چرا نماد شستا در بازار بورس بازگشایی نمی‌شود؟
چرا نماد شستا در بازار بورس بازگشایی نمی‌شود؟

زنگ خطر / هشت روز از توقف معاملات «شستا» در بورس گذشته اما همچنان زمان بازگشایی آن نامعلوم است. این نماد شاخص‌ساز بورس از زمان عرضه اولیه تاکنون بیش از ۳۳۰ درصد در بورس بازدهی داشته است. حالا برخی از سهامداران نسبت به وضعیت نامعلوم این نماد انتقاد دارند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر ، بازگشایی نماد «شستا» باز هم به تعویق افتاد. «هنوز هیچ چیز مشخص نیست و تصمیم‌گیری نشده است.» این را مدیرعامل شرکت بورس تهران امروز در مورد بازگشایی این نماد گفت. نمادی که وعده بازگشایی آن را در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اما ماجرا چیست و چرا معامله «شستا» متوقف شد؟ ۱۷ شهریور ۹۹ بود که معاملات شستا متوقف شد و آنطور که وحید روشن قلب، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی گفت: «نماد «شستا» با توجه به اعلام ناشر مبنی بر در جریان بودن انتشار اطلاعات با اهمیت توسط ناشر متوقف شد.»

گفتنی است ۲۱ فرودین ماه سال جاری بود که نماد شستا در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.  از ۲۷ فروردین که عرضه اولیه این نماد انجام شد تاکنون بیش از ۳۳۰  درصد در بورس بازدهی داشته است.

هشت روز گذشت اما همچنان تکلیف این نماد نامعلوم است. در این میان برخی از سرمایه‌گذاران از این بلاتکلیفی انتقاد دارند.

در ادامه نظرات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را درباره بازگشایی «شستا» می‌خوانید.

«چرا شستا و خودرو رو باز نمی‌کنید؟ این چه مسخره بازی است؟»

«چرا فقط شستا، خودرو و پالایشی‌ها بسته بمونند؟»

«چند سهم پالایشی، شستا و دو سهم خودرویی را بسته‌اند تا از سقوط بیشتر آنها جلوگیری کنند. این نه تنها حمایت نیست بلکه فریب در روز روشن است.»

«سقوط بورس= بسته شدن شستا، خودرو، خساپا و پالایشی ها و عدم توانایی در جمع کردن صف فروش بقیه نمادها.»

«شستا و شپنا ده روز با سرمایه‌های مردم چیکار می‌کنند؟ معاملاتشون رو قطع کردند و سرمایه‌ها رو قفل کردند.»

حمایت از سهام کوچک

در این میان برخی از سهامداران گلایه دارند که فقط از نمادهای دولتی و سهام بزرگ حمایت می‌شود.

«پس چرا از سهام خرد حمایت نمی‌کنید؟»

 «به فکر شرکت‌های کوچکی که بین این حمایت‌ها از شرکت‌های بزرگ، هر روز منفی‌تر می‌شوند، باشید.»

«به غیر از شستا، خودرو، فملی و فولاد و کل سهام دولتی دیگه، سهام دیگه ای هم هست که ۵۰% به این مردم فلک زده از اصل پول ضرر زده. چرا حمایتی از سهام دیگه نمی‌کنید؟»

« بگذارید شستا، خودرو و پالایشی باز باشند و هر اندازه که شد شاخص را منفی کنند. نباید بورس از نمادهای خاصی با بستن آنها حمایت کند چون بقیه سهامداران احساس تبعیض خواهند کرد.»

  • منبع خبر : ناظر بورس