نخستین واکسن ضد کرونا چین ثبت شد
نخستین واکسن ضد کرونا چین ثبت شد

واکسن «Ad ۵-nCoV» نخستین واکسن ضد کرونا ساخت چین است که توسط شرکت داروسازی «کان سینو» چین و با سرپرستی «چن وی» متخصص بیماری‌های عفونی این کشور تولید می‌شود.

مقامات چینی از ثبت نخستین واکسن ضد کرونا ساخت این کشور خبر دادند موضوعی که به اعتقاد کارشناسان اثربخشی واکسن را نشان می‌دهد و اعتماد بین المللی به واکسن‌های COVID-۱۹ ساخت چین را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، این واکسن که «Ad ۵-nCoV» نام دارد توسط شرکت داروسازی «کان سینو» چین و با سرپرستی «چن وی» متخصص بیماری‌های عفونی این کشور تولید می‌شود.

طبق اطلاعیه‌ای که در وب سایت سازمان ملی مالکیت معنوی چین منتشر شده است در صورت شیوع مجدد ویروس کرونا در چین، تولید انبوه این واکسن می‌تواند در مدت زمان کوتاه انجام شود.

شرکت داروسازی کان سینو روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اعطای حق ثبت اختراع، اثربخشی و ایمنی واکسن را تایید کرده و حقوق مالکیت معنوی آن را نشان می‌دهد.

«تائو لینا» متخصص بیماری‌های عفونی مستقر در شانگ‌های معتقد است که اعطای حق ثبت اختراع، احتمالاً روند بازاریابی را تسهیل خواهد کرد ثبت اختراع رسمی باعث افزایش اعتماد جامعه جهانی در مورد واکسن‌های COVID-۱۹ تولید شده توسط چین خواهد شد.

به گفته شرکت داروسازی کان سینو، درخواست ثبت این واکسن در ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ یعنی سه روز پس از شروع آزمایشات بالینی مرحله اول ارایه شده و سرانجام در ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ به تایید رسیده است.

این شرکت خاطرنشان کرد که مرحله سوم و نهایی بالینی این واکسن که در خارج از کشور و در مکزیک و عربستان در حال انجام است، به سرعت پیش می‌رود «کان سینو» همچنین گفته است در حال مذاکره با روسیه، برزیل و شیلی برای انجام آزمایش‌های مرحله سوم بالینی در این کشور‌ها است.

در حال حاضر ۵ واکسن ساخت چین در همکاری کشور‌های دیگر در حال طی مراحل سوم آزمایش بالینی است.