رها سازی زنبور براکون در مزارع گوجه فرنگی گلپایگان
رها سازی زنبور براکون در مزارع گوجه فرنگی گلپایگان

زنگ / خطر کشاورز نمونه گلپایگانی گفت: سال گذشته رکورد تولد گوجه در سطح کشور را با 243 تن به دست آوردم.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر حسین شریف در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: در گلپایگان ۱۶۰ هکتار از اراضی را زیر کشت برده ام با پیشنهاد کارشناسان جهاد کشاورزی استان اصفهان و شهرستان گلپایگان برای اولین بار در محصول گوجه فرنگی در فضای آزاد از زنبور براکون استفاده کردیم  و نتیجه جالبی را به همراه داشت،  در ابتدای کار تصور نمی کردم بدون سموم بتوان محصول سالم و بدون آفتی را برداشت کرد اما اکنون با توجه به روش استفاده از زنبور براکون تصور می کنم در کشت گوجه فرنگی حدود ۳۰ درصد نسبت به محصولات دیگر افزایش تولید را شاهد باشیم.
 
وی ادامه داد: سال گذشته رکورد تولید گوجه در سطح کشور را با ۲۴۳ تن به دست آوردیم. امسال ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی ام را به کشت گوجه اختصاص دادم  اما انواع ملون صادراتی، هندوانه و سایر محصولات جالیزی را در سبد کشت محصولاتم دارم.
 
این کشاورز گلپایگانی در خصوص میزان کشت هندوانه خود گفت: ۳۰ هکتار هندوانه کاشته ام اما با دو طیف کردن هندوانه توانستیم از هر دو روز یک بار آبیاری این محصول به چهار روز یک بار در هفته برسیم همچنین برای هندوانه ها از پیوند پایه کدو استفاده می کنیم با این روش توانستیم میزان آبدهی هندوانه را کمتر کنیم و در مقابل شاهد ۳۰ درصد افزایش تولید باشیم. 
 
شریف افزود: در کشاورزی با مشکل کمبود آب مواجه هستیم اما با شیوه های نوین کشاورزی و روش دو طیف و سه طیف کم آبی را جبران کنیم. در طی ۸ سال فعالیت کشاورزی ام در گلپایگان از روش قطره ای محصولاتم را آبیاری کردم.