اخطار معاون اول رئیس جمهور به وزیر اقتصاد
اخطار معاون اول رئیس جمهور به وزیر اقتصاد

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد مهلت یک ماهه برای حل مسائل گمرکات کشور داد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت در پایان هفته گذشته، با اشاره به برخی مسائل و مشکلات در گمرکات کشور که منجر به عدم ترخیص برخی اقلام و کالاها شده است، وزیر امور اقتصادی و دارایی را مکلف کرد در اسرع وقت از گمرکات و سازمان اموال تملیکی بازدید داشته باشد و حداکثر ظرف مدت یک ماه تدابیر و تصمیمات لازم را برای حل‌وفصل مشکلات و نارسایی‌های گمرک اتخاذ کند.

اعتراض شدید مردم به قیمت گذاری این خودرو
بر همین اساس صبح امروز شنبه خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی به‌همراه رضوانی‌فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، اجتهادی مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و جمعی از مدیران این دو سازمان به‌منظور بررسی آخرین وضعیت کالاهای اساسی وارد بندر امام خمینی (ره) شدند.

وزیر اقتصاد در بازدید از بندر امام خمینی (ره) و در جمع واردکنندگان کالاهای اساسی با تأکید به اینکه مکانیزم اعلام هشدار فاسد شدن کالاها در بنادر و گمرکات فعال شود، تصریح کرد بالاترین مقام دستگاه صاحب کالا مسئول فاسد شدن احتمالی کالاست.

تسهیل ترخیص با کاهش حقوق ورودی از ۴ به یک درصد
معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک ایران در این بازدید، گفت: ترخیص کالاهای اساسی با کاهش حقوق ورودی از ۴ به یک درصد و تعیین تکلیف شدن سود بازرگانی، تسهیل شده است.
رضوانی‌فر با اشاره به تسهیلات چندگانه گمرک برای ترخیص کالاهای اساسی اظهار داشت: ترخیص درصدی کالاهای اساسی و پذیرش تعهد ذی‌حسابی برای ترخیص این کالاها از عمده‌ترین تسهیلات درنظر گرفته‌شده گمرک برای تسهیل و تسریع در واردات کالاهای اساسی است.

امکان ترخیص ۶ میلیون تن کالای موجود در بنادر
لازم به ذکر است همواره یکی از چالش‌های مهم مربوط به تجارت خارجی بحث رسوبی کالا در گمرکات و بنادر کشور است.

براساس لیست مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت ۴۵۰۰ اظهارنامه کالا به‌وزن تقریبی ۶ میلیون تن وجود دارد که این کالاها می‌توانند به‌صورت درصدی ترخیص شوند که عمده این کالاها کد ساتا یا همان تخصیص ارز بانکی ندارند و برای تسهیل در کار مردم، اجازه داده شده است ۹۰ درصد ترخیص شود و ۱۰ درصد باقی بماند.