وزیر اقتصاد: فعالان بازار سرمایه هیجانی رفتار نکنند/ دولت به دنبال تقویت بورس است
وزیر اقتصاد: فعالان بازار سرمایه هیجانی رفتار نکنند/ دولت به دنبال تقویت بورس است

وزیر اقتصاد گفت: دولت قائل به این است که بازار سرمایه باید مورد توجه باشد و تقویت شود.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ،  فرهاد دژپسند پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ذات بازار سرمایه ریسکی است یعنی دارای یک روند ثابت و تضمین شده نیست، وقتی کسی می‌خواهد در بازار سرمایه فعالیت کند باید این نکات را در نظر داشته باشد.

دژپسند افزود: بازار سرمایه به گونه‌ای است که سهام برخی شرکت‌ها نوسان دارد. مثلا در دوره تشکیل مجامع ترتیباتی حاکم است که ممکن است بر سهام شرکت‌ها اثربگذارد. تحولات بین‌المللی و تحولات بازار‌ها و متغیر‌های جایگزین می‌تواند به بازار سرمایه اثرگذار باشد.

وزیر اقتصاد، گفت: پاسخ این سوال که آن‌هایی که به بازار سرمایه ورود کرده‌اند بمانند یا بروند، کلی نیست. کسانی که وارد بازار سرمایه شده اند باید دقیقا محاسبه کنند و وقتی سهام شرکتی که طبق اقتضائات و محاسبات نباید کاهش پیدا می‌کرده است، باید با صبر برخورد کنند، از طرفی اگر سهام شرکتی که طبق محاسبات نباید افزایش می‌یافته و اصلاح شده، باید اصلاح آن را بپذیرند؛ بنابراین این نوسانات بستگی به شرکت، صورت‌های مالی آن و روند تحولات بین المللی آن صنعت دارد.

وی ادامه داد: دولت قائل به این است که بازار سرمایه باید مورد توجه باشد و تقویت شود.

دژپسند در پاسخ به این سوال که چرا سهام عدالت به سبد سهام سهامداران نمی‌آید تا خودشان بتوانند در مورد آن تصمیم بگیرند؟، گفت: این کار توسط کارگزاری‌ها انجام می‌شود، اما اگر هرکسی نسبت به سهام عدالت اعتراضی دارد طبق سامانه‌هایی که اعلام کردیم که دادیم شکایت کنند و تاکنون برخورد‌هایی انجام گرفته است و مشکلات اصلاح شده است. سهام عدالت سهام شرکت‌های بسیار خوبی است. تقاضای من از سهامداران سهام عدالت این است که گرفتار هیجانات بازر نشوند، چراکه سهام عدالت ارزنده است.

وزیر اقتصاد در واکنش به فضاسازی رسانه‌های فارسی زبان درخصوص توصیه به مردم برای خروج از بورس، گفت: قرار نیست سرنوشت ما را آن‌ها تعیین کنند، فعالان بازار سرمایه در کشور قدرت تحلیل دارند. امروز دوره‌های آموزشی زیادی برای بازار سرمایه برگزار می‌شود. از طرفی با صداوسیما وادر مذاکره شدیم که یک شبکه خاصی را تعیین کنیم که چند ساعت در روز بتوانیم آموزش‌ها در این خصوص ارائه دهیم. سازمان بورس در این ارتباط جلساتی با صداوسیما داشته است.

وی ادامه داد: تمام فعالان بازار سرمایه که تازه وارد بازار شده اند حتما مشاوره بگیرند و به حرف‌های شبکه‌های دیگر اتکا نکنند.