بی مهری به اصفهان / مصرف آب در استان خوزستان ۱۲برابر سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد
بی مهری به اصفهان / مصرف آب در استان خوزستان ۱۲برابر سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد

پایگاه خبری زنگ خطر / استاندار اصفهان گفت: اصفهان در سال‌های اخیر مورد بی‌مهری قرار گرفته است، به‌طوری‌که درحال حاضر بخش قابل توجهی از شهرستان‌های استان آب برای مصرف روزانه ندارند و شاید تا ۱۶ ساعت آب در آن مناطق قطع باشد./ به دلیل سوء مدیریت در حوزه آب اکنون بالغ‌بر ۱۰ تا ۱۲ برابر از میزان مصرف آب در سه استان چهار و محال و بختیاری، اصفهان و یزد تنها در استان خوزستان مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، دکتر سیدرضا مرتضوی در یکصد و هفدهمین نشست شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی که با حضور اعضای کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صبح روز جمعه هفتم مردادماه در اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد، با بیان این که استان اصفهان در کنار همه توانمندی‌ها، شاخص در حوزه منابع انسانی است، اظهار کرد: ظرفیت خوبی در این بخش‌ داریم و همواره تلاش مردم این استان برای دستیابی به توسعه‌ای بهتر مثال‌زدنی است.

وی ادامه داد: اگر به پیشینه انقلاب اسلامی برگردیم، استان اصفهان در  جایگاه‌های مختلفی رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است. در ایام دفاع مقدس بیش از ۲۳ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی شد و از این حیث در کشور اول هستیم. این استان چیزی حدود ۱۲ درصد از شهدا و ۱۲ درصد از جانبازان کشور را به خود اختصاص داده است و این نشان از آن دارد که این مردم به پایداری انقلاب اسلامی وفادار بوده‌اند.

استاندار اصفهان با بیان این موضوع که در  اعصار گذشته اصفهان یکی از پایتخت‌های ایران بوده است و به عنوان یک تمدن اسلامی و فرهنگی شناخته می‌شود، تصریح کرد: با وجود این ظرفیت‌ها اما این استان همواره در سال‌های اخیر مورد بی‌مهری قرار گرفته است، به‌طوری‌که درحال حاضر بخش قابل توجهی از شهرستان‌های استان آب برای مصرف روزانه ندارند و شاید تا ۱۶ ساعت آب در آن مناطق قطع باشد.

وی افزود: در  بحث فرونشست نیز برحسب مطالعاتی که توسط دانشگاه علم و صنعت و سازمان زمین شناسی انجام شده است، میزان مخاطرات فرونشست در استان ۱۸ برابر نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر است. و به این معنی است که این تمدن در حال آسیب است.

دکتر مرتضوی درخصوص اینکه از لحاظ میزان آلودگی هوا نیز شرایط خوبی نداریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد هستیم اگر در پایتخت ایران شرایط نگران کننده  شود همه دوربین‌ها در آن جا برای برطرف شدن مشکلات پیگیر ماجرا می‌شوند؛ اما در دیگر استان‌ها این اتفاق نمی‌افتد، به همین خاطر از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس انتظار داریم تا این موضوع را پیگیری کنند.

وی با اشاره به این موضوع که  در حال حاضر کم‌ترین میزان سرانه مصرف آب را در کشور داریم، بیان کرد: بر اساس مطالعاتی که توسط سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت نیرو انجام گرفته است، میزان مصرف آب در سه استان چهار و محال و بختیاری، اصفهان و یزد ۱ و۸ دهم میلیارد متر مکعب است درحالی‌که این آمار تنها در استان خوزستان ۲۲ و ۶ دهم میلیارد مترمکعب است. به دلیل سوء مدیریت در حوزه آب اکنون بالغ‌بر ۱۰ تا ۱۲ برابر از میزان مصرف آب این سه استان تنها در یک استان مصرف می‌شود و حتی این میزان جوابگوی آن استان نیست.

استاندار اصفهان با بیان این که در بخش صنعت نیز واحدهای تولیدی راکد و تعطیل داریم، اظهار داشت: مشکلات تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی در ایام گذشته حاشیه‌ساز شده و به دلیل تعطیلی این بنگاه‌ها هر روز با تجمعات کارگران روبه‌رو هستیم. اکنون ۱۷۰۰ طرح نیمه‌تمام در استان  وجود دارد که ۹۰۰ طرح آن بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و به دلیل عدم تأمین مالی پروژه‌ها به بهره‌برداری نرسیده است. در همین‌جا از نمایندگان مجلس در خواس ت داریم تا این موضوع را به طور جدی پیگیری کنند.

وی اذعان کرد: اصفهان در کنار زیبایی‌ها و آثار تاریخی که دارد از  مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد. اگر یک بازدید از اصفهان داشته باشیم این استان با وجود ۸۵۰ هزار حاشیه‌نشین به اندازه برخی از استان‌های دیگر حاشیه‌نشین دارد. به همین خاطر این مسئله باید ما را به فکر وا دارد و تصمیمات لازم برای آن اتخاذ گردد.

بنا به گفته استاندار اصفهان، با تمام کاستی‌هایی که تاکنون وجود داشته است از ابتدای تشکیل دولت تاکنون ده ها جلسه  ستاد تسهیل برگزار شده و بیش از ۱۳۰۰ پرونده اقتصادی بررسی شد و نسبت به آن تعیین تکلیف شد تا بتوان برخی از مشکلات را رفع کرد.

گفتنی است: یکصد و هفدهمین نشست شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی با حضور استاندار، معاونین استاندار، اعضای کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، اعضای مجمع نمایندگان استان و دیگر اعضا صبح روز جمعه هفتم  مردادماه در محل اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.