هجوم ملخ‌ها به اردستان
هجوم ملخ‌ها به اردستان

چند روزی است هجوم ملخ‌ها به مناطق شهری اردستان موجب نگرانی مردم شده در حالی که این حشرات به گفته مسئولان جهاد کشاورزی بی‌خطر هستند و تاکنون موردی از آسیب رسانی گزارش نشده است.

مدیر جهاد کشاورزی اردستان در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: این نوع ملخ‌ها از آفت به حساب نمی‌آیند و تعداد زیادشان نیز به خاطر شرایط آب وهوایی و بارندگی‌های اخیر در سطح منطقه است.

علی اکبر صالح با بیان اینکه شهرداری‌ها باید با استفاده از یکسری اقدامات بازدارنده با ملخ‌هایی که وارد شهر شده‌اند مبارزه کنند، افزود: ضمن اینکه روشنایی پروژکتورهای میادین و بوستان‌ها نیز به منظور جلوگیری از جذب این حشرات به سمتِ شهر، کم و خاموش می‌شوند.

وی با تأکید بر این که این گونه ملخ‌ها هیچ گونه خطری برای مردم، محیط زیست و مزارع کشاورزی ندارند، خاطرنشان کرد: مردم نگرانی و استرسی در این مورد نداشته باشند و با حفظ خونسردی خود در حد امکان با خاموش کردن چراغ‌های اضافی سر در منازل و ساختمان‌ها و معابر، مانع از جذب این نوع حشرات شوند.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی اردستان گفت: این نوع ملخ ها از نظر کارشناسان اداره منابع طبیعی ناشناخته هستند و مشاهدات عینی ما نشان از آسیب زدن به برخی درختان و گیاهان در معابر شهری و منازل دارد.

مجید خداپرستان با بیان اینکه منابع طبیعی اردستان متولی نگهداری ۹۰ هزار تاغ زار شهرستان است و فقط در موضوع ملخ های کوهان دار ورود پیدا می کند، گفت: به نظر می رسد که شهرداری ها و جهاد کشاورزی باید در موضوع ملخ های ناشناخته وارد میدان شوند.