جزئیات چراغ ‌سبز ترامپ به پمپئو برای عملیات مخفی علیه ایران
جزئیات چراغ ‌سبز ترامپ به پمپئو برای عملیات مخفی علیه ایران

پایگاه خبری زنگ خطر / مقام‌ها و منابع مطلع گفته‌اند که پمپئو وزیر خارجه امریکا اجازه یافته تا جایی که می‌تواند رویکردی خشن در قبال ایران اتخاذ کند. با این وجود، ترامپ به او و اطرافیان‌اش گفته نه آن‌قدر خشن که منجر به بروز جنگ جهانی سوم شود. آبرامز و پمپئو هر دو از عملیات پنهانی علیه ایران حمایت کرده‌اند. هدف از این سخت‌گیری‌ها ایجاد مانع و مشکل در مسیر تعامل دولت بایدن با ایران ذکر شده است تا بهبود روابط دو کشور مشابه دوران اوباما تکرار نشود.

ترامپ به برخی از نزدیک‌ترین افراد تندروی پیرامون خود به طور خاص “مایک پمپئو” وزیر خارجه دولت‌اش اجازه داده تا رویکردی وحشیانه و خشن در قبال ایران اتخاذ کنند. تنها خط قرمز او در این باره لزوم جلوگیری از بروز جنگ تمام عیار بوده است.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ؛ سایت تحلیلی “دیلی بیست” در گزارشی با اشاره به اینکه در هفت هفته باقی مانده به پایان کار دولت ترامپ او به پمپئو اجازه داده رویکردی تهاجمی‌تر در قبال ایران اتخاذ کند، می‌نویسد:”تنها خط قرمز و شرط او این بوده که این رویکرد منجر به جنگ تمام عیار تا پیش از مراسم تحلیف “جو بایدن” رئیس‌جمهوری منتخب امریکا نشود.

مقام‌ها و منابع مطلع گفته‌اند که پمپئو وزیر خارجه اجازه یافته تا جایی که می‌تواند رویکردی خشن در قبال ایران اتخاذ کند. با این وجود، ترامپ به او و اطرافیان‌اش گفته نه آن‌قدر خشن که منجر به بروز جنگ جهانی سوم شود.

دو مقام ارشد محتوای این صحبت خصوصی ترامپ با پمپئو و سایر نزدیکان او را فاش ساخته‌اند. در این جلسه از لزوم تشدید تحریم‌ها علیه افراد و شرکت‌های ایرانی و یا مرتبط با ایران سخن به میان آمده است.

هدف از این سخت‌گیری‌ها ایجاد مانع و مشکل در مسیر تعامل دولت بایدن با ایران ذکر شده است تا بهبود روابط دو کشور مشابه دوران اوباما تکرار نشود.

منابع مطلع گفته‌اند “هدف “الیوت آبرامز” نماینده ویژه ترامپ در امور ایران و پمپئو “له کردن” نظام سیاسی ایران ذکر شده است.”

این منابع ذکر کرده‌اند دیدار اخیر پمپئو با مقام‌های عربی و اسرائیلی نیز در راستای همکاری برای ضربه زدن به نظام سیاسی ایران بوده است.

این منابع گفته‌اند که آبرامز و پمپئو هر دو از عملیات پنهانی علیه ایران حمایت کرده‌اند.

به نوشته ایرن روزنامه؛ در این میان، ترامپ اجازه داده تا برای جلوگیری از آسیب رسیدن به امریکایی‌ها، اسرائیل ماموریت‌های پنهانی علیه ایران را انجام دهد از جمله ترور دانشمند هسته‌ای ایران “محسن فخری‌زاده” که اخیرا رخ داد.

“مارک دوبوویتز” از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید اسرائیل می‌داند که از هم اکنون تا ۲۰ ژانویه فرصتی دارد تا بر ایران حداکثر ضربه را وارد سازد.

او می‌گوید همکاری نزدیکی بین “یوزی کوهن” رئیس موساد و “جینا هاسپل” رئیس سیا در مورد ایران وجود دارد.

منابع آگاه می‌گویند “مشاوران ترامپ از او خواستند تا درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی چندان توئیت نکند و به این موضوع نپردازد چرا که اظهارنظر علنی در این باره باعث خدشه‌دار شدن وجهه عمومی امریکا می‌شود‌”.

“دیلی بیست” می‌نویسد: “هدف دولت ترامپ در هفته‌های پیش رو در قبال ایران مشخص است: “تشدید تحریم‌ها و تامین تجهیزات و پشتیبانی اطلاعاتی برای متحدان منطقه‌ای امریکا از جمله اسرائیل با هدف ضربه زدن به نظام سیاسی ایران”. هدفی که تفاوتی با رویکرد فشار حداکثری چهار سال اخیر ترامپ نداشته است و تنها تفاوت آن است که هدف فعلی ترامپ نه تنها ضربه زدن به ایران که کارشکنی در مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران است”.

  • منبع خبر : آفتاب نیوز