مرکز اهدای خون گلپایگان در اسرع وقت به پایگاه اهدا و فرآوری خون تبدیل خواهد شد
مرکز اهدای خون گلپایگان در اسرع وقت به پایگاه اهدا و فرآوری خون تبدیل خواهد شد

پایگاه خبری زنگ خطر / مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت:برای تبدیل مرکز اهدای خون گلپایگان به پایگاه اهدا و فرآوری خون در اسرع وقت اقدام خواهیم کرد.  کمبود ها را برطرف میکنیم،  البته یکی از دستگاه های مورد نیاز  باید از خارج از کشور وارد شود و دیگری را باید در ایران تولید کرد لذا زمان بر است ولی تلاش می کنیم در ماه های آینده این موضوع انجام شود.

خبرنگار: فاطمه عبدلی/ به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور امروز ( 21 اردیبهشت -1402) با حضور در شهرستان گلپایگان و بازدید از مرکز اهدای خون گلپایگان اظهار کرد: روند انتقال خون در جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ به اوج خودش رسید. علی رغم تمام محدودیت ها و تحریم ها سال گذشته از سوی سازمان جهانی بهداشت، ایران سازمان انتقال خون برتر آسیا شد. در اسلامشهر با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پایگاه انتقال خون ندارد، خیلی از شهرهای بزرگتر از گلپایگان هم در کشور پایگاه انتقال خون ندارند.

وی ادامه داد: از نظر قوانین و مقررات گلپایگان و خوانسار شرایط اینکه با راه اندازی پایگاه انتقال خون موافقت کنیم را نداشتند منتهی من اعتقادم این است وقتی مردم و خیرین پای کار می آیند  از نظر من دیگر قوانین اعتباری ندارد و با اختیارات خودم و قبول مسئولیت ضوابط را کنار می گذارم و پایگاه انتقال خون را در گلپایگان راه اندازی میکنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت:برای تبدیل مرکز اهدای خون گلپایگان به پایگاه اهدا و فرآوری خون در اسرع وقت اقدام خواهیم کرد.  کمبود ها را برطرف میکنیم،  البته یکی از دستگاه های مورد نیاز  باید از خارج از کشور وارد شود و دیگری را باید در ایران تولید کرد لذا زمان بر است ولی تلاش می کنیم در ماه های آینده این موضوع انجام شود.

جمالی افزود: بانک خون بند ناف در سازمان انتقال خون کشور موجود است و هیچ توجیه منطقی وجود ندارد که در نقطه ای دیگر این بانک را راه اندازی کنیم. اکنون چند هزار تا ذخیره داریم که 27 نفر تاکنون از آنها استفاده کردند و پیوند ها انها انجام شده است.

وی در رابطه با حجامت اضافه کرد: اگر می گویند حجامت مفید است اهدای خون مفیدتر است، اما ما این موضوع را اعلام نمی کنیم چرا که معتقدیم اهدای خون توسط مردم باید با نگاه کمک به هم نوع خود باشد گرچه برای سلامتی هم مفید است. متاسفانه خونی که میتواند جان 3 نفر را نجات دهد در حجامت از بین می رود و اینکه میگویند موقع حجامت خون کثیف از بدن خارج می شود به نظر من دروغ است ، زمانی که خون در مجاورت هوا قرار می گیرد سیاه می شود آن وقت به مردم می گویند این خون کثیف است که از طریق حجامت از بدن خارج شده است. در حجمات پول و سود وجود دارد به همین دلیل  آن را تبلیغ می کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: مازاد پلاسماهایی که به بیمارستان ها می دهیم به خارج از کشور ارسال و تبدیل به داروهایی مانند فاکتور 8 و 9 انعقادی می شود و سپس باید آن ها را بخریم، وارد ایران کنیم و برای بیماران استفاده کنیم که سبب ارز بری می شود. در سال های قبل قرار بود بخش خصوصی اقدام به ساخت پالایشگاه پلاسما  در داخل کشور  کند اما تعهدات خود را انجام ندادند و هنوز وابستگی ما تا حد زیادی به پلاسمایی که در خارج از کشور به دارو تبدیل می شود وجود دارد.

مصطفی جمالی در همین راستا خاطر نشان کرد:  اکنون یک شرکت در این راستا راه اندازی شده و یک شرکت دیگر هم راه اندازی خواهد شد و امیدواریم تا 3 الی 4 سال آینده پالایشگاه راه اندازی شود و  ونیازی به خارج از کشور نداشته باشیم. شرکتی که اکنون راه اندازی شده ظرفیت محدودی حدود 100 هزار لیتر در سال دارد در صورتی که اکنون نیاز سالانه کشور حدود 600 هزار لیتر است.