بحران بی‌سابقه در فوتبال ایران
بحران بی‌سابقه در فوتبال ایران

عبارت سه کلمه‌ای «یا مبلغی مشخص» در قرارداد ویلموتس باعث شد تا او بدون توجه به پرداخت سه ماه دستمزد، حقوق کل قرارداد خود از فدراسیون را طلب کند و فیفا با استناد به آن ایران را محکوم به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان کند.

روز گذشته یکی از مهم‌ترین و تلخ‌ترین اتفاقات تاریخ فوتبال کشور رخ داد. فدراسیون فوتبال در پرونده شکایت مارک ویلموتس، مربی سابق تیم ملی فوتبال که تنها ۶ بازی هدایت آن‌ را بر عهده داشت، به پرداخت مبلغ ۶.۲ میلیون یورو(تقریبا ۱۶۵ میلیارد تومان) محکوم شد. 
به گزارش رجانیوز بلافاصله بعد از این اتفاق فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به انتشار شایعاتی مبنی بر صدور حکم فیفا درباره پرونده سرمربی سابق تیم ملی برای تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند هیچ رأیی در این باره از سوی فدراسیون جهانی به این فدراسیون واصل نشده است.
بعد از این تکذیب نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در رسانه‌ها منتشر شد. نامه‌ای که حکایت از محکومیتی سنگین و بی‌سابقه در تاریخ فوتبال ایران دارد.
بر اساس این حکم فدراسیون فوتبال ایران تا ۳۰ روز فرصت دارد تا ۱۶۵ میلیارد تومان به ویلموتس پرداخت کند. در صورتی که فدراسیون این مبلغ را پرداخت نکند عواقب بسیاری برای آن در پی خواهد داشت. همچنین هزینه‌های دادرسی به مبلغ ۵ هزار فرانک سوئیس نیز برعهده فدراسیون فوتبال خواهد بود که تا ۲۰ روز آینده باید پرداخت شود. فدراسیون فوتبال ۱۰ روز برای اعتراض  به این حکم فرصت دارد.
حال با این حکم سنگین و تاریخی فوتبال ایران در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است چون باید رقمی معادل ۱۶۵ میلیارد تومان(با نرخ یورو به قیمت امروز) را به مربی بلژیکی پرداخت کند. تنها راه فدراسیون برای برگرداندن این حکم، پناه بردن به دادگاه CAS است. دادگاهی که البته هزینه‌های هنگفت دیگری روی دست فدراسیون فوتبال خواهد گذاشت.

قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس، شب گذشته(دوشنبه) در برنامه فوتبال برتر پیرامون شکایت فدراسیون در دادگاه CAS گفت: «یک عدد است که بر اساس ساعات کار خواهد بود و اینکه داوران از کجا می‌آیند.  فدراسیون حتی می‌تواند بگوید قاضیان غیراروپایی باشند. برای هرکدام باید ۱۰۰هزارفرانک سوییس پرداخت شود. زمان اعلام رای هم می‌تواند از ۹ماه تا یک سال طول بکشد و اینطور نیست که یکی دو هفته‌ای انجام شود. ضمن اینکه هفته‌ای ۷هزار یورو یا روزی ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو به این عدد اضافه می‌شود. اگر هم ویلموتس داور بخواهد می‌تواند هزینه‌اش را از ایران بگیرد. همه این‌ها هم بستگی دارد به ساعاتی که قضات CAS روی آن کار می‌کنند و از ۶۰۰هزار تا یک میلیون یورو هزینه دارد. باید یک تیم حقوقی نیرومندی باشد که با چشم باز برود و دفاع کند».

نگاهی به عملکرد ویلموتس بلژیکی
مارک ویلموتس ۸ خرداد رسما مربی تیم ملی فوتبال ایران شد. از همان ابتدای عقد قرار داد با این مربی بلژیکی رسانه‌ها و چهره‌های ورزشی مختلف نسبت به مفاد و رقم این قرارداد ابراز نگرانی کرده‌ بودند که هربار با پاسخ‌های کلی، غیرمنطقی و غیرشفاف از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال رو‌به‌رو می‌شدند. ویلموتس در پنج ماهی که هدایت تیم ملی را بر عهده داشت سه برد، یک مساوی و دو باخت از خود برجای گذاشت. در نهایت پس از نتایج ضعیف ویلموتس فدراسیون فوتبال در ۱۳ آذرماه سال گذشته قرار خود با این مربی بلژیکی را به صورت یک‌طرفه فسخ کرد. نکته جالب‌تر آن است که ویلموتس و دستیارانش در این مدت تنها یک ماه در کشور حضور داشتند و برای همین یک ماه دو میلیون یورو به عنوان دستمزد نیز دریافت کرده‌اند.
سه کلمه‌ای که ۱۶۵ میلیارد تومان آب خورد!/ چرا فدراسیون فوتبال به پرداخت غرامت محکوم شد؟+ فیلم و تصاویر
عملکرد ۵ ماه ویلتموس، مربی سابق تیم ملی فوتبال
سه کلمه‌ای که ۱۶۵ میلیارد تومان آب خورد!
علت اصلی محکومیت فدراسیون فوتبال به دو بند از قرارداد ویلموتس برمی‌گردد. در این بند آمده است: «اگر سرمربی بخواهد قرارداد خود را یک طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیف او دادگاه CAS فسخ کند، می‌تواند حقوق ثابت ۳ ماه خود را  «یا مبلغی مشخص» دریافت کند. همچنین اگر فدراسیون بخواهد قرارداد خود را یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و دادگاه CAS فسخ کند، سرمربی می‌تواند حقوق سه ماه خود «یا مبلغی مشخص» را به عنوان خسارت دریافت کند». همین عبارت سه کلمه‌ای انگیسی « Or a certain fea» باعث شد تا ویلموتس بدون توجه به پرداخت ۳ ماه دستمزد، حقوق کل قرارداد خود از فدراسیون را طلب کند و فیفا با استناد به آن ایران را محکوم به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان کند. 

سه کلمه‌ای که ۱۶۵ میلیارد تومان آب خورد!/ چرا فدراسیون فوتبال به پرداخت غرامت محکوم شد؟+ فیلم و تصاویر

با خسارت قرارداد ویلموتس چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 

سه کلمه‌ای که ۱۶۵ میلیارد تومان آب خورد!/ چرا فدراسیون فوتبال به پرداخت غرامت محکوم شد؟+ فیلم و تصاویر

مقایسه قرارداد کارلوس‌کی‌روش با مارک ویلموتس

 

قرارداد ویلموتس قرارداد بسیار خوبی بود!

تاج ۲۵ آذر ماه ۹۸ در مجمع انتخابات هیات فوتبال کردستان پیرامون قرارداد ویلموتس گفته بود: «قرارداد  ویلموتس بسیار خوب است و هیچ گونه جای ابهامی ندارد و نوع غرامت در آن کاملا تعریف شده است و بیش از سه ماه هم نیست و عدد آن حتی برای یک سال از کل قرارداد سه میلیون دلار هم نیست. رقم قرارداد ویلموتس خیلی کمتر از این رقم سه میلیون دلار است. یک میلیون ۸۶۰ هزار دلار قرارداد قبلی ویلموتس با ساحل عاج بود که البته مقداری در قرارداد با ما افزایش پیدا کرده است.»

  • منبع خبر : صراط