رشد شارپی در انتظار بازار بورس / رشد کم‌سابقه نرخ دلار و افزایش‌مداوم ورود پول حقیقی به بورس
رشد شارپی در انتظار بازار بورس / رشد کم‌سابقه نرخ دلار و افزایش‌مداوم ورود پول حقیقی به بورس

پایگاه خبری زنگ خطر / شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۳۹ هزار واحد، معادل ۲.۳۷ درصد رشد کرد و با ایستادن در ارتفاع یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحدی، ابرکانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی را دوباره فتح کرد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ؛ بورس تهران یک رشد قدرتمند دیگر را هم پشت سر گذاشت و ابرکانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی را یک بار دیگر فتح کرد. امروز همچنین مجموع ارزش معاملات در بازار از مرز ۲۳ هزار میلیارد تومان گذشت و این در حالی بود که روز سه شنبه، حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی هم به بورس وارد شد. مجموع این رخداد‌ها در کنار افزایش کم سابقه نرخ دلار و گذر آن از مرز ۲۷ هزار تومانی، انرژی دوباره‌ای به بورس داده و به این ترتیب، دست کم برای کوتاه مدت، رشد شارپی در انتظار بازار خواهد بود.

شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۳۹ هزار واحد، معادل ۲.۳۷ درصد رشد کرد و با ایستادن در ارتفاع یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحدی، ابرکانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی را دوباره فتح کرد. افزون بر این، امروز هم مانند دیروز، شاخص کل هم وزن مثبت بود و رشد حدود ۰.۵ درصدی را تجربه کرد که هر چند به اندازه روز گذشته افزایش نداشت، نشان می‌داد که کلیت بازار همچنان به آینده خوش بین است.

مجموع ارزش معاملات امروز هم رشد چشم گیری داشت و به حدود ۲۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. از این میان، حدود ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به معاملات نماد‌های بورسی و حدود ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز به معاملات نماد‌های فرابورسی اختصاص داشت. رشد ارزش معاملات نشان می‌دهد که انرژی تازه‌ای در بازار به وجود آمده که می‌تواند دست کم تا چند روز کاری آینده، رشد شارپی بازار را به همراه داشته باشد.

نماد‌های «فارس»، «فولاد» و «فملی» امروز هم بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص بر جای گذاشتند و نماد‌های «دارایکم»، «فملی» و «فولاد»، بیشترین ارزش معامله در بورس را نیز به خود اختصاص دادند. این در حالی بود که نماد‌های تازه بازگشایی شده، امروز شاهد صفوف خرید نبودند و این سیگنالی است که نشان می‌دهد برخی معامله گران، هنوز هم بر خروج از بازار تاکید دارند. بر این اساس، معاملات در نماد‌های «خودرو»، «خساپا»، «خگستر» و «وبملت»، کاملاً روان انجام می‌شد و خبری از صفوف خرید سنگین یا صفوف فروش نبود.

چرا بازار برگشت؟

در این میان، به نظر می‌رسد ورق در بورس تهران واقعاً برگشته باشد. برخی کارشناسان معتقدند با رشد قیمت دلار و ورود آن به کانال ۲۷ هزار تومانی، حالا بورس دست کم برای مدتی صعودی خواهد بود. این در حالی است که بازار‌های موازی، به دلایل گوناگون، دوباره جذابیت خود را از دست داده اند.

همچنین، داده‌ها نشان می‌دهند که روز سه شنبه، حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بورس شد و این در حالی بود که روز دوشنبه نیز حدود ۴۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بورس شده بود. افزایش مداوم ورود پول حقیقی به بورس از یک سو نشانه اعتماد معامله گران به بازار است و از دیگر سو، رشد بازار طی روز‌ها و هفته‌های آتی را تضمین می‌کند. علاوه بر این، چنانچه نماد‌های پتروشیمی هم بازگشایی شوند و صندوق «پالایش» هم به جرگه سهام قابل معامله بپیوندد، نقدشوندگی بازار افزایش پیدا کرده و سمت و سوی حرکت آن دقیق‌تر مشخص می‌شود.

افزون بر این، یکی از مهم‌ترین رخداد‌های بازار سرمایه طی روز‌های اخیر، انتشار اوراق تبعی برای بسیاری از نماد‌ها بود که در واقع، به معنی حمایت از یک کف قیمتی مشخص در این نماد‌ها بوده و نشان می‌داد پیشی بینی حقوقی‌ها در مورد بازار تا چه اندازه مثبت است. به این ترتیب، با مقداری احتیاط می‌توان گفت: بورس تهران باز هم به اصلی‌ترین بازار برای سرمایه گذاران ایرانی بدل شده است.

  • نویسنده : محمد مهدی حاتمی
  • منبع خبر : پارسینه