عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن
عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن

کشور چین دارای فرهنگی بسیار غنی می باشد و مردم آن در هر زمینه ای آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند که برخی از آن ها بسیار عجیب می باشد، در این نوشته قصد داریم به بیان عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن بپردازیم

چنانچه از علاقمندان به فرهنگ چینی هستید و یا قصد سفر به این کشور زیبا را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا از عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن مطلع شوید . مردم کشور چین برای تمامی مراحل غذا خوردن آداب خاصی دارند که در ادامه به شرح هر یک از این مراحل و آداب انجام آن ها خواهیم پرداخت.

عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن

میز های غذاخوری چینی

میز های غذاخوری چینی معمولا به شکل دایره طراحی می شوند و مهم ترین فرد حاضر در جمع، باید بر روی صندلی که در رو به روی درب ورودی اتاق غذا خوری وجود دارد، بنشیند و پس از آن نیز به ترتیب افراد هم در سمت چپ میز و سایر افراد نیز در سمت راست می نشینند.

عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن

آداب پیش از شروع غذا خوردن

میزبانان چینی هیچگاه پیش از نشستن مهمانان خود بر سر میز غذا نمی نشینند و این امر را احترام به مهمان تلقی می کنند، پس از نشستن افراد نوبت به قدردانی از مهمانان می رسد، در این بخش میزبان از مهمانان خود برای تشریف فرمایی آن ها تشکر کرده و در مقابل مهمان ها نیز از دعوت میزبان تشکر به عمل می آورند. لازم به ذکر است که میزبانان چینی همواره پس از مهمانان خود شروع به غذا خوردن می کنند.

عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن

آداب غذا خوردن در چین

در کشور چین به جای قاشق و چنگال از چوب های مخصوص غذا خوری که چاپستیک نام دارند استفاده می شود و غذا خوردن با آن ها شیوه و آداب مخصوص به خود را دارد.

هنگام استفاده از چاپستیک به یاد داشته باشید که بازی کردن با این چوب ها به منزله بی احترامی می باشد، همچنین استفاده از چاپستیک شخصی برای برداشتن غذا از ظرف غذای مشترک امری نا پسند بوده و بهتر است که این کار را انجام ندهید.

یکی دیگر از مواردی که به هنگام غذا خوردن با چاپستیک باید رعایت کنید، عدم استفاده از این چوپ برای اشاره به شخص حاضر در جمع می باشد چرا که در فرهنگ چینی این کار به دور از ادب می باشد.

توجه داشته باشید که در هنگام سفر به چین با سر و صدا غذا نخورید، در این کشور هنگام غذا خوردن نباید هیچ صدایی به گوش برسد.

یکی دیگر از عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن این است که باید مقداری از غذای خود را در ظرف باقی بگذارید، چرا که در غیر این صورت میزبان تصور می کند، غذا به مقدار کافی نبوده است و شما سیر نشده اید، همچنین توجه داشته باشید که در صورت وجود رشته در غذا نباید آن ها را کوتاه کنید، رشته های موجود در غذا نشان از طول عمر دارند و مردم چین کوتاه کردن آن ها را کاری زشت و ناپسند می دانند.

عجیب ترین رسوم چینی ها هنگام غذا خوردن

لازم به ذکر است که تمامی مواردی که تا کنون به آن ها اشاره کردیم آداب و رسوم کلی غذا خودرن در چین بوده است و مردم این کشور برای صرف برخی از غذا ها نظیر ماهی آداب خاصی دارند. خوب است بدانید که ماهی در کشور چین معمولا به صورت کامل سرو می شود و به هنگام صرف آن باید ابتدا گوشت های یک سمت را تمام کرده و سپس شروع به خوردن سمت دیگر ماهی بکنید، این رسم ریشه در اعتقادات ماهیگیران قدیمی این کشور دارد، آن ها معتقد بودند که هر کس از مطابق این رسم عمل نکند خائن بوده و باعث غرق شدن کشتی و یا قایق ماهیگیری می شود.

چینی ها برای نوشیدن چای نیز آداب خاصی دارد و به طور مثال فردی که از قوری استفاده می کند باید دقت کند که لوله قوری به صورت مستقیم در مقابل کسی قرار نگیرد چرا که این امر در چین نوعی بی احترامی به شمار می آید. 

شاید برای گردشگران تور چین جالب باشد که تعارف کردن در فرهنگ چینی نیز وجود دارد و نشان دهند ادب و احترام میزبان نسبت به مهمان خود می باشد.