تخت جمشید و نقش جهان اصفهان در معرض تهدید فرونشست زمین
تخت جمشید و نقش جهان اصفهان در معرض تهدید فرونشست زمین

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تشریح تازه ترین آمارهای فرونشست زمین در کشور گفت: ۲۷ سایت میراث فرهنگی در معرض فرونشست زمین قرار دارند که آثار تاریخی از جمله تخت جمشید در فارس، نقش جهان و مسجد جامع در اصفهان، چندین باغ ایرانی، سلطانیه زنجان، تعدادی از قنوات و چند محدوده از شهر تاریخی یزد از جمله آثار در معرض تهدید فرونشست هستند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از پانا، علی بیت‌اللهی با بیان اینکه از اواسط دهه ۵۰ تاکنون حدود ۱۴۰ کیلومتر مکعب آب زیرزمینی از آبخوان‌های کشور کم شده است، گفت: از حدود اوایل دهه ۷۰ با شیب تندی، آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده است و این عدد یعنی ۱۴۰ هزار میلیارد لیتر یا معادل ۷۰۰ میلیارد بشکه آب زیرزمینی مصرف شده است که حاصل این حجم از کسری مخازن آب زیرزمینی ایران فرونشست زمین است که حدود ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مساحت کشور را شامل می‌شود. این مساحت به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد از جمعیت ایران را در خود جای داده است، چرا که عمده کلان‌شهرهای کشور تحت تاثیر فرونشست زمین قرار گرفتند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: براساس داده‌های موجود، برآورد شده است که حدود ۱۱ هزار کیلومتر از طول لوله‌های انتقال گاز، در تلاقی با پهنه‌های فرونشستی هستند و طول خطوط اصلی نفت واقع در پهنه‌های فرونشستی زمین، بیش از هزار کیلومتر تخمین زده شده است. همچنین طبق داده‌های موجود بیش از ۲۰ سایت جمع‌آوری، بیش از ۱۵ تاسیسات و انبار نفتی فعال در پهنه‌های فرونشستی پراکنده هستند و تعداد ۴ انبار نفتی بزرگ در این پهنه‌ها قرار گرفته است.

به گفته وی، طول خطوط نیرو واقع در پهنه‌های فرونشستی زمین، حدود ۴ هزار کیلومتر است و ۱۰۱ شهرک صنعتی در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارد.

بیت‌اللهی تصریح کرد: از مجموع نزدیک به ۸۸ هزار و ۶۵۰ هکتار بافت فرسوده شهری، نزدیک به ۴۱۲۰۰ هزار هکتار حدود ۴۷ درصد در معرض خطر فرونشست زمین واقع هستند. همچنین از حدود ۵۸ هزار هکتار بافت غیررسمی شهری حدود ۲۹ هزار هکتار آن در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارد. از مساحت ۳۱ هزار هکتاری بافت‌های تاریخی شهری نیز حدود ۵۲ درصد آن در پهنه‌های فرونشستی واقع شده است که این وسعت قابل ملاحظه است.

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: از ۶۳ سایت ثبت شده جهانی میراث فرهنگی، ۲۷ سایت در معرض خطر فرونشست زمین قرار گرفته است که آثار تاریخی از جمله تخت جمشید در فارس، نقش جهان و مسجد جامع در اصفهان، چندین باغ ایرانی، سلطانیه زنجان، تعدادی از قنوات و چند محدوده از شهر تاریخی یزد از جمله آثار در معرض تهدید فرونشست هستند.