کانال‌های آب بی‌صدا جان می‌گیرند
کانال‌های آب بی‌صدا جان می‌گیرند

زنگ خطر / فصل گرما که فرامی‌رسد، آب‌تنی و شنا مشتری‌های خود را دارد اما ماجرای غرق شدن در این بین حکایتی تلخ است که با وجود تمام هشدارها تابستان هر سال تکرار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از فارس، در تابستان امسال نیز استان‌های مختلف از جمله اصفهان شاهد حوادث ناشی از غرق شدن در مناطق ناامن و غیرمجاز بود؛ هر سال با شماری از حوادث غرق شدن در سدها، آبگیرها، دریاچه‌های طبیعی و مصنوعی، استخرهای روباز کشاورزی، رودخانه‌ها و کانال‌های آب مواجه هستیم که البته اطلاع‌رسانی‌ها و نصب تابلوهای هشدار ممنوعیت شنا در کم شدن آمار مرگ و میر شاید آنچنان تأثیری نداشته است.

جان باختن هزار و ۲۷۵ نفر بر اثر غرق شدن

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی کشور سال گذشته هزار و ۲۷۵ نفر بر اثر غرق‌ شدن جان خود را از دست دادند که از این تعداد خوزستان با ۱۵۱ فوتی در صدر آمار غرق شدگی قرار دارد و مازندران با ۱۰۹ و گیلان با ۱۰۸ متوفی در جایگاه‌های بعدی‌ هستند و بیش از یک سوم غرق شدن‌ها یعنی ۴۶۸ مورد نیز در رودخانه‌ها رخ داده است. در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می دهند، کودکان و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا یا به دلایل مختلف در این نوع استخرها غرق می‌شوند. اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن‌سازی نشده‌اند و سبب بروز حادثه می‌شوند.

به تازگی برخی افراد در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام ژئوممبران استفاده می‌کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد. زیرا هر قدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد. نکته تاسف بار این جاست که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می‌شوند تعبیه نمی‌شود. علاوه بر انسان‌ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می‌روند هم غرق می‌شوند؛ استخرهای کشاورزی حتی برای کسانی که فنون شنا را می‌دانند غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک است، بنابراین شهروندان در این استخرها اصلا شنا نکنند.

فوت ۴ نوجوان در کانال انتقال آب کشاورزی به برخوار

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به فوت ۴ نوجوان افغانی ساکن در شهرستان شاهین‌شهر در کانال آب اظهار داشت: روز چهارشنبه به آتش‌نشانی شاهین‌شهر اطلاع داده می‌شود جسدی روی آب شناور است، بلافاصله آتش‌نشانی به محل اعزام و خبردار می‌شود ۴ کودک در کانال آب غرق شده‌اند. سه جسد با تلاش نیروهای آتش‌نشانی در کانال‌های انتقال آب منطقه شمال که از رودخانه زاینده‌رود منشعب و برای آبیاری کشت‌های منطقه برخوار و شاهین‌شهر در نظر گرفته شده و طول آن‌ها نیز زیاد است، پیدا می‌شود.

وی با بیان این‌که جسد سه نفر نوجوانان غرق شده تحویل مقامات قضایی شد و نفر چهارم نیز عصر دیروز شنبه پیدا می‌شود، بیان کرد: در این عملیات ۷ اکیپ غواصی در طول این مدت کانال‌ها را بازدید و بررسی کردند. علت این غرق‌ شدن هنوز مشخص نیست و باید مراجع قضایی بررسی کنند. در کانال‌های آبی از ابتدای سال تاکنون ۱۰ حادثه آبی داشته‌ایم، بیشتر این حادثه‌ها در کانال‌های انتقال آب در شهرستان‌های فولادشهر، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، فلاورجان و برخوار اتفاق افتاده است.

۱۲ نفر در کانال‌های انتقال آب استان اصفهان غرق شده‌اند

شیشه‌فروش با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۶۹ مورد حادثه غرق‌ شدن در منابع آبی استان اصفهان به وقوع پیوسته است، تصریح کرد: در این حوادث ۴۸ نفر از افرادی که دچار حادثه غرق شدن شده‌اند، جان باختند. از ابتدای سال تاکنون ۱۲ نفر در کانال‌های انتقال آب استان اصفهان غرق شده‌اند و ۱۸ نفر در استخرهای کشاورزی و باغات و ۶ نفر هم در منابع ذخیره‌ای سدها و ۱۲ نفر هم در رودخانه‌های استان اصفهان جان باخته‌اند.

وی نسبت به غرق شدن افراد در مکان‌های غیرمجاز شنا هشدار داد و افزود: منابع آبی استان اصفهان از جمله رودخانه‌ها و کانال‌های آب که شیب تند و عمق دارند به علت اینکه بستر آن هموار نیست و موج‌های خندقی ایجاد می‌شود و سدها مانند حنا، قره‌قاچ، کوچری، زاینده‌رود، تیران و کرون و باغ‌کل در خوانسار مکان‌های امنی برای شنا نیستند. معمولاً آب رودخانه‌های ناشی از ذوب برف است و بسیار یخ است و به فرد شوک وارد می‌شود و نیز استخرهای ذخیره آب کشاوری که بسیار لغزنده است و اگر کسی سقوط کرد، دیگر نمی‌تواند بیرون بیاید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در پایان گفت: به مالکان استخرهای ذخیره آب کشاورزی هشدار داده‌ایم که تابلوی هشدار شنا نصب و اطراف استخر را فنس‌کشی کنند. شهرداری‌ها و آب منطقه‌ای هم موظف هستند در روزهای تعطیل تیم‌های گشت و نظارت در شهر و روستا بگذارند و دهیاران نیز به مالکان استخر تذکر دهند.