روی آوردن بسیاری از بازنشستگان و جوانان به رانندگی اسنپ برای جبران کسری درآمد
روی آوردن بسیاری از بازنشستگان و جوانان به رانندگی اسنپ برای جبران کسری درآمد

محمدعلی محسنی بندپی ، نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت بد اقتصادی تنها مختص پرستاران نیست، زمانیکه شرایط ثابت پرداختی را برای کارگران، کارمندان، معلمان، پرستاران، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و غیره در نظر می‌گیریم، هزینه‌های آنان بسیار بیشتر از دریافتی آنها خواهد شد و خواه و ناخواه دخل و خرج آنها متوزان نبوده و همخوانی با تورم ندارد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محمدعلی محسنی بندپی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در مورد شرایط نامناسب کاری پرستاران و روی آوردن آنها به سایر مشاغل همچون رانندگی اسنپ، گفت: وضعیت بد اقتصادی تنها مختص پرستاران نیست، زمانیکه شرایط ثابت پرداختی را برای کارگران، کارمندان، معلمان، پرستاران، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و غیره در نظر می‌گیریم، هزینه‌های آنان بسیار بیشتر از دریافتی آنها خواهد شد و خواه و ناخواه دخل و خرج آنها متوزان نبوده و همخوانی با تورم ندارد، اینجاست که افراد به دنبال راهکاری برای بهبود وضعیت مالی خود هستند.

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: عده‌ای این وضعیت نامتوازن را با حفظ شغل خود تحمل کرده و به سمت شیفت دوم و سوم پیش می‌روند و یا با حفظ شغل خود به سمت کار در بخش خصوصی در ساعات فراغت روی می‌آورند اما اگر چنین راهکاری وجود نداشته باشد بی تردید با تغییر شغل به بازار کار دیگری روی می‌آورند.

محسنی بندپی با تاکید به اینکه این وضعیت ناخوشایند تنها مختص به پرستاران نیست، گفت: افراد تحصیل کرده‌ اگر شرایط را نامناسب با وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ببینند به مهاجرت روی می‌آورند؛ اما عده‌ای با توجه به عِرق ملی که به وطن خود دارند و ماندن در کشور و خدمت کردن به مردم را به رفتن ترجیح می‌دهند، برای ماندن ناگزیر به جبران و بهبود وضعیت اقتصادی خود هستند، اگر امروز پرستاران را مثال می‌زنیم که از بیمارستان‌های دولتی به کلینیک‌های بخش خصوصی روی می‌آورند برای تغییر شرایط وضعیت مالی است، متاسفانه این وضعیت دامن گیر همه تحصیلکرده‌های کشور ما شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری امسال به رشد تولید و مهار تورم، ادامه داد: امروز بسیاری از بازنشستگان و جوانان برای جبران کسری درآمد خود به سمت رانندگی اسنپ روی می‌آورند، مسئله اینجاست که با حقوق ثابت نمی‌توان زندگی تورمی و رو به رشد صعودی را مدیریت کرد، طبق فرمایش مقام معظم رهبری تورم را باید کنترل کنیم تا شاهد بهبود زندگی مردم باشیم.

محسنی بندپی در ادامه با بیان اینکه مهاجرت کادر درمانی، نظام سلامت کشور را به مخاطره می‌اندازد، اظهار داشت: وزارت بهداشت برنامه‌ای برای تربیت نیروی انسانی بر مبنای نیاز جامعه تدوین کرده است، تربیت پرستاران و سایر کادر درمانی هزینه‌ای برای دولت به دنبال دارد، متاسفانه اگر این گروه شرایط را برای ادامه فعالیت خود مناسب نبینند از کشور خارج می‌شوند، به دلیل ضعف مدیریت و ناکارآمدی، بهره برداری از سرمایه اجتماعی نصیب سایر کشورها می‌شود، در حال حاضر بسیاری از کشورها برای استفاده از نیروی انسانی کشور ما حتی از شرط تسلط به زبان هم گذشتند این مسئله ضربه سنگینی به سرمایه اجتماعی کشور می‌زند.
از دارو ساز گرفته تا دندانپزشک و پرستار در مقاطع مختلف هزینه‌های متفاوتی برای دولت به دنبال دارند و چندان این مسئله منطقی نیست که با سوء مدیریت باعث خروج آنها از کشور باشیم

این نماینده مردم در مجلس در یازدهم با بیان اینکه خروج سرمایه‌های متخصص از کشور فقط هزینه است، تصریح کرد: از دارو ساز گرفته تا دندانپزشک و پرستار در مقاطع مختلف هزینه‌های متفاوتی برای دولت به دنبال دارند و چندان این مسئله منطقی نیست که با سوء مدیریت باعث خروج آنها از کشور باشیم، بارها در تذکرات خود در صحن علنی به وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش، امورخارجه و وزرات بهداشت اعلام کرده‌ایم که با تشکیل یک کمیته اقدام به بررسی جزئیات خروج سرمایه‌های اجتماعی از کشور کنند. با تمام این تفاسیر خروج نیروهای درمانی منجر به بروز مشکلاتی می‌شود که بی‌تردید سلامت جامعه را به مخاطره می‌اندازد.

محسنی بندپی با اشاره به طرح‌های حمایتی مجلس از پرستاران، اظهار داشت: مجلس یازدهم طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاران را بعد از ۱۸ سال تصویب و به مرحله اجرایی شدن درآورد و همچنین، تثبیت شغلی پرستاران از قراردادی، شرکتی و طرحی از دیگر اقدامات کمیسیون بهداشت برای حمایت از پرستاران بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار مدتی قبل در مورد خروج پرستاران از کشور، گفت: به دلیل شرایط بد کاری، برخی از پرستاران به مشاغل دیگر روی آورده‌اند. تعدادی از آنها راننده اسنپ شدند. برخی هم مهاجرت و خانه‌نشینی را انتخاب می‌کنند. کمبود پرستار در کشور یعنی افزایش مرگ‌ومیر مردم. استخدام ۱۲ هزار پرستاری که وزارت بهداشت اعلام کرده، قطره‌ای است از دریا!