بحران زیست محیطی در صورت عدم مدیریت درست پسماند در شهرستان
بحران زیست محیطی در صورت عدم مدیریت درست پسماند در شهرستان

فرماندار تالش درجلسه کارگروه پسماند شهرستان تالش گفت : مدیریت پسماند بسیار مهم و حائز اهمیت است و ملاک ارزیابی مسئولین مرتبط عملکرد در مدیریت پسماند خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از  گیل فام و به نقل از روابط عمومی فرمانداری تالش ، مهندس کیا عاشوری فرماندار شهرستان تالش در جلسه مدیریت پسماند که با حضور مسئولین ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری تالش برگزار شد عنوان کرد: پسماند شهرستان تالش در نقطه حادی قرار گرفته ، اگر هرچه سریعتر برای حل معضل پسماند راهکار اساسی پیش بینی نشود به بحران جدی و عظیم تر از سراوان تبدیل خواهد شد .

مهندس عاشوری با اشاره به تولید روزانه ۲۵۰ تن زباله در شهرستان تالش عنوان کرد : پسماند در شهرستان تالش به صورت روتین در یک محل مشخص دپو و دفن می شود اصلا قابل قبول نیست و باید مسئولین ذیربط در کاگروه های بعدی با ارائه راهکار جهت مدیریت پسمانددر جلسه حاضر شوند.

وی افزود : فرهنگ سازی بین مردم در حوزه پسماند بسیار حائز اهیت است و اصحاب رسانه در آگاه سازی از طریق مطبوعات ، پایگاه های خبری و فضای مجازی در حوزه پسماند بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

فرماندار تالش گفت: شهرداران از طریق پیمانکاران دارای تخصص در این حوزه و ساماندهی محل های فعلی دفن موقت پسماند و مدیریت شیرابه در محل دفن زباله ها که از اساسی ترین موضوعات مرتبط است اقدام کنند.

زباله شهر تالش طی سال ها در منطقه گردشگری قروق، نزدیکی ساحل خزر و در ۱۲ کیلومتری مرکز شهرستان تالش تخلیه یا دفن می شود.

کارخانه کمپوست زباله شهرستان تالش با سه هکتار وسعت و سوله هایی به مساحت سه هزار و ۷۷۰ متر مربع جهت بازیافت و کمپوست زباله (تبدیل زباله به کود) در منطقه آغاسی محله جوکندان تالش از سال ۸۲ درحال ساخت است.

این کارخانه در صورت تکمیل، روزانه ۲۵۰ تن کود مورد نیاز اراضی کشاورزی را تولید خواهد کرد .

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.