آغاز مرمت و بازسازی ضلع شمالی مسجد جامع گلپایگان
آغاز مرمت و بازسازی ضلع شمالی مسجد جامع گلپایگان

پایگاه خبری زنگ خطر / مسجد جامع گلپایگان یکی از آثار تاریخی این شهرستان است که از دوران سلجوقیان به جا مانده و در سال ۱۳۱۲ به ثبت ملی نیز رسیده است.

خبرنگار: فاطمه عبدلی / مصطفی قانونی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری زنگ خطر اظهار کرد: مرمت وبهسازی بدنه حسینیه ضلع شمالی مسجد جامع گلپایگان با اعتباری بالغ بر۳میلیارد ریال بامشارکت اداره اوقاف وامورخیریه و هیئت امناء مسجد ونظارت وکارشناسی مستمر میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان از اواخر خرداد ماه سال جاری آغاز گردید.

وی ادامه داد: در این فاز مرمتی لایه برداری بدنه از گچ وسایر مصالح، درآوردن بندهای فرسوده گچی ، درآوردن آجرهای فرسوده وتعویض آنها و استحکام بخشی سازه با کلاف بندی واجرای مجدد طاق وتویزه ها ی تخریب شده از جمله فعالیت ها می باشد.

مسیول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان گفت: این بخش از اثر فاخر مسجد جامع در اوایل انقلاب وبه دلیل تخریب شبستان تاریخی با الگو های معماری جدید احداث شده و به بنای مسجد اضافه شده است واکنون پس از گذشت ۴دهه مرمت اصولی آن آغاز شد.  قدمت گنبدخانه این مسجد مربوط به زمان  سلجوقیان است  ولی شبستان ها در دوران قاجاریه به مسجد  الحاق شده است. این مسجد تاریخی در سال ۱۳۱۲ به ثبت ملی نیز رسیده است.