وزیر دفاع: همه تحریم‌های ظالمانه تسلیحاتی ایران، مهرماه پایان می‌یابد
وزیر دفاع: همه تحریم‌های ظالمانه تسلیحاتی ایران، مهرماه پایان می‌یابد

وزیر دفاع از آمادگی این وزارتخانه برای برقراری و توسعه مناسبات دفاعی و راهبردی با همه کشورهای مستقل و همسو به ویژه همسایگان منطقه‌ای و کشورهای مسلمان خبر داد و اعلام کرد: همه تحریم‌های ظالمانه تسلیحاتی کشور، مهرماه آینده پایان می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر، امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یادداشتی در روزنامه عربی الوفاق نوشته است.

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

روز صنعت دفاعی تجلی امید و تبلور اقتدار دفاعی بر اساس رهنامه دفاعی مبتنی بر هوشمندی، پویایی، خود باوری و خود اتکایی در” تولید قدرت و امنیت” جمهوری اسلامی ایران است.

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران به سطحی از بلوغ و شکوفائی رسیده است که می تواند به محل پیوند و نقطه اتصال مناسبات دفاعی، فنی و فناورانه با کشورهای مستقل و هم سو قرار گیرد.

در مورد اهمیت صنایع دفاعی و جایگاه آن در سیاست های دفاعی صلح دوستانه جمهوری اسلامی ایران نکاتی قابل طرح است. یکی از مهمترین وظایف و مأموریت‌های وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران،” تولید قدرت و  امنیت” از طریق توسعه ظرفیت ها و قابلیتهای صنایع دفاعی، با تمرکز بر طراحی و تولید نیازمندی‌های تسلیحاتی کشور است. به عبارتی دیگر، وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران یک سازمان اقتدار آفرین در عرصه ملی است که تلاش می‌کند از مسیر قابلیت سازی و نوآوری‌های نظامی و دفاعی، برای کشور “مزیت راهبردی” خلق نماید.

نکته مهم دیگری که در خصوص صنایع دفاعی باید به آن اشاره کرد، پویایی، درون زایی، اتکای داخلی و همچنین استقلال در صنعت دفاعی است. چنین ویژگی این امکان را به صنعت دفاعی می‌دهد که کمترین آسیب را از تکانه‌ها، تحریم‌ها و فشارهای بیرونی دریافت نماید. همچنین خوداتکایی و عدم وابستگی خارجی در صنعت دفاعی فرصت مناسبی را برای همکاری های دو و چند جانبه بین المللی به ویژه انتقال فناوری با کشورهای همکار و دوست فراهم خواهد آورد.

بر این اساس، وزارت دفاع طراحی و ساخت انواع تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز نیروهای مسلح در حوزه‌های هوایی، دریایی، زمینی، انواع موشک‌های بالستیک و کروز، انواع پهپادها، شناورهای سطحی و زیر سطحی، تجهیزات سایبری، پدافندی، جنگ الکترونیک و هوشمند سازی مهمات و سلاح و همچنین توجه به هوش مصنوعی و نیز حوزه‌های شناختی و زیستی را با تکیه بر دانش و فناوری‌های بومی بر عهده دارد. به موازات مزیتها و ویژگی‌های مزبور، راهبری و هدایتهای فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) نقش مهمی در جهت دهی صنعت دفاعی و بکارگیری همزمان  آن برای امنیت ملی و همچنین ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین المللی داشته است.

مزیتهای راهبردی ایجاد شده از چنان اهمیتی برخوردارند که در طول چند دهه گذشته ضمن ارتقای قدرت بازدارندگی مؤثر دفاعی، منجر به ایجاد وزنه تعادل، ثبات و امنیت در محیط منطقه‌ای و بین المللی گردیده است.

امروز تسلیحات و تجهیزات صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، اثر بخشی و تعیین کنندگی خود را در صحنه‌های نبرد و به ویژه مبارزه با تروریسم به اثبات رسانده و بسیاری از کشورها با دیدن این واقعیت، به دنبال توسعه همکاری دفاعی با جمهوری اسلامی ایران هستند.

پیام همیشگی سیاست بنیادین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، پیام صلح، دوستی، ثبات و امنیت برای همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان است. به همین دلیل، امروز ما به طور جدی در صدد توسعه دیپلماسی دفاعی دو و چندجانبه و مشارکت فعال در ترتیبات امنیتی منطقه ای و بین المللی هستیم.

در این رابطه یادآوری می گردد که در مهرماه آینده نیز همه تحریم‌های ظالمانه تسلیحاتی کشور پایان می‌یابد لذا جهان بار دیگر بر شفافیت، مسئولیت پذیری و عمل به تعهدات جمهوری اسلامی ایران صحه خواهد گذاشت.

در همین راستا، وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب دیپلماسی دفاعی فعال، آمادگی خود را برای برقراری و توسعه مناسبات دفاعی و راهبردی با همه کشورهای مستقل و هم سو به ویژه همسایگان منطقه‌ای و کشورهای مسلمان مبتنی بر اصل امنیت جمعی، احترام متقابل و تحکیم صلح و ثبات اعلام می‌نماید.