پستو، پاستور یا وسط میدان
پستو، پاستور یا وسط میدان

قالیباف به بیمارستان امام خمینی و به دیدن بیماران کرونایی رفت اما در همان روز حسن روحانی جلسه سران قوا را تعطیل کرد.

نظارت میدانی و حضور قالیباف در صحنه کار جهادی دیگر موضوعی شعاری نیست، رئیس مجلس بار دیگر نشان داد که می توان دوشادوش مردم بود و مشکلات آنها را از نزدیک لمس کرد نه اینکه مانند برخی مسئولان پشت شیشه دودی خودروی خود بنشینند و با دین چهره مردم بفهمند حال آنها خوب است یا نه.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، قالیباف روز گذشته به بیمارستان امام خمینی(ره) رفت و از بیماران کرونایی عیادت کرد تا ثابت کند خون هیچ مسئولی رنگین تر از خون مردم نیست.

اما چند ساعت بعد از این بازدید ناگهان خبر رسید که حسن روحانی رئیس جمهور جلسه سران قوا را لغو کرده و گویا علت لغو شدن آن نیز ترس از کرونا گرفتن بوده است زیرا این احتمال را داده بود که چون قالیباف با بیماران کرونایی ملاقات کرده پس به مصلحت نیست که جلسه سران قوا برگزار شود.

همان طور که چندین بار قبل روحانی مصلحت ندید حتی در دفاع از وزرای پیشنهادی خود به مجلس برود و گفتند که توصیه ستاد ملی کرونا بوده که روحانی حضور نیابد.

همان زمان نمایندگان ملت در مجلس یازدهم انتقادات تندی از روحانی انجام دادند اما باز هم حسن روحانی بر تصمیم خود پا فشاری کرد و در زمان دفاع از رزم حسینی نیز به مجلس نرفت.

لغو یکطرفه نشست سران قوا از طرف شیخ حسن روحانی بار دیگر نشان داد که رئیس جمهور در پستو و پاستور ماندن را به حضور در وسط میدان ترجیح می دهد.

رئیس جمهور چطور از کف جامعه باخبر است

حسین حق وردی از نمایندگان مجلس یازدهم در این خصوص گفت: اینکه آقای رئیس جمهور به مجلس تشریف نمی‌آورند، در جمع مردم حاضر نمی‌شوند و نهایتا با سران قوایی که در میان مردم حضور دارند، ارتباط خود را قطع کرده‌اند؛ چگونه قابل تحلیل است؟

وی با بیان اینکه سئوال این است  با این رویه، رئیس جمهور چطور از کف جامعه باخبر است، گفت: در این شرایط مردم قضاوت خواهند داشت؛ یک رئیس قوه در مرکز کرونا حاضر شده و با کادر درمان گفت‌وگو می‌کند و از مشکلات آن‌ها مطلع می‌شود و یک رئیس قوه دیگر خود را نه قرنطینه بلکه حبس کرده است؛ قطعا این موارد حتما در تصمیم‌گیری‌های مردم مؤثر خواهد بود.

حق وردی با اشاره به اینکه مجلس یازدهم بر خلاف رویه‌ای که رئیس جمهور پیش گرفته حتی یک روز هم کار خود را تعطیل نکرده، افزود: نمایندگان علاوه بر تشکیل جلسات علنی در مجلس و نشست تخصصی کمیسیون‌ها، روزانه ملاقات‌های مردمی داشته و در نهادها و سازمان‌های اجرایی حضور می‌یابند و اگر قرار باشد به بهانه کرونا ارتباط مسئولان با مردم قطع شود، چگونه می‌توان در جریان مشکلات مردم قرار گرفت.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتظار ما از آقای روحانی این است که از قصر خودساخته خود بیرون آید و در جریان آنچه در کف خیابان می‌گذرد، قرار گیرد.

دولتمردان از از نظارت میدانی مجلس یازدهم درس بگیرند

علی علیزاده از دیگر نمایندگان مجلس نیز با اشاره به بازدید سرزده محمد باقر قالیباف از بیمارستان امام خمینی(ره) اظهار داشت:حضور رئیس مجلس شورای اسلامی با لحاظ همه پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده و جای نگرانی در این خصوص باقی نمی گذارد. دولتمردان از نظارت میدانی و حضور رئیس و نمایندگان مجلس  در بین مردم درس بگیرند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی براساس قانون اساسی، وظیفه نظارتی برعهده دارد و رئیس مجلس هم بر مبنای وظیفه ذاتی قوه مقننه به نظارت میدانی از بخش‌های درمانی پرداخته و دکتر قالیباف بنا بر خواسته مردم عمل کرده است.

علیزاده با اشاره به روحیه جهادی مجلس یازدهم ،ادامه داد: مجلس یازدهم بر خلاف رویه دولت و حتی مجلس سابق، یک روز هم کار خود را تعطیل نکرده است و علاوه بر تشکیل جلسات مستمر، همواره در میان مردم حضور داشته و به  مشکلات مردم رسیدگی کرده است.

رئیس جمهور بدون اینکه صدای مردم را بشنود، تصمیم‌گیری می‌کند

محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از رفتار رئیس جمهور در لغو یکطرفه جلسه سران قوا گفت: متأسفانه این رفتار رئیس جمهور نشان داد که آقای روحانی نه تنها علاقه‌ای به حضور در میان مردم ندارد بلکه با این رویه به طور کامل مخالف است.

 وی افزود: در شرایطی که کشور با مسائل و مشکلات عدیده‎ای دست و پنجه نرم می‌کند و قرار بود در نشست سران قوا، رئیس مجلس از مشکلات کادر درمان گزارشی ارائه کند، این نشست به دلیل سلامت حال شخص آقای رئیس جمهور به صورت یکجانبه لغو می‌شود، چنین رفتاری به هیچ عنوان برای مردم و مسئولان دلگرم کننده نیست.

وی ادامه داد: البته از آقای روحانی به هیچ عنوان انتظار نمی‌رود در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار گیرد چراکه عملکرد ایشان نشان داده همواره بدون اینکه صدای مردم را بشنود، تصمیم‌گیری می‌کند.

این نماینده مجلس یازدهم  با صراحت اعلام کرد که خون رئیس جمهور از مردم و کادر درمان زحمتکش و فداکار رنگین تر نیست،. متأسفانه رئیس جمهور فقط به فکر سلامت خود بوده و چنین رفتاری از جانب شخص اول اجرایی کشور شرم آور است.

وی ادامه داد: از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون رئیس جمهور در میان مردم دیده نشده؛ سئوال این است چطور می‎‌توان از پشت درهای بسته و با این فاصله زیاد از مردم ،مشکلات مردم را درک کرد، آیا صدای مردم به آقای رئیس جمهور می‎رسد؟

سیدنظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس نیز در واکنش به حضور نیافتن رئیس‌جمهور در جلسه سران قوا به دلیل نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی از بخش بیماران کرونایی بیمارستان امام خمینی(ره)، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی لازم است و مسئولین باید بیشتر از دیگران رعایت کنند اما معنا و مفهوم این پروتکل‌ها عدم انجام مسئولیت‌ها و فعالیت‌های روزمره و بر زمین گذاشتن کارها توسط مسئولین نیست.

وی افزود: رعایت پروتکل‌ها به معنای رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و موارد بهداشتی درتعاملات اجتماعی است. آقای قالیباف در ورود و نظارت میدانی از بیمارستان امام خمینی(ره) همه پروتکل‌ها را رعایت کردند، آقای زالی مسئول ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز در این دیدار حضور داشت، لذا حضور وی مهر تاییدی بر رعایت پروتکل‌ها است.

موسوی تاکید کرد: مدل رفتاری دولت و آقای روحانی بیش از آنکه مربوط به رعایت پروتکل های بهداشتی باشد، به نوعی ابراز نارضایتی و ناراحتی از عملکرد رئیس مجلس است که خود را موظف می‌داند بر اساس تکلیفی که قانون برای مسئولان در نظر گرفته است که بین مردم بروند و نظارت کنند، ناراحت هستند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در روزهای قبل نیز مقدمات و اشاراتی را از جانب دولتمردان در این زمینه دیده بودیم، زمانی که رئیس مجلس و برخی نمایندگان در استان های مختلف حضور پیدا کردند و نظارت میدانی به عمل آوردند و با مردم دیدار مستقیم داشتند، برخی مسئولان دولتی ناراحت شدند و سعی کردند این مدل ارتباط گیری با مردم را تخطئه کنند و مجلس را زیر سوال ببرند. اخیرا مشاور رئیس جمهور هم بازدیدهای میدانی رئیس مجلس و نمایندگان را به تبلیغات انتخاباتی مرتبط کرده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه دولتمردان به جای همراهی و استقبال از تلاش‌های نمایندگان، نظارت‌های میدانی مجلس را زیر سوال می‌برند. به نظر می‌رسد که نیامدن آقای روحانی به جلسه سران قوا در امتداد رفتار و ابراز ناراحتی قبل است. آقای رئیس جمهور می‌توانستند در این جلسه حضور پیدا کنند و فاصله اجتماعی مربوطه را به جای یک و نیم متر تا پنج متر رعایت می‌کردند.

موسوی با تاکید بر رفتار سیاسی رئیس‌جمهور، گفت: مردم هم متوجه این رفتارهای سیاسی هستند و درک می‌کنند و در جای خود قضاوت درستی خواهند کرد.

  • منبع خبر : افکارنیوز