نزدیک شدن به آندمی کرونا
نزدیک شدن به آندمی کرونا

زنگخطر / کارشناسان می‌گویند گسترش امیکرون، ممکن است به نزدیک شدن کرونا به مرحله آندمی (بومی) کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، دکتر ویلیام شافنر، متخصص بهداشت در دانشگاه وندربیلت گفت: برای تبدیل شدن مرحله همه‌گیری جهانی به مرحله آندمی، جامعه باید به ایمنی گله‌ای برسد. در این میان هرچه ویروس مسری‌تر باشد، سطح ایمنی گله‌ای بالاتر است. پس اگر جهش جدی و خطرناکی نداشته باشیم، ممکن است اوایل سال ۲۰۲۲ به مرحله آندمی برسیم.

اریکا ساسکی، متخصص کنترل عفونت و اپیدمیولوژی بیمارستان تورنتو نیز گفت: کارشناسان به امیکرون به عنوان مسیری بالقوه برای رسیدن به وضعیت بومی نگاه می‌کنند؛ زیرا به راحتی گسترش می‌یابد. به نظر نمی‌رسد به‌اندازه برخی از انواع ویروس کرونا کشنده باشد. پس زمانی که بخش بزرگی از جمعیت جهان حافظه ایمونولوژیکی ناشی از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون داشته باشند، یک ویروس می‌تواند بومی شود.

به‌گفته شافنر زندگی در جهانی با کووید ۱۹ که به یک بیماری بومی تبدیل شده است، با نحوه برخورد جامعه با سایر بیماری‌های بومی مانند آنفلوانزا تفاوت چندانی ندارد.

او گفت: در هر دو مورد، سویه‌های جدید می‌توانند ظاهر و باعث ایجاد مقدار مشخصی از علائم بیماری شوند. راه مقابله با این بیماری‌ها واکسیناسیون است، اما با این حال، یک تفاوت عمده این است که در حالی که آنفلوانزا شیوع فصلی دارد، کووید ۱۹ احتمالاً در تمام طول سال وجود خواهد داشت.