چرا بازار طلا و سکه راکد شد؟
چرا بازار طلا و سکه راکد شد؟

پایگاه خبری زنگ خطر / روند قیمت طلا و سکه امروز هم مانند روزهای گذشته بود و با نوسان بسیار محدودی همراه شد. این در حالی است که بسیاری از فروشندگان منتظر بودند که در آستانه عید قربان، تقاضا برای خرید افزایش داشته باشد.

به گزارش زنگ خطر به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت سکه امامی امروز ۶ تیر ماه ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. قیمت هر گرم طلا هم دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان شد که کمی روند کاهشی داشت.

 

قیمت سکه بهار آزادی کانال ۲۶ میلیون تومان را از دست داد و وارد محدوده ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد. ربع سکه هم با ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. اما قیمت نیم سکه هیچ تغییری نداشت و با قیمت ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. قیمت سکه گرمی هم در میانه امروز ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود.

 

قیمت طلا و سکه امروز 6 تیر 1402

 

قیمت طلا در یک ماه گذشته روند نوسانی چندانی نداشته و از دو میلیون و ۶۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به چنین قیمتی رسیده است. اما تغییر قیمت سکه به خصوص سکه تمام، معنادار بود و قیمت آن از کانال ۳۰ به ۲۸ میلیون تومان رسیده و فعلا خود را در این کانال حفظ کرده است. رقمی که نشان می‌دهد فعلا سکه قصد ورود به کانال‌های بالاتر را ندارد و در محدوده کنونی باقی مانده است.

از طرف دیگر، انتظار می‌رفت که در دو هفته گذشته قیمت طلا و سکه افزایش محسوسی داشته باشد. این انتظار به این دلیل بود که پول های مسدود شده خودرو آزاد شد و انتظار می‌رفت این مبالغ وارد بازار ارز و طلا شود و افزایش تقاضا قیمت‌ها را افزایشی کند. اما در عمل بازار هیچ تغییر معناداری را تجربه نکرد.

از چنین مساله‌ای می‌توان دو نتیجه گرفت؛ اول اینکه این احتمال وجود دارد که برخلاف انتظار، پول‌های آزاد شده وارد بازار ارز و طلا نشده است. دلیل این مساله این است که بازار حالت انتظاری دارد و مردم هنوز روند حرکت بازار را حدس نزده‌اند و منتظرند اخبار سیاسی، باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها شود. در نتیجه فعلا از ورود به بازار خودداری کرده‌اند.

اما گمانه دیگر این است که تقاضای جدید وارد بازار شده اما قیمت‌ها دچار تغییر نشده است. اگر چنین باشد باید نتیجه گرفت دیگر طرف عرضه تعیین‌کننده قیمت‌ها نیست و نتوانسته بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

این گمانه زمانی قوت می‌گیرد که این هفته بازار در انتظار افزایش تقاضای خرید و تغییر قیمت‌ها بود. چون در عید قربان و غدیر در این هفته و هفته بعدی رخ می‌دهد و به صورت همیشگی، در این اعیاد بازار با افزایش تقاضا روبرو می‌شود. اما برخلاف انتظار بازار طلا و سکه هم راکد است. به اعتقاد یکی از فعالان بازار طلا و سکه، توان خرید مردم از این بازار به شدت کاهش پیدا کرده و مشتری جدیدی در بازار وجود ندارد و یا خریدها بسیار خرد است و توان تغییر بازار را ندارد.

کارشناسان اقتصادی هم معتقدند افزایش قیمت‌ها در ماه‌های گذشته به اندازه‌ای بالا بوده که دیگر تقاضاهای خرد تاثیری در روند قیمت‌ها ندارد؛ این در حالی است که روند تقاضا نیز در ۶ ماهه گذشته به حداقل رسیده‌ است.