وزیر ارشاد از ایجاد دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب خبر داد
وزیر ارشاد از ایجاد دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب خبر داد

پایگاه خبری زنگ خطر / محمدمهدی اسماعیلی گفت: ایجاد این دبیرخانه، اقدام مهم و مناسبی است که باید با احصا تمامی نقاط قوت و ضعف دوره گذشته، دستور جلسات متعددی را برای بررسی به شورای سیاستگذاری نمایشگاه ارجاع دهد.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر / محمدمهدی اسماعیلی در جدیدترین جلسه شورای سیاستگذاری سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه باید تمام شرایط برای حفظ عظمت نمایشگاه لحاظ شود، گفت: خوشبختانه دوره گذشته نمایشگاه کتاب تهران باوجود فرصت محدود و شرایطی که به واسطه ویروس کرونا پدید آمده بود، در بهترین حالت ممکن برگزار شد و بر همین اساس توقعات نسبت به برپایی باشکوه‌تر دوره جدید نمایشگاه بیشتر شده است.
وزیر ارشاد گفت: شورای سیاستگذاری نمایشگاه باید با اشراف کامل نسبت به تمامی نکات احصا شده، تصمیمات و سیاستگذاری مناسبی را اتخاذ کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در دوره جدید هیچ محدودیتی برای تقویت موارد نشاط آفرین در نمایشگاه کتاب قائل نیستیم، تصریح کرد: برپایی هرچه باشکوه تر نمایشگاه کتاب به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی منطقه از اهمیت خاصی برای وزارت فرهنگ دولت مردمی برخوردار است.

وی ادامه داد: بر همین اساس باید نسبت به احصا و آماده‌سازی برش اجرایی نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف در همراهی با برپایی نمایشگاه اقدام شود و شفاف مشخص شود که هر نهاد و دستگاه در راستای برپایی بهتر نمایشگاه چه نوع همکاری یا همراهی می‌تواند داشته باشد.

محمدمهدی اسماعیلی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب هویت مهمی را برای حوزه کتاب خلق کرده، گفت: از آنجا که برپایی باشکوه نمایشگاه در ایجاد نشاط فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش تاثیرگذاری دارد، باید با تقویت زیرساخت‌ها و تشکیل کمیته‌ای ویژه برای مدیریت مسائل مختلف نمایشگاه به آئین نامه‌هایی دست پیدا کنیم و شفاف آیین نامه‌ها و ضوابط برای ناشران و مخاطبان اطلاع‌رسانی شود تا از آسیب مسائل حاشیه‌ای به نمایشگاه جلوگیری شود.

اسماعیلی ادامه داد: با ارائه پیوست اجرایی وظایف دستگاه‌ها و نهاد‌ها در نمایشگاه کتاب می‌توان این پیوست‌ها را در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رساند تا برخی از این موارد به عنوان مصوبه دولت قانونی پیگیری و اجرایی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان به اهمیت حضور فعال انتشارات دانشگاه‌ها در نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و گفت: گسترش نشست‌های علمی فرهنگی با حضور دانشجویان و برپایی کرسی‌های نقد کتاب از سوی انتشارات دانشگاه‌ها از موارد مهمی است که نباید نسبت به آن غافل شد.

یاسر احمدوند، علیرضا مختارپور، میثم نیلی، مریم جدلی، علی رمضانی، نادر قدیانی، رحیم مخدومی، محمد حسین ظریفیان یگانه، محمدعلی مرادیان، مهدی رمضانی، سید محمود اسلامی، امین کمالوندی، هومان حسن‌پور و فتح‌الله فروغی از اعضای شورای سیاست‌گذاری سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران به شمار می‌روند که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده‌اند.