شیرمادر واکسن زده از نوزاد در مقابل کووید ۱۹ محافظت می کند
شیرمادر واکسن زده از نوزاد در مقابل کووید ۱۹ محافظت می کند

پایگاه خبری زنگ خطر / محققان می گویند نوزادانی که برای دریافت واکسن کووید ۱۹ بسیار کوچک هستند، با مصرف شیر مادر که قبلا واکسن دریافت کرده است، تا حدودی در مقابل کروناویروس محافظت می شوند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر و به نقل از خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، برای این مطالعه، محققان مدفوع نوزادان را بررسی کردند.

«جوزف لارکین»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه فلوریدا، گفت: «اولین مطالعه ما نشان داد که آنتی بادی‌های کروناویروس در شیر مادر وجود دارد، اما نمی‌توانیم بگوییم که آیا این آنتی‌بادی‌ها از طریق دستگاه گوارش نوزادان عبور می‌کنند و احتمالاً در کودک نقش حفاظتی ایجاد می‌کنند.»

لارکین و تیمش از تکنیکی به نام روش خنثی سازی استفاده کردند تا نشان دهند که آنتی بادی‌های یافت شده در مدفوع نوزادان در برابر ویروس محافظت می‌کند.

لارکین در بیانیه خبری دانشگاه گفت: «آنتی بادی‌ها تداخل ایجاد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند ویروس به سلول‌ها برسد.»

مردم کووید ۱۹ را یک ویروس تنفسی می‌دانند، اما این ویروس می‌تواند به روده حمله کند. به گفته محققان، یافتن آنتی بادی در آنجا بسیار مهم است.

لارکین در ادامه می‌افزاید: «آنتی بادی‌هایی که از طریق شیر مادر خورده می‌شوند ممکن است یک پوشش محافظ در دهان و دستگاه گوارش نوزادان ایجاد کنند.»

یافته‌ها نشان داد که آنتی بادی‌های یافت شده در پلاسمای خون و شیر مادران بهتر می‌توانند ویروس را خنثی کنند، اگرچه شش ماه پس از واکسیناسیون کاهش یافتند.

محققان خاطرنشان کردند: این مطالعه شامل ۳۷ مادر و ۲۵ نوزاد بود و مطالعات بزرگ‌تری در این زمینه مورد نیاز است.