عباس سلیمی نمین : خشم برخی جوانان از ضعف‌های داخلی است
عباس سلیمی نمین : خشم برخی جوانان از ضعف‌های داخلی است

عباس سلیمی نمین، پژوهشگر تاریخ معاصر می گوید خشمی که برخی از جوانان را به کف خیابان‌ها می‌کشاند لزوماً برخاسته از تأثیرات رسانه‌ها و اینترنت نیست بلکه گاهی ضعف‌های داخلی چنین شرایطی را فراهم می‌کنند. به گفته وی برخی رسانه‌ها چندان به دنبال این نیستند که با فلان امام جمعه یا با فلان شخص مسوول وارد کشمکش بشوند و طبیعی است که در چنین فضایی تبیین و تشریح سوء تفاهم ها انجام نخواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر این تحلیلگر سیاسی در گفت و گو با الف تصریح کرد: این پیش فرض که بگوییم ذهنیت جوانان در انجام برخی اقدامات نابهنجار تنها از طریق فضای مجازی و تبلیغات رسانه‌ای شکل گرفته است چندان درست نیست. وجود ابزار رسانه را در دست دشمن انکار نمی‌کنم اما بخشی از این ذهنیت منفی حاصل واقعیتی است که آن جوان در اجتماع می‌بیند.

وی افزود: وقتی در موضوع کار و اشتغال، تبعیض و نابرابری مشاهده می شود طبیعتا ذهنیت منفی هم پیدا می‌شود، وقتی در یک اداره نوع برخورد خشن و متکبرانه مسئول را می بینند ذهنیت منفی پیدا می‌کنند. پس نباید نوع واکنش جوانان امروزی را تنها به پای اثرپذیری از رسانه بنویسیم و چنین تلقی داشته باشیم که آن واکنش و آن نوع برخورد حاصل رفتار مدیریتی و اداری ما نیست.

سلیمی نمین اشاره داشت: درباره ولایت فقیه باید بگویم درست است که ما عالم‌ترین و از لحاظ خودسازی بالاترین شخص را برای امر ولایت انتخاب می‌کنیم و در حال حاضر هم چنین شخصیتی شکر خدا زمام امور را بر عهده دارد، اما از طرفی ایشان به غیر از سخنرانی‌های عمومی تخاطب دیگری با عموم جامعه ندارند و از طریق نمایندگان ایشان ارتباطات برقرار می‌شود. گاهی این نمایندگان برخوردی می‌کنند یا حرفی می‌زنند که به پای ولی فقیه گذاشته می‌شود و مردم فکر می‌کنند نظر و عمل این نماینده مورد تایید رهبری هست.

پژوهشگر حوزه تاریخ سیاسی افزود:  به طور مثال در این چند سال کجا حضرت آقا با نفس برگزاری کنسرت مخالفت داشتند؟ بنده که ندیدم ایشان مخالفتی نسبت به این موضوع ابراز بکنند اما بعضاً برخی ائمه جمعه صحبت و واکنش تندی به قضیه کنسرت نشان می‌دهند که نتیجه آن این می‌شود که مردم تمام این واکنش‌ها و سخنان را به پای رهبری می نویسند!

این پیشکسوت حوزه مطالعات تاریخی بیان کرد: از طرفی هم متاسفانه رسانه آن طور که باید به این مسئله نپرداخته است. اگر رسانه ها در این قضایا مشکلی داشته باشند این است که یک مسئول را مجبور نمی کنند که اگر نماینده رهبری است  نظرات رهبری را بیان کند و بداند حرفی که می‌زند به پای رهبری نوشته می‌شود گرچه او صرفاً نظر خود را بیان می کند .

به گفته وی برخی رسانه‌ها چندان به دنبال این نیستند که با فلان امام جمعه یا با فلان شخص مسوول وارد کشمکش بشوند و طبیعی است که در چنین فضایی تبیین و تشریح سوء تفاهم ها انجام نخواهد شد.

وی افزود: درباره همین اتفاقات اخیر گاهی با یک عبارت و با یک کلمه همه مردم و جوانانی که به خیابان آمده بودند را قضاوت کردند مثلاً گفتند اینها فرزندان طلاق اند یا کسانی هستند که مشروب میخورند و به میدان می آیند! قطعاً در بین این افراد عامل بیگانه هم پیدا می شود و هستند کسانی که هدفشان آشوب سازی است اما بین این افراد حتماً جوان زخم خورده هم پیدا می شود که به نوعی اعتراض خود را می خواهد بیان کند.

سلیمی نمین گفت: بنابراین گاهی متاسفانه پیام هایی از سوی نظام  به مردم مخابره می شود که با نظر اصلی رهبری و هدف اصلی انقلاب مغایرت دارد. وظیفه اصلی رسانه در مواجهه با چنین افرادی تفکیک نظر رهبری و نظر این اشخاص است تا چیزی به اشتباه منتسب به رهبری نشود اما بعضی مواقع شاهد آن هستیم که نه تنها رسانه چنین وظیفه مهمی را عملی نمی کند بلکه به شکلی مُهر تایید بر حرف فلان نماینده می زند! این چیزی است که در بعضی رسانه‌های اصولگرا ما شاهد هستیم.

او در انتها اشاره داشت: انقلاب اسلامی هدف اصلی خود را تربیت انسانی و رساندن آدمی به شأنیتی می‌داند که لایقش است، این روشی است که رهبران و مبارزان انقلابی دنبال کرده‌اند و در حال حاضر هم باید همین موضوع پیگیری شود. اگر خلاف این قضیه از سوی اشخاصی ظهور پیدا کرد باید نسبت به آن واکنش جدی نشان داده شود چرا که اگر غیر از این باشد انقلاب ما ضعیف می شود. انقلابی که هدفش تربیت و شأنیت دادن به انسان بود دچار سوء تفاهمات و تهمت ها قرار می گیرد و این رسالت مهمی است که بر گردن رسانه قرار گرفته متاسفانه برخی رسانه‌ها خود را دلسوز حق نشان می دهند اما پای عمل کردن که به میان می‌آید حاضر نیستند برای آن هزینه دهند.