واکنش وزارت امور خارجه به ماجرای اهدای دوهزار ماسک سفیر کره جنوبی به بیمارستانی در تهران
واکنش وزارت امور خارجه به ماجرای اهدای دوهزار ماسک سفیر کره جنوبی به بیمارستانی در تهران

سعید خطیب‌زاده در واکنش به خبر اقدام سفیر کره جنوبی در اهدای ۲۰۰۰ عدد ماسک به یک بیمارستان خصوصی در تهران گفت: «هیچ ملتی برنمی‌تابد دست ملتی دیگر در جیبش باشد؛ پول‌های ایران باید برگردد.»

خطیب‌زاده در نشست خبری هفتگی با رسانه‌ها درباره انتشار تصاویر اهدای ۲۰۰۰ ماسک از سوی سفیر کره جنوبی در تهران به مسئولان بیمارستان آتیه گفت: پاسخ به این اقدام را در حد طنز نگه می‌داریم، البته مردم کره نشان دادند که در قبال آن چه دولت شان در خصوص ما مرتکب شدند، نارضایتی دارند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «در موضوع کره ما باید چند موضوع را از هم جدا کنیم؛ در موضوع پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی ما تلاش کردیم این ماجرا کمترین تاثیر را در روابط دوجانبه تهران و سئول بگذارد اما من معتقدم هیچ ملتی برنمی‌تابد دست ملتی دیگر در جیبش باشد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «طبیعی است که پول‌های جمهوری اسلامی ایران باید برگردد و این پول‌های قطعی ماست. تلاش‌هایی در این راستا انجام شده اما به اندازه کافی نبوده است. ما با هر دو طرف در ارتباطیم و حرف زده‌ایم؛ با مسئولان بانک مرکزی ایران و طرف‌های کره‌ای. یک اراده‌ای برای نهایی شدن این کار (تسویه بدهی کره به ایران) وجود دارد اما هنوز محقق و عملی نشده است.»