۸۶ نفر از محکومین جرایم عمد و غیرعمد در گلپایگان آزاد شدند
۸۶ نفر از محکومین جرایم عمد و غیرعمد در گلپایگان آزاد شدند

دادستان شهرستان گلپایگان گفت: در حال حاضر 50 درصد زندانی ها در حال کار و اشتغال هستند این آمار با امار کل کشور برابر است اما انشاا... این عدد را به 80 درصد خواهیم رساند. همچنین در سال گذشته با دادرسی الکترونیکی و حضور قضات در زندان و ایجاد چندین قرنطینه خوشبختانه کمترین ابتلا به کرونا را در زندان شاهد بودیم.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، قاسم شریفیان در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تبریک هفته قوه قضایی اظهار کرد: خوشبختانه در سال گذشته به همت مردم و مسئولین شاهد جرائم خشن و مهمی که امنیت شهرستان را در خطر قرار دهد نبودیم. در سال گذشته ۸ هزار و ۷۰ فقره پرونده در دادسرا داشتیم که از این تعداد ۲۰ درصد آن منتهی به صلح  و سازش شد. 
وی بزه های پرتکرار شهرستان را  سرقت، مواد مخدر، تصادفات جرحی، ایراد ضرب و جرح ساده ،توهین، افترا و تهدید دانست و ادامه داد:   تلاش ما این است که مردم کمتر به دادگستری مراجعه کنند و در این راستا شاهد کاهش ده درصدی هستیم همچنین  در صدد هستیم که جرایم مربوط به تصادفات جرحی را بدون نیاز به حضور در دادگستری اجرایی کنیم تا در زمان و هزینه ها صرفه جویی شود.
دادستان شهرستان گلپایگان با بیان اینکه خوشبختانه دستگاه قضایی شهرستان در همه ابعاد سند قضایی قدم برداشته گفت: در سال گذشته ۲۰ درصد کاهش معرفی افراد به زندان را داشتیم که این آمار در سطح کشور نزدیک به ۸ درصد است . سیاست کیفری خردمندانه این است که با جرایمی که نظم و امنیت مردم را به صورت گسترده  به خطر می اندازد یا افراد سابقه دار که مرتکب جرایم خشن و یا مرتکب فساد می شوند را به شدیدترین رفتار برخورد می کنیم و در مقابل به افرادی که سهوا یا به لحاظ فقدان سابقه کیفری مرتکب جرمی می شوند را با ارفاق کمک کنیم  که سریع تر به جامعه بازگردند.
شریفیان به افزایش ۹۵ درصدی اشتغال زندانی ها اشاره و اضافه کرد:  در حال حاضر ۵۰ درصد زندانی ها در حال کار و اشتغال هستند این آمار با امار کل کشور برابر است اما انشاا… این عدد را به ۸۰ درصد خواهیم رساند. همچنین در سال گذشته با دادرسی الکترونیکی و حضور قضات در زندان و ایجاد چندین قرنطینه خوشبختانه کمترین ابتلا به کرونا را در زندان شاهد بودیم ، زندان ما کاملا امن سالم است و درصد هستیم با این ایجاد اشتغال ها بازگشت افراد به زندان را به حداقل برسانیم.
وی تصریح کرد: به همت خیرین ، گذشت شکات، آورده محکومین، و کمک اعضای شورای حل اختلاف و انجمن حمایت از خانواده زندانیان، ۸۶ نفر از محکومین جرایم عمد و غیرعمد آزاد شدند و به همت انجمن حمایت از خانواده زندانیان بالغ بر ۲۶۰ میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی به خانواده زندانیان پرداخت شد. همچنین  در جشن گلریزان امسال، ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کمک نقدی دریافت کردیم.
دادستان شهرستان گلپایگان خاطر نشان کرد:  در سال گذشته در حوزه منابع طبیعی  ۱۲۰ هزار مترمربع ،در حوزه مسکن و شهرسازی ۲۱ هزار مترمربع، در حوزه  راهداری ۴ هزار مترمربع، در حوزه امور منابع اب  ۶ هزار متر از بستر و حریم رودخانه ها و ۲۱ مورد رفع تجاوز به حریم راه هارفع تصرف شدند.
 
 
قاسم شریفیان عنوان کرد: در سال گذشته ۱۰۵ پرونده صنفی تشکیل شد که تعداد ۴۵ واحد صنفی به لحاظ قصور و تخلفات و یا جرایم بهداشتی پلمپ شدند. ۱۰۰ مورد از اختلافاتی که امکان داشت حل آن سالیان سال طول بکشد به همت اتحادیه و بازرس اتحادیه املاک و اتومبیل به صلح و سازش منتهی شد. در زمینه امنیت کاهش ۱۰۰ درصدی جرایم خشن را داشتیم همچنین  در سرقت وسایل ۲۳ درصد سرقت مغازه ۳۸ درصد سرقت اتومبیل ۲۶ درصد سرقت منزل ۲۰ درصد سرقت احشام ۳۱ درصد کاهش داشتیم و  ۸۳ درصد افزایش کشفیات را شاهد هستیم.
 
وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۰۵ پرونده تغییر کاربری اراضی تشکیل شد و  ۲۰ مورد در محدوده شهری که اقدام به ساخت و ساز در اراضی کشاورزی کرده بودند را تخریب کردیم همچنین بیش از ۲۷ درصد افزایش کشفیات مواد مخدر و افزایش ۲۰۰ درصدی کشف اموال متعلق به قاچاقچیان را داشتیم که در این راستا نزدیک به ۱۴ خودرو به نفع دولت ضبط شد. بالغ بر ۱۰۰ نفر معتاد متجاهر را به کمپ ترک اعتیاد معرف کردیم و   ۲۰ واحد مسکونی که پاتوق و مخروبه بود را نیز تخریب کردیم. 
 
دادستان شهرستان گلپایگان گفت :  نگذاشتیم و نخواهیم گذاشت که واحد های تولیدی و صنعتی متوقف و اموالشان توقیف شود و هرگونه مشکلی که داشتند با دستوراتی در چهارچوب وظایف برطرف کردیم. نگذاشتیم از شرکت خودرو سازی  دیار خودرو  مبلغ ۶۰ میلیارد تومان از اموال  توقیف شود و این حکم نقض شد  به سرمایه شرکت بازگشت همچنین بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان از طلب های شرکت را وصول کردیم که سبب شد حقوق معوقه کارگران پرداخت شود.
 
شریفیان در خصوص دیار خودرو ادامه داد: این شرکت که همه از آن قطع امید کردند با ورود دستگاه قضایی خوشبختانه مشکلاتش کم کم رو به  اتمام است و روزهای سختی که این شرکت داشت خوشبختانه دارد تمام می شود.
  
وی یادآورشد: ۱۰ پرونده که شامل فرار مالیاتی، تبانی، اخذ رشوه ،سوء استفاده از نهاده های دامی است در گلپایگان باز است ، در پرونده نهاده های دامی به برخی از اعضای یک شرکت که حدود ۸۸۰ تن نهاده دامی با ارز دولتی واگذار شده بود را به صورت  آزاد فروختند در این راستا ۵ نفر متهم احضار شدند که نفر اصلی در زندان و مابقی با وثیقه آزاد هستند.
  • نویسنده : فرشید اعظمی