ویتامینی که از بروز دیابت جلوگیری می‌کند
ویتامینی که از بروز دیابت جلوگیری می‌کند

زنگ خطر / محققان دانشگاه مونترال در مطالعه اخیر خود، نقش محافظتی ویتامین K در برابر بیماری دیابت را شناسایی کرده اند؛

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محققان دانشگاه مونترال در مطالعه اخیر خود، نقش محافظتی ویتامین K در برابر بیماری دیابت را شناسایی کرده اند؛ دیابت، یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که بدن قادر به استفاده از گلوکز یا ذخیره آن نباشد؛ این بیماری از هر ۱۱ نفر در سراسر جهان یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هیچ درمانی ندارد.

ویتامین K یک ریز مغذی است که به دلیل نقش کلیدی اش در فرایند لخته شدن خون، به ویژه گاما کربوکسیلاسیون، شناخته می‌شود. سال هاست تصور می‌شود که این ویتامین و در نتیجه گاما کربوکسیلاسیون ممکن است در کاهش خطر دیابت نیز نقش داشته باشند.

نتایج چندین مطالعه نشان داد: کاهش مصرف ویتامین K با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. با این حال، مکانیسم‌های بیولوژیکی که نقش محافظتی ویتامین K در برابر دیابت را ثابت کنند، تاکنون ناشناخته باقی مانده اند.

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی نشان داد: آنزیم‌های دخیل در گاما کربوکسیلاسیون و مورد استفاده توسط ویتامین K، به فراوانی در سلول‌ های بتای پانکراس وجود دارند؛ سلول‌هایی که وظیفه اصلی آن‌ها ترشح انسولین است.

دانشمندان اظهار داشتند: ما پروتئین جدیدی به نام ERGP را شناسایی کرده ایم که نقش مهمی در حفظ سطوح فیزیولوژیکی کلسیم در سلول‌های بتا دارد و در نتیجه از اختلال در ترشح انسولین جلوگیری می‌کند.

محققان اضافه کرده اند: یافته‌های این مطالعه نشان داده اند که ویتامین K می‌تواند راه‌های جدیدی را برای پیشگیری از دیابت باز کند و به کاربرد‌های درمانی جدیدی برای دیابت نوع ۲ منجر شود.