آئین اختتامیه مسابقه ملی نقشی برای شهر برگزار می شود
آئین اختتامیه مسابقه ملی نقشی برای شهر برگزار می شود

محمدعلی ایزدخواستی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان و رئیس مسابقه ملی نقشی برای شهر، گفت: مسابقه نقشی برای شهر، توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان با همکاری «فرهنگستان هنر» و «دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان اصفهان» برگزار شده است.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محمدعلی ایزدخواستی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان و رئیس مسابقه ملی نقشی برای شهر، عنوان کرد: «دکتر محمدحسن طالبیان، مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عضو هیئت‌علمی و دانشیار گروه مرمت دانشگاه تهران و عضو گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، به‌عنوان سخنران این مراسم به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت. همچنین تقدیر از طراحان و ایده‌پردازان برگزیده، رونمایی از کتاب مسابقه و اهدای گواهی به شرکت‌کنندگان منتخب از جمله برنامه‌های این آئین است.»

به گفته او، مسابقه نقشی برای شهر، شهریورماه 1400 با اعلام فراخوان برای دریافت ایده‌ها و طرح‌های کاربردی ملهم از نقوش 12 میراث ملی و جهانی اصفهان آغاز به کار کرد و در روند برگزاری مسابقه 3 کارگاه علمی در راستای راهبری طراحان در مسیر درست خلق اثر برگزار شد. در پایان مهلت ارسال آثار، 200 اثر از 80 طراح و ایده‌پرداز به دبیرخانه مسابقه رسید. جلسات داوری اولیه و نهایی انتخاب آثار با حضور داوران مسابقه برگزار شد و نتیجه آن، انتخاب آثار برگزیده بود.

 

ایزدخواستی همچنین افزود: «در آئین اختتامیه از طراحان و ایده‌پردازان سه اثر برگزیده، با اهدای دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیر خواهد شد. همچنین به سه اثر منتخب نیز لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا می‌شود. کتاب مسابقه ملی نقشی برای شهر نیز دربردارنده 28 اثر منتخب از 26 هنرمند است که در روز اختتامیه از آن رونمایی می‌شود و کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.»

 

سه میراث جهانی بشر (مسجد جامع اصفهان، مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد امام (جامع عباسی)) و 9 میراث ملی ایران (دو منار دردشت، منار دارالضیافه، مقبره باباقاسم، مسجد علی، امامزاده درب امام، امامزاده اسماعیل، مسجد آقانور، بازار و حمام علی‌قلی آقا) ابنیه‌ای بودند که در این مسابقه از طراحان و ایده‌پردازان خواسته شد، با مطالعه نقوش و آرایه‌‎های تزئینی موجود در این بناها به ارائه طرح‌های کاربردی در زمینه گرافیک محیطی، زیباسازی و مبلمان شهری برای محیط پیرامون همین بناها بپردازند.

 

مسابقه نقشی برای شهر، توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان با همکاری «فرهنگستان هنر» و «دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان اصفهان» برگزار شده است. مرتضی بخردی (معمار، مرمتگر، عکاس و مدرس دانشگاه)، ابراهیم حقیقی (طراح گرافیک، عکاس، مدیر هنری و مدرس دانشگاه) و مرتضی نعمت‌الهی (هنرمند مجسمه‌ساز و مدرس) نیز داوری آثار را برعهده داشتند.

 

از علاقه‌مندان به حضور در آئین اختتامیه مسابقه ملی نقشی برای شهر، دعوت می‌شود که پنجشنبه 14 اردیبهشت‌ماه 1402 ساعت 9:30 صبح به آدرس اصفهان، خیابان باغ‌گلدسته، کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، مراجعه نمایند.