طبق اظهارات جلسه صبح امروز شورای عالی بورس قرار شد از بازار حمایت شود
طبق اظهارات جلسه صبح امروز شورای عالی بورس قرار شد از بازار حمایت شود

زنگ خطر / روز شنبه، پس از رشد ۲۰ هزار واحدی در نیم ساعت اولیه شروع بازار سرمایه، شاخص حدود ۵۰ هزار واحد ریزش کرد. با ادامه این فرایند آینده بازار سرمایه به کجا می‌رود؟ این سیر نزولی تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی در رابطه با ادامه‌دار شدن سیر نزولی بازار سرمایه اظهار کرد: طبق اظهارات جلسه صبح امروز شورای عالی بورس قرار شد از بازار حمایت شود و قیمت دارا دوم تغییر کند. امروز از ۱۰۰ درصد فروش امروز بازار ۱۴ درصد مربوط به حقوقی‌ها بوده در صورتی که معمولا حقوقی‌ها حدود ۲۰ درصد از فروش روزانه را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بعد از کم شدن فروش حقوقی‌ها قدم بعدی تقویت کردن قیمت تقاضا است، با توجه به ریزش‌های اخیر احتمالا تا پس‌فردا این سیر نزولی به پایان برسد. این ریزش دیگر نامش اصلاح نیست سهم‌های بزرگ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افت قیمت داشتند و شاخص نیز حدود ۱۵ درصد افت کرده است پس در روزهای آتی باید طرف تقاضا تقویت شود.

وی در رابطه با پایان روند نزولی بازار سهام گفت: اگر در روزهای آتی طرف تقاضا تقویت شود بازار به سمت تعادل و بعد از آن از سرگیری سیر صعودی پیش می‌رود، اما اگر طرف تقاضا تقویت نشود سیر نزولی ادامه‌دار خواهد بود.

وی در رابطه با خروج پول از بازار سرمایه گفت: امروز بالای هزار میلیارد پول از سمت سهامداران حقیقی از بازار خارج شده است، این بی‌اعتمادی نسبت به بازار سرمایه به نوعی بی‌سابقه بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی بورس، سازمان بورس و وزارت اقتصاد باید به این فکر باشند که هر چه بیشتر این سیر نزولی طول بکشد، عرضه‌ها از سمت حقیقی‌ها بیشتر می‌شود. الان مهم‌ترین مشکل بازار سرمایه تقاضا است، به نوعی در بازار سرمایه تقاضا وجود ندارد پس باید تقاضا برای بازار سرمایه تقویت شود.

  • منبع خبر : تجارت‌نیوز