس جمهور قرار داشته که ایشان به صلاح ندانسته اند چنین تصمیمی بگیرند تا جلوی شیوع و مدت زمان زندگی با کرونا را گرفته و آن را به حداقل ممکن برسانند؟

انتقاد دیگری که می توان به رئیس جمهور و دولت که تصمیم گیر اصلی در مبارزه با کروناست، گرفت این است که علیرغم تاکیدات و توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر اینکه شرایط به هیچ عنوان برای بازگشت به زندگی عادی مهیا نیست، رسما شب گذشته نامه ای از دفتر رئیس جمهور بیرون می آید مبنی بر اینکه باید تا بسیستم فروردین، و البته امروز مطابق تصمیم گیری جدید تا ۲۳ فروردین، همه چیز باید به حالت عادی بازگردد.

دغدغه و نگرانی دولت برای پیشبرد اقتصاد کشور، زندگی و معیشت مردم و مسائلی از این دست، قبول. اما اکنون بیش از ۴۷ روز از درگیری ما با بیماری کرونا می گذرد و همه تصمیم گیران در این مدت بارها اذعان کرده اند که باید زنجیره شیوع را قطع کرد و جلوی ایجاد میزبان جدید برای این بیماری را گرفت، آیا اکنون به وضعیتی رسیده ایم که بتوانیم بگوییم، زنجیره شیوع قطع شده است؟

دولت باید ابتدا برای همه این سئوالات پاسخ قانع کننده ای پیدا کند و خیلی صریح و روراست با مردم در این خصوص صحبت کند که تصمیمات متخذه و سخنانی که بعضا رئیس جمهور می زند و مورد انتقاد قرار میگیرد، مبنایش چیست و بر اساس کدام فکت و مشاوره کدام بخش های بیان شده است، به نظر می رسد در برخی موارد شاید اطلاعات غلطی به ایشان برسد که با واقعیت های کشور همخوانی ندارد.

معمولا سال آخر دولت ها، سال نتیجه گیری و اعلام گزارش کار در خصوص اقدامات انجام شده در مدت زمان ۴ ساله و ۸ ساله است، برخی تحلیل گران می گویند، به جهت مشکلاتی که در ارتباط با برجام به وجود آمد و اینکه اساسا، دولت تدبیر و امید، دولت برجام بود و مبتنی بر آن برنامه هایش را چیده بود، شاید خیلی هم بد نباشد که مدتی از سال آخر به حواشی مربوط به کرونا بگذرد.

برخی هم بر خلاف این تحلیل معتقدند، اگرچه دولت بسیاری از برنامه هایش را نقش بر آب دید و انصافا از حیث مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی دوران بی سابقه ای را گذراند، اما اقدامات مهمی در بخش هایی نظیر راه اندازی پروژه های مواصلاتی بزرگ، خرید ناوگان حمل و نقل عمومی و به خصوص هوایی، توسعه گردشگری، قطع وابستگی بودجه به نفت متاثر از شرایط ایجاد شده و مسائلی از این دست در عمر ۸ ساله اش داشته که خیلی زود می خواهد موضوع کرونا را جمع کرده و به بیان این دستاوردها برای مردم بپردازد.

  • منبع خبر : تابناک