عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس: مجلس برای حفظ بازار بورس تا مرحله استیضاح هم پیش رفته است
عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس: مجلس برای حفظ بازار بورس تا مرحله استیضاح هم پیش رفته است

پایگاه خبری زنگ خطر / عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس تصریح کرد: «فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد گفته دولت کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کرده است. به نظر می‌رسد دولت خیلی بیشتر از کسری بودجه از این بازار درآمد کسب کرده باشد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، با بیان این که بازار سرمایه طی یک تا دو سال اخیر یک روند پر شتابی را طی کرد و توانست با شکستن مداوم رکوردها توجه بخش زیادی از جامعه را به خود جلب کند، افزود: حاکمیت هم از مردم برای سرمایه گذاری در این بازار دعوت کرد و مردم خوب استقبال کردند و سرمایه‌های خرد خود را در بازارهای موازی جمع‌آوری و تقدیم دولت نمودندتا این منابع منتج به تولید شود.

وی همچنین اظهار کرد: در پاسخ به شعار تولید احساس همه مردم این بود که حتما این منابع منتج به تولید می‌شود و سود خوبی هم عاید آنان خواهد شد.

این عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: متاسفانه از نیمه مرداد ماه سال جاری بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه کرد به نحوی که در فاصله یک ماهه نزدیک به ۴۵۰ هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد.

وی در ادامه افزود: عمده دلابلی که می‌تواند باعث بی‌اعتمادی و کاهش این شاخص‌ها شود عدم عرضه منظم سهام ارزنده و متناسب با نقدینگی بود و یک انتظار غیرواقعی را در بین سهامداران ایجاد کرد.

علیزاده اظهار کرد: همچنین یک تصور حمایت مطلقی در بین مردم ایجاد شد که احساس مردم این بود که دولت حتما ضرر و زیانشان را در این بازار پرداخت خواهد کرد.

وی ادامه داد: ایجاد ناهماهنگی بین دستگاه‌ها، روشن نبودن مبنای قیمت گذاری در عرضه‌های اولیه و عدم توجه به بحث آموزش برای ورود افراد غیرحرفه‌ای در این بازار از جمله عمده دلایلی بود که باعث کاهش شاخص سهام در این بازار شد.

این عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس گفت: در همان زمان سازمان بورس ابزارهای قانونی متعددی در اختیار داشت مثل کاهش دامنه نوسان و افزایش حجم مبنا که به نحو مطلوب و در زمان مناسب استفاده نکرد تا جلوی آسیب کمتر کاهش شاخص را بگیرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی بازار سرمایه را به عنوان یک فرصت طلایی می‌داند و در صورت عدم فعالیت و برنامه ریزی دقیق به عنوان یک تهدید جدی می‌داند و در تلاش است بازار سرمایه به یک ثبات منطقی و یک رشد معقول برسد و برای اینکه این اتفاق بیفتد از هیچ تلاشی خودداری نخواهد کرد.

علیزاده ضمن اشاره به ابزارهای در اختیار مجلس مثل تذکر، سئوال و استیضاح بیان کرد: مجلس برای حفظ بازار سرمایه تا مرحله استیضاح هم پیش رفته به عبارتی اهالی خانه ملت به شدت نگران این موضوع هستند.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد سئوالات و تذکرات طی چند ماهه اخیر در مجلس مربوط به بازار سرمایه بوده است.

این عضو ناظر مجلس در شوایعالی بورس گفت: تصور بازارهای مالی در کشور اینکه هریک باید جزیره‌ای عمل کنند در صورتیکه به این شکل نیست چون بهم پیوسته هستند.

وی افزود: اگر دولت همه مردم را برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه دعوت می‌کند انتظار این بود زیرساخت‌های لازم را به خوبی فراهم می‌کرد.

علیزاده بیان کرد: متاسفانه زیر ساخت‌های بازار سرمایه به اندازه این حجم از ورود نقدینگی نبود.

وی تصریح کرد: «فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد گفته دولت کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کرده است.

این عضو ناظر مجلس در شوایعالی بورس گفت: به نظر می‌رسد دولت خیلی بیشتر از کسری بودجه از این بازار درآمد کسب کرده باشد.

وی افزود: دولت می‌توانست همین منابع را در جایی سرمایه گذاری کند و سود حاصل را به حساب سهامداران واریز کند که متاسفانه چنین اتفاقاتی نیفتاده است.

  • منبع خبر : تسنیم