گاردین گزارش داد: آیا ترامپ برای کودتا آماده می شود؟
گاردین گزارش داد: آیا ترامپ برای کودتا آماده می شود؟

نگرانی هایی وجود دارد که رئیس جمهور و سایر جمهوری خواهان برای ماندن در قدرت تمام تلاش خود را بکار گیرند تا جایی که دست به کودتا زنند.

به گزارش پایگاه خبری زنگ خطر، گاردین در گزارشی نوشت: «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است؛ واقعیتی که دونالد ترامپ و دیگر جمهوری خواهان از پذیرفتن آن خودداری می ورزند.

نگرانی هایی وجود دارد که رئیس جمهور و سایر جمهوری خواهان برای ماندن در قدرت تمام تلاش خود را بکار گیرند. «مایک پومپئو» وزیر خارجه ترامپ هفته گذشته گفت: «یک انتقال آرام به دولت دوم ترامپ وجود خواهد داشت.»

«ویلیام بار» دادستان کل کشور، همچنین دادستان های فدرال را مجاز به تحقیق در مورد برخی بی نظمی های انتخاباتی کرده است؛ اقدامی که باعث شده رئیس واحد جرایم انتخاباتی دادگستری از سمت خود کناره گیری کند و به سمت دیگری منصوب شود. روز سه شنبه نیز ترامپ «کریستوفر کربس» مدیر آژانس فدرالی را که متعهد به بررسی صحت انتخابات ۲۰۲۰ بود و ادعاهای بی اساس رئیس جمهور درباره تقلب را رد کرده بود، از کار برکنار کرد.

با این وجود، علی رغم همه نیرنگ های ترامپ ، بسیار بعید است که او بتواند راهی برای ماندن در قدرت یا کودتا پیدا کند. در اینجا توضیحی برای چرایی این مسئله وجود دارد:

ترامپ از پذیرفتن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امتناع می ورزد. آیا راهی برای وی وجود دارد که بتواند کودتا کند و برای یک دوره دیگر در این مقام بماند؟ نه واقعا. کالج الکترال در ۱۴ دسامبر تشکیل جلسه می دهد تا آراء خود را به ریاست جمهوری شمارش کند و تقریباً هر ایالت آراء مشخصی دارد. پیش بینی می شود بایدن بیش از ۲۷۰ رای الکترال که برای رسیدن به ریاست جمهوری لازم است، به دست آورد. پیروزی وی به یک ایالت بستگی ندارد و احتمالاً او در «میشیگان، نوادا، ویسکانسین، پنسیلوانیا و آریزونا» پیشتاز است.

یک نظریه حقوقی قدیمی وجود دارد که توسط جمهوری خواهان قبل از انتخابات مطرح شده است، مبنی بر این که قانونگذاران دوست جمهوری خواهان در مکان هایی مانند میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا می توانند رای مردم در ایالت های خود را نادیده بگیرند و برگزینندگان خود را تعیین کنند. اما قانون فدرال در صورتی که ایالت ها تا روز نشست مجمع برگزینندگان موفق به انتخاب نشده باشند، اجازه این کار را می دهد. اما هیچ شواهدی از تقلب سیستمی تخلف در هیچ ایالتی وجود ندارد و حاشیه های فرماندهی بایدن در این مکان ها روشن می کند که در واقع اوانتخباب اصلی در این ایالت ها است.

«ریچارد هاسن» استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا و متخصص در انتخابات می گوید: «اگر این کشور به پیروی از قانون ادامه دهد، هیچ راه قابل قبولی دی قانون اساسی در پیش رو ندارد که ترامپ همچنان به عنوان رئیس جمهور باقی بماند و شواهد جدیدی از شکست گسترده سیستم انتخاباتی در چندین ایالت ارائه دهد. تلاش برای استفاده از قانونگذاران ایالتی برای دور زدن نتیجه انتخابات، یک قدرت ضد دموکراتیک خواهد بود و من انتظار ندارم که این اتفاق بیفتد.»

اگر قانونگذاران در یک ایالت واحد، تصمیم بگیرند که اراده صریح رای دهندگان خود را نادیده بگیرند، احتمالاً باعث بروز یک اعتراض بزرگ می شود. برای برنده شدن ترامپ در الکترال کالج، چندین ایالت باید این گام فوق العاده را بردارند؛ اقدامی که باعث واکنش شدید و بحران واقعی دموکراسی در سراسر کشور می شود.

«ریچارد پیلدز» استاد حقوق در دانشگاه نیویورک گفت: «جذابیت عجیبی در مورد تحقق سناریوهای مختلف تصور شده وجود دارد که شاید شامل شورش قانون گذاران ایالتی باشد، اما این داستان ها خیلی از ذهن به دور است. فاجعه این است که ما موفق شدیم یک انتخابات کاملاً روان و با مشارکت بی سابقه در شرایط فوق العاده دشواری را برگزار کنیم – با این حال، بخش قابل توجهی از طرفداران رئیس جمهور اکنون مدعی شده اند که روند کار ناقص است.»

آیا نشانه ای وجود دارد که جمهوری خواهان در این ایالت های مهم قصد دارند این کار را ادامه دهند؟

اندکی پس از روز انتخابات، «جیک کورمن» عالی ترین مقام جمهوری خواه ایالت پنسیلوانیا در سنا اظهار داشت که حزب وی در پنسیلوانیا از قانون پیروی خواهد کرد. کورمن گفت که در مورد تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هیچ دستی ندارد و نخواهد داشت.

هفته گذشته، جمهوری خواهان در مجلس قانونگذاری پنسیلوانیا گفتند که می خواهند درباره ادعاهای تقلب تحقیق کنند. هیچ شواهدی از تخلف گسترده در این ایالت وجود ندارد، اما این اقدام نگران کننده است زیرا این می تواند آغازی برای تضعیف نتایج آرای عمومی در این ایالت باشد. اما در یک ضربه بزرگ به تلاش های حقوقی رئیس جمهور، دادگاه عالی ایالت حکم داد که مانع مقامات انتخاباتی فیلادلفیا برای شمارش آرا شود.

مجلس قانونگذاری به رهبری جمهوری خواهان در میشیگان نیز مانند جمهوری خواهان در ویسکانسین در حال بررسی نتیجه انتخابات است. اما هیچ شواهدی از تخلف گسترده در هر دو مکان وجود ندارد.

ستاد انتخاباتی ترامپ از روز انتخابات شکایات حقوقی مشکوکی را مطرح کرده است. به نظر می رسد هدف از طرح این دعاوی، لغو نتایج انتخابات نیست، بلکه تلاش برای ایجاد عدم اطمینان و زیر سوال بردن روند شمارش آرا است.

هر ایالت مهلت خاص خود را برای تأیید نتایج انتخابات دارد که سپس برای تخصیص آرای کالج خود استفاده می شود. حداقل در دو ایالت پنسیلوانیا و میشیگان، ستاد انتخاباتی ترامپ در تلاش است تا مقامات را از تأیید نتایج بازدارد.

این جدول زمانی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا قانون فدرال می گوید تا زمانی که نتایج انتخابات تا ۸ دسامبر امسال نهایی شود، نتیجه «قاطع» خواهد بود. در غیر اینصورت مسئله به کنگره کشیده می شود. ستاد انتخاباتی ترامپ با کشیدن مسئله به این روند ممکن است به دنبال عبور از این مهلت تعیین شده و ایجاد فضای تکان دهنده بیشتری باشد.

پیلدز گفت، حتی اگر این امید ستاد انتخاباتی ترامپ باشد، بعید است دادگاه ها وارد عمل شوند.

یک نظریه رقیب هم وجود دارد که می گوید «مایک پنس»، رئیس مجلس سنا، می تواند روند کار را کنترل کند. اختلاف در مورد برگزینندگان بین مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بدترین سناریو است و احتمالاً در این شرایط از دیوان عالی آمریکا خواسته می شود که وارد عمل شود.

صرف نظر از اینکه اختلافات تا چه حد زیاد باشد، قانون اساسی یک مهلت نهایی تعیین کرده است. حتی اگر شمارش ادامه داشته باشد، کار رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور هر دو در ظهر ۲۰ ژانویه به پایان می رسد. در آن مرحله اگر نتیجه نهایی نیز حاصل نشود، سخنگوی مجلس – احتمالاً نانسی پلوسی – به عنوان سرپرست رئیس جمهور انتخاب می شود.

 

  • منبع خبر : جماران