معاون وزیر جهاد کشاورزی: جلوگیری از خروج ۳ میلیون دلار با خودکفایی گندم و شکر
معاون وزیر جهاد کشاورزی: جلوگیری از خروج ۳ میلیون دلار با خودکفایی گندم و شکر

مطلب خاص

به گزارش زنگ خطر از میزان، عبدالمهدی بخشنده در گردهمایی معاونین برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها که در مرکز آموزش عالی امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به شرایط تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی، تأمین و توزیع مناسب نهاده‌های تولید و کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم از اولویت‌های دولت و وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با برنامه ریزی‌های مجموعه وزارت جهاد کشاورزی، باخوداتکایی کشور در تولید گندم و شکر، نیازی به ورادات این محصولات وجود ندارد و اگر موضوع خودکفایی در وزارت جهاد کشاورزی با جدیت پیگیری نمی‌شد و نیاز به واردات این محصولات بود و در شرایط کنونی حداقل ۳ میلیارد دلار از منابع ارزی ما هزینه واردات این محصولات می‌شد.

وی در ادامه به بازار گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: با کیفیت‌ترین گوشتی که در بازار اروپا و روسیه نیز مصرف می‌شود از کشور برزیل وارد می‌شود و در ۱۱ ماه گذشته نیز گوشت منجمد گوساله برزیلی برای مصرف خانوار‌ها تأمین شده است.

بخشنده تصریح کرد: در حال حاضر ۹۷ شرکت، از ۱۳ کشور گوشت گرم گوسفندی را به کشور وارد می‌کنند که با توجه به سیستم پیشرفته لجستیک و خطوط هواپیمایی و کشتارگاه‌های مجهز کشور استرالیا، ۷۰ درصد آن از این کشور تأمین می‌شود و روزانه شاهد واردات ۱۰۰ تن گوشت گرم صرفاً از این کشور هستیم.

وی افزود: مشکلاتی که در سیستم توزیع مشاهده می‌شود ناشی از ضعف در تأمین نیست و خارج از وظایف محوله مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است که برای رفع این مشکل در ستاد تنظیم بازار مقرر شد توزیع گوشت هدفمند شود.

بخشنده، قاچاق دام از مرز‌های غربی و جنوبی کشور را عاملی مهم در افزایش قیمت گوشت دانست و گفت: در حال حاضر در بغداد گوشت گوسفندی به قیمت ۱۶۵ هزار تومان و در اقلیم کردستان عراق ۱۴۰ هزار تومان معامله می‌شود که این کشف قیمت بر نرخ گوشت در داخل تأثیر داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که قیمت خرده فروشی مرغ برای مصرف کننده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: بر اساس قیمت نهاده‌ها و محاسبه سود تولید کننده، قیمت مرغ زنده برای مرغدار بیش از ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ نیست.

بخشنده در ادامه به وضعیت بودجه این وزارت در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: تخصیص ۴۰۰ میلیون دلار برای سامانه‌های نوین آبیاری، ۱،۵۰۰ میلیارد تومان برای آبخیزداری و ۱،۰۰۰ میلیارد تومان برای بیابان زدایی از مهمترین اعتبارات مصوب وزارت جهاد کشاورزی در بودجه سال آینده است.

وی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بر مبنای ارائه تسهیلات به تولید کنندگان را از مهمترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی طی سال آتی عنوان و تاکید کرد: در بررسی و تصویب تسهیلات و تخصیص اعتبارات به تولید کنندگان، به توجیه اقتصادی طرح‌ها و هدف گذاری جهت استمرار سرمایه گذاری و تولید توجه ویژه شود.

معاون وزیرجهاد کشاورزی در ادامه نزولات جوی طی سالجاری را مناسب ارزیابی کرد و با ابراز امیدواری در خصوص استمرار آن در بهار سال آینده گفت: به لطف خدا و همت کشاورزان در تولید غلات، گندم، جو و علوفه مشکل خاصی نداریم و تولید خوبی خواهیم داشت.