طرحی برای سهمیه بندی آب، برق، بنزین، گازوئیل و نفت سفید
طرحی برای سهمیه بندی آب، برق، بنزین، گازوئیل و نفت سفید

رئیس کمیسیون انرژی جلس از بررسی طرح «وان» خبرداد که در صورت اجرا جایگزین کارت سوخت می شود

رئیس کمیسیون انرژی مجلس از احتمال سهمیه ‌بندی همه حامل ‌های انرژی با طرح «وان» و جایگزینی آن با طرح کارت سوخت خبر داد.فریدون عباسی گفت: طرح سهمیه بندی تمامی حامل ‌های انرژی با عنوان طرح وان مخفف واحد انرژی را مجموعه ‌ای از صاحب نظران در بخش انرژی ارائه کردند و در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

وی افزود: برای رسیدن به مصرف بهینه به جای آن که صرفا بنزین سهمیه ‌بندی شود باید اقدام به سهمیه بندی همه حامل‌ های انرژی شامل برق، آب، گاز، بنزین، گازوئیل، نفت سفید کرد لذا برای تحقق این ایده، طرحی جامع با عنوان طرح وان آماده شده، اما هنوز به مرحله اعلام وصول نرسیده است.

عباسی با بیان این که براساس این طرح به هر فرد، مقداری وان داده می‌شود، تصریح کرد: در واقع یارانه ‌ای که دولت می‌ خواهد به هر فرد دهد به شکل وان خواهد بود.

وی ادامه داد: اشکالات طرح اولیه مشخص شده و پس از بررسی در کمیسیون به شکل لایحه یا مستقیم اعلام وصول می‌شود و یا مجلس به دولت آن را ارائه می کند تا از دولت به مجلس ارسال و در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون انرژی در پاسخ به این سئوال که آیا خبر اختصاص ماهانه ۵۰ وان به هر فرد صحت دارد، افزود: این طرح در صورت اجرا و تصویب اجرا می شود و مراحل آزمایشی تا تکمیل فرایند طرح نباید خدشه ایی به جامعه ایجاد کند و هنوز سهمیه هر فرد برای هر حامل انرژی مشخص نیست و عدد ۵۰ وان بعنوان مثال فرضی بوده نه اینکه به شخصی این میزان تعلق خواهد گرفت.

عباسی درادامه گفت: اینکه چه میزان به هرفرد تعلق می گیرد باید بررسی شود چرا که بطور نمونه میزان سوخت یک خودروی شخصی و جمعی متفاوت است و باید تعریف درستی مطرح شود.