علم بندی لاهیجان ثبت ملی میشود
علم بندی لاهیجان ثبت ملی میشود

پایگاه خبری زنگ خطر / مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از تشکیل پروند جهت ثبت ملی آیین معنوی علم بندی لاهیجان خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر به نقل از  گیل فام و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ولی جهانی در روز ۵مرداد با اعلام این خبر گفت : مراسم علم بندی در لاهیجان ثبت ملی میشود .

مراسم علم بندی لاهیجان همزمان با ماه‌محرم در هفت‌محله این شهر توسط هیئت‌های مذهبی و به‌یاد علمدار دشت کربلا حضرت ابوالفضل‌العباس (علیه السلام) برگزار می‌شود. شهرستان لاهیجان از آغاز محرم تا شب ششم این ماه آئین علم بندی را هر شب در یک محله برگزار می‌کند که معروف ترین آن آئین علم بندی شیخ زاهد(شیخانور)،می باشد .

علم‌ها توسط جوانان محل به بیرون مسجد آورده شده و در حیاط مسجد با ذکر «یاحسین» و «یا ابوالفضل» عزاداران گردانده می شود و مشتاقان و نذرکنندگان از بقچه مخصوص علم، نوارهای باریک پارچه‌ایی سبز رنگ را گرفته و با گفتن نذر و خواسته خود آن را به علم گره زده و برخی نیز پارچه‌ها را تبرکی دانسته و نزد خود

نگاه می‌دارند.

وی با اشاره به اینکه این آیین سنتی از مراسمات کهن و قدیمی شهرستان لاهیجان می باشد و قابلیت ثبت ملی را داراست بر این اساس و با توجه به اهمیت و پاسداشت فرهنگ عاشورایی و شور و شعور حسینی و با توجه به ارادات مردم گیلان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) پرونده ثبت ملی این آیین اثر معنوی جهت بررسی و ثبت در فهرست ملی(آثار ناملموس معنوی) به دفتر ثبت آثار تاریخی- فرهنگی کشور ارسال می گردد .

جهانی بر اهمیت حفظ ارزش‌های معنوی، سنت‌ها و حفظ آیین های معنوی تاکید کرد و افزود: استان گیلان ذخایر فرهنگی بی نظیری دارد که حفاظت و صیانت از این گنجینه های فرهنگی بسیار پراهمیت است و این اداره‌کل با جدیت فراوان برای حفظ و پاسداری از میراث ناملموس استان، برنامه‌ریزی‌های لازم را در دستور کار قرار می‌دهد.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی در شمال ایران است. این بنا دراستان گیلان و از جاهای دیدنی لاهیجان است.

در نزدیکی شهر لاهیجان در چهل و پنج کیلومتری شرق مرکز استان گیلان به شماره ۸۲۴ در فهرست آثار ملی ایران ، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای شمالی ایران که قدمت آن به امپراتوری ساسانیان (۲۲۴-۶۵۱) برمی‌گردد، آرامگاهی با بنای تاریخی و دیدنی در دامنه کوه‌ها و در میان مزارع چای سرسبز، در روستای شیخانه بَر در دو کیلومتری  شهر لاهیجان واقع شده است. قدمت مقبره شیخ زاهدگیلانی مربوط به اوایل سلسله صفوی است و از مکان‌های دیدنی لاهیجان به شمار می‌رود. شهر لاهیجان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله مساجدتاریخی و چندین امامزاده، موزه، خانه‌های تاریخی و شاخص‌ترین آنها موزه چای ملی ایران می‌باشد.